آیا حاضرید برای دیدن لیگ ایران پول بدهید؟

پرسپولیس اف سی: مناقشه بر سر حق پخش تلويزيوني در فوتبال ايران پايان ناپذير به نظر مي‌رسد. از يك سو اهالي فوتبال دريافت اين پول را حق خودشان مي‌دانند و از سوي ديگر صداوسيما، به ويژه حالا كه با مشكلات مالي دست به گريبان است چندان رغبتي به پرداخت اين هزينه ندارد. اين جدل كه سال‌هاست ادامه يافته و شكل فرسايشي به خودش گرفته، حتي سال گذشته باعث شد دو هفته از مسابقات ليگ برتر باشگاه‌هاي كشور روي آنتن نرود، اما حتي اتفاق به اين مهمي هم كمكي به رفع مناقشه نكرد. در همين راستا طي روزهاي اخير زمزمه‌هايي در مورد احتمال فروش مستقيم حق پخش به مردم به گوش مي‌رسد؛ به اين ترتيب كه تلويزيون از جيب خودش پولي نپردازد، بلكه تنها ترتيبي بدهد كه با كدگزاري شدن تصاوير مسابقات، صرفا آن دسته از بينندگاني كه وجه مورد نظر را پرداخت مي‌كنند امكان تماشاي بازي‌ها را داشته باشند. اينكه پياده شدن اين طرح چقدر مي‌تواند جدي باشد، هنوز مشخص نيست. در عين حال اما به نظر مي‌رسد اجراي چنين سياستي با انبوهي از مشكلات در ايران مواجه شود.

هزينه‌هاي فني براي تلويزيون

بخش بزرگي از درگيري‌ها در حوزه حق پخش بر سر اين است كه تلويزيون بودجه كافي ندارد و نمي‌تواند اين پول را بپردازد. در اين شرايط بعيد است پيشنهاد كارتي كردن مسابقات فوتبال، بتواند مشكل اصلي را حل كند. اگر قرار باشد مشتركاني كه آبونمان پرداخت مي‌كنند صرفا از طريق اينترنت مسابقات را دنبال كنند، قطعا استقبال جامعه از اين طرح در پايين‌ترين سطح ممكن خواهد بود؛ چه اينكه مشكلاتي مثل سرعت اندك اينترنت و يا ضريب نفوذ متفاوت آن در نقاط مختلف كشور كار را براي مخاطبان دشوار مي‌كند. اگر هم قرار باشد تلويزيون اقدام به كدگزاري تصاوير روي گيرنده‌هاي عادي كند، بنابراين بايد در ابتداي امر هزينه‌اي قابل توجه براي فراهم كردن امكانات فني و زيرساخت‌هاي اجراي اين ايده پرداخت شود كه با كل فلسفه پروژه در تعارض است.

چشم‌پوشي از درآمد آگهي؟

ماجراي كارتي كردن پخش مسابقات فوتبال در ايران اما يك سوال بسيار بزرگ ديگر را هم به وجود مي‌آورد؛ اينكه اگر چنين اتفاقي رخ بدهد، تكليف درآمد ناشي از آگهي‌ها براي صداوسيما چه خواهد شد؟ همه مي‌دانيم كه پخش پيام‌هاي بازرگاني قبل، حين و بعد از مسابقات فوتبال در ايران، يك منبع هنگفت ثروت براي جام‌جم محسوب مي‌شود كه تحت هيچ شرايطي قابل چشم‌پوشي نيست. در اين شرايط طبيعي است كه با كدگزاري شدن احتمالي تصاوير، امكان جذب آگهي تا حد بسيار زيادي از بين خواهد رفت. وقتي صاحبان كالا بدانند مسابقه‌اي كه بابتش قرار است با تعرفه بسيار بالا آگهي سفارش بدهند اصلا پخش سراسري ندارد، بديهي است كه تا حدود زيادي دلسرد شوند و به راه‌هاي ديگري براي تبليغات رو بياورند. از سوي ديگر مشتركين تلويزيوني هم آبونمان پرداخت نمي‌كنند كه آگهي ببينند. آنها انتظار دارند اگر پولي مي‌دهند صرفا در راستاي دريافت تصاوير پاك و تميز تلويزيوني باشد. حالا بايد ديد صداوسيما پيش از ارايه پيشنهاد كدگزاري تصاوير در ايران، به اين بخش از ماجرا هم فكر كرده يا نه؟/بانک ورزش
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of