از جنايت ضيا تا طعنه‌هاي زيركانه عادل/ راز سر به مهر

پرسپولیس اف سی: بدون ترديد عادل فردوسي‌پور يكي از نوابغ رسانه در ايران است؛ مردي محبوب، مسلط، با سواد و با جنبه كه در كارش موفق است و محبوبيت بالايي هم دارد. اتفاقا نكته كليدي در همين واژه آخر نهفته است؛ محبوبيت! اينطور به نظر مي‌رسد كه طي اين سال‌ها، مقبوليت عادل بين عامه مردم باعث شده بالاترين سطح از مدارا در مورد او به كار گرفته شود و افكار عمومي پيرامون او و برخي اشتباهاتش مته به خشخاش نگذارند. عادل، مردي از تبار «مصونيت» است؛ كسي كه مي‌تواند مثل همه خطا كند، اما كمتر از همه تنبيه شود!

از ضيا تا عادل!

بعد از داربي تهران، فيلمي از علي ضيا منتشر شد كه در آن، اين مجري جوان تلويزيون ضمن شادماني از گل ديرهنگام پرسپوليس يك شعار ناشايست را در مورد پرويز مظلومي تكرار مي‌كرد. طي اين چند روز بسياري از رسانه‌هاي رسمي كشور، عبارات به كار رفته توسط ضيا را به طور كامل منتشر كرده‌اند و حالا ديگر تقريبا همه مي‌دانند اوضاع از چه قرار بوده است. ضيا بعد از آن اتفاق، خيلي سريع عذرخواهي كرد و حتي در تماسي تلفني از مربي استقلال پوزش خواست، اما حملات و فحاشي‌ها به وي متوقف نشد. واضح است كه رفتار ضيا در آن ويديو اصلا جاي دفاع ندارد. درست به همين دليل هم بود كه رسانه‌ها نيز پا به پاي مردم عادي به انتقاد از مجري خطاكار پرداختند. با اين همه اما، اين وسط پارادوكسي وجود دارد كه كمي آزاردهنده به نظر مي‌رسد. موضوع اين است كه در جريان گزارش داربي 81، عادل فردوسي‌پور هم تقريبا شوخي مشابهي را با پرويز مظلومي انجام داد كه بسياري از بيننده‌ها متوجه آن شدند. حتي همان روز سايت‌هاي ورزشي خبري با عنوان «طعنه فردوسي‌پور به موي مظلومي» منتشر كردند كه در آن همين شوخي شرح داده شده بود. عادل جمله‌اي با اين مضمون به زبان آورد: «حالا باران شديدتر شده و مظلومي ترجيح مي‌دهد از روي نيمكت كار را دنبال كند.» جالب است بدانيد اين اولين بار هم نبود كه گزارشگر مطرح تلويزيون از چنين عبارت شيطنت‌آميزي استفاده مي‌كرد. فردوسي‌پور يك بار هم چند سال پيش در جريان گزارش بازي استقلال و ذوب‌آهن در پلي‌آف ليگ قهرمانان آسيا گفته بود: «جالب است که باران تندی می‌آید اما پرویز مظلومی بازی را از کنار زمین نگاه می‌کند و زیر باران ایستاده است.» مسلم است كه رفتار ضيا خيلي شديدتر بوده، اما يادمان باشد او در يك محفل خصوصي اين كار را كرده و فيلمش لو رفته، در حالي كه فردوسي‌پور روي آنتن زنده حرف‌هايش را مي‌زند. نكته اينجاست كه ضيا را به چارميخ مي‌كشند، ولي در بازتاب حرف‌هاي عادل از عبارات ملايم و عجيبي مثل طعنه زيركانه يا شوخي بامزه استفاده مي‌كنند!

اگر خياباني بگويد، اگر عادل بگويد

همين دوشنبه‌شب عادل فردوسي‌پور موقع پرداختن به اختلاف نظر اسدي و كي‌روش، از وزير ورزش خواست وارد گود شود و فضا را آرام كند. او كه معمولا دخالت وزارت در امور فدراسيون را ناپسند مي‌دانست، حالا كه پاي ناراحتي كي‌روش وسط آمده ابايي از فرا خواندن وزير به معركه ندارد. نكته جالب‌تر اما به لقبي مربوط مي‌شود كه فردوسي‌پور به گودرزي داد: «پدر ورزش»! يادتان هست وقتي جواد خياباني چند سال پيش درست از همين عبارت براي ياد كردن از محمد علي‌آبادي استفاده كرد، چقدر از او انتقاد شد و رسانه‌ها با وي چه كردند؟ عادل اما مثل بيشتر اوقات معاف از اين ريزبيني‌ها و ملامت شدن‌هاست. دو سال پيش وقتي چهارمين داربي متوالي پايتخت هم در حال خاتمه يافتن با نتيجه مساوي بدون گل بود، عادل گفت: «هواداران دو تيم دوست دارند تيم‌شان گل بخورد و بازي را ببازد، اما مسابقه صفر صفر نشود.» فقط خدا مي‌داند اگر گزارشگر ديگري اين ايده وحشتناك را روي آنتن مطرح مي‌كرد چه بر سر او مي‌آمد، اما اينجا همه حرف‌ها بر دو قسم هستند؛ آنهايي كه عادل مي‌گويد، آنهايي كه خياباني يا بقيه مي‌گويند!

منبع: همشهری ورزشی
دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد !

Notify of
avatar
wpDiscuz