استیلی: منصوریان در استقلال موفق می‌شود

پرسپولیس اف سی : حمید استیلی یکی از بدشانس‌ترین مربیان تاریخ پرسپولیس است. او زمانی هدایت این تیم را بر عهده گرفت که باشگاه در کانون بحران قرار داشت و هواداران از دقیقه 60 اولین مسابقه علیه او شعار سر دادند.بدشانسی استیلی در ملوان هم ادامه پیدا کرد و در نهایت او فصل گذشته در اواسط راه از ملوان جدا شد.

با استیلی در مورد ملوان پس از سقوط و همچنین شرایط روز فوتبال گفت‌وگویی به شرح زیر انجام دادیم.

ملوان سقوط کرد. نظر شما در مورد سقوط این تیم ریشه‌دار چیست؟

حیف شد تیمی با قدمت و ریشه‌داری ملوان به لیگ یک سقوط کند اما واقعیت آن است که در انزلی فقط یک نفر بود که به باشگاه کمک می‌کرد و نمی‌توان یک نفره یک باشگاه را نجات داد. مردم انزلی ملوان را دوست دارند. با این حال مسئولان همه باید دست به دست هم بدهند تا این باشگاه موفق شود. زمانی که من در ملوان بودم مدام با مشکلات مالی و اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کردیم.

برخی می‌گویند اگر استیلی در ملوان می‌ماند این تیم سقوط نمی‌کرد.

محمد احمدزاده هم تلاش خود را برای موفقیت ملوان انجام داد اما نشد که تیم در لیگ برتر بماند. زمانی که من در ملوان حضور داشتم شرایط طوری بود که آرامش لازم را حتی برای تمرین نداشتیم. من به خاطر کمک به ملوان از تیم جدا شدم تا هواداران یکدل شوند. زیرا زمانی که من در ملوان بودم هواداران تیم را تنها گذاشتند و بعد از جدایی من هواداران همگی از تیم حمایت کردند.

یعنی در زمان حضور شما ملوان متحد و یکدل نبود؟

چرا بازیکنان و کادر فنی متحد و همدل بودیم اما هواداران ملوان پشت تیم نبودند. ضمن اینکه داوری‌ها نیز به ما خیلی ضربه زد. مسعود عنایت مسئول دپارتمان داوری خودش گفت که ملوان بیشترین لطمه را از اشتباهات داوری خورده است و بعد از ما هم پرسپولیس از داوری ضربه خورد. شرایط ما بحرانی بود. من بیشتر درگیر مسائل مالی بازیکنان بودم تا مسائل فنی. مشکلات تیم خیلی زیاد بود.

مسئولان ملوان می‌خواند با خرید امتیاز نفت به لیگ برتر برگردند. نظر شما در این مورد چیست؟

در انزلی همه به ملوان عشق می‌ورزند و مردم منطقه شمال دوست دارد تیمی در لیگ برتر داشته باشند اما از همه مهمتر این است که مسئولان همه با هم از تیم حمایت کنند. باشگاه ملوان باید زیرساخت‌های قوی داشته باشد. این باشگاه تیم‌های پایه و بانوان دارد. باید ببینیم مسئولان چه خواسته‌ای دارند.

علیرضا منصوریان در تیم ملی ذخیره شما بود و اکنون سرمربی استقلال شده اما شما در پرسپولیس با شرایط بدی مربیگری کردید. نظرتان در مورد حضور منصوریان در استقلال چیست؟

زمانی که من به پرسپولیس آمدم تیم شرایط بحرانی داشت. سازمان ورزش هماهنگی‌های لازم را با حبیب کاشانی نداشت و نتوانستیم بازیکنان مدنظر خود را جذب کنیم. خودم مایل نبودم در آن مقطع به پرسپولیس بیایم اما به خاطر پرسپولیس و مسائل دیگر آمدم. شرایط بسیار سخت بود. اما وضعیت برای منصوریان بهتر است. شرایط منصوریان در استقلال مهیا و آماده است. هواداران استقلال خواهان حضور منصوریان در استقلال بودند. منصوریان هم در تیم‌هایی که بوده تجربیات لازم را کسب کرده و می‌تواند در استقلال موفق شود.

شرایط پرسپولیس در فصل آینده را چطور ارزیابی می‌کنید؟

مهمتر از هر چیز ثبات در کار پرسپولیس است. این تیم بازیکنان خوبی دارد و با حفظ 70درصد تیم مطمئنا پرسپولیس فصل آینده هم شرایط بسیار خوبی خواهد داشت. مردم فوتبال این تیم را دوست دارند و این تیم می‌تواند فصل آینده موفق شود.

فکر می‌کنید در دربی پایتخت منصوریان برنده شود یا برانکو؟

پیش‌بینی این مسئله خیلی سخت است. هر مربی استراتژی خاص خودش را دارد. باید ببینیم هر تیم چگونه بازی‌ها را شروع می‌کند و چه هدفی دارد. هر دو تیم در آسیا هستند و باید در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا موفق شوند.

اکنون شاهد پرداخت‌های میلیاردی در نقل و انتقالات هستیم و گفته می‌شود بختیار رحمانی با قرارداد 2 میلیارد تومانی به استقلال آمده است. فکر می‌کنید پرداخت‌های میلیاردی می‌تواند باعث موفقیت شود؟

خیر. نمونه عینی این مسئله استقلال خوزستان است. این تیم بدون بازیکنان میلیاردی قهرمان شد پس پول تضمین کننده موفقیت نیست. پرسپولیس و استقلال فصل گذشته اسپانسرهای مالی قوی داشتند. بهتر است این پول‌ها برای ایجاد زیرساخت‌ها هزینه شود. در آن صورت به این دو باشگاه کمک بیشتری خواهد شد. گاهی اوقات پرداخت هزینه‌های اضافهی به ضرر تیم می‌شود. قرارداد میلیاردی بازیکنان تضمینی برای موفقیت نخواهد بود.

تیم ملی با تیم‌هایی مانند مقدونیه و قرقیزستان بازی می‌کند. نظر شما با بازی با این تیم‌ها چیست؟

فدراسیون فوتبال برنامه‌های کی‌روش که سرمربی تیم ملی است، اجرایی می‌کند. می‌توانیم با تیم‌های قدرتمندتری هم بازی کنیم. اکنون تیم ملی بازیکنانی مثل سردار آزمون، جهانبخش و اشکان دژاگه را دارد که تجربه بین‌المللی زیادی دارند. در بازی با مقدونیه هم تمامی بازیکنان در اختیار کار تیمی بودند.

برخی کارشناسان و هواداران فوتبال می‌گویند کره جنوبی با اسپانیا بازی می‌کنند. چرا ما با تیم‌های درجه 2 اروپایی بازی می‌کنیم؟

ما هم می‌توانیم با تیم‌های قدرتمندی مثل اروپا بازی کنیم. بازی با این تیم‌ها باعث می‌شود فوتبالیست‌های ما در عرصه بین‌المللی دیده شوند و زمینه برای لژیونر شدن آنها ایجاد می‌شود. اکنون ما بازیکنان جوان خوبی در تیم ملی داریم. در جام جهانی میانگین سنی تیم ملی بالا بود و شاید به خاطر همین بازیکنانی از تیم ملی لژیونر نشدند.

برنامه‌ای برای بازگشت به فوتبال ندارید؟

با چند تیم صحبت کرده‌ام باید ببینم چه پیش می‌آید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *