اشتباهی که به مرحله عمل نرسید

پرسپولیس اف سی: خیلی از مربیان سابق پرسپولیس این روزها به حال برانکو غبطه می‌خورند. مربیان ایرانی که همیشه معتقدند به مربیان خارجی بیشتر بها داده می‌شود و اگر آنها جای این مربیان بودند، زودتر از حد معمول از کار برکنار می‌شدند.
به گزارش پرسپولیس اف سی و به نقل از بانک ورزش، این مورد در خصوص برانکو هم صدق می‌کند اما یک فرق اساسی میان برانکو و دیگران وجود دارد و آن هم شیوه بازی پروفسور سرخپوشان است.
پرسپولیس فصل را با تساوی مقابل پدیده و سپس شکست مقابل استقلال خوزستان، سپاهان و ذوب آهن آغاز کرد. برد مقابل فولاد و  مجددا شکست مقابل سایپا نتایج بعدی این مربی بود. شاید اگر مربی ایرانی روی نیمکت تیم بود در همین هفته از کار برکنار می‌شد. اما چرا برانکو برکنار نشد؟ مربی‌ای که حامیان چندانی در هیات مدیره ندارد و خیلی‌ها از درون باشگاه برای برکناری او لحظه شماری می‌کنند. شیوه بازی جذاب برانکو در هفته‌های ابتدایی که نمونه‌اش را در نیمه دوم بازی مقابل ملوان هم شاهد بودیم، از دلایل عمده ماندگار شدن برانکو بود. مردم فوتبال فهم ایران متوجه بودند که نتیجه نگرفتن برانکو تنها به خاطر بدشانسی و گاها به خاطر اشتباهات عجیب داوری است.
شاید اگر مربی ایرانی روی نیمکت پرسپولیس نشسته بود پس از پایان هفته ششم اخراج می‌شد اما قطعا این اخراج ربطی به محل تولدش نداشت بلکه به خاطر شیوه بازی‌اش بود. تیم‌هایی غالبا بدون تاکتیک که اگر سانتر از کناره‌ها جواب ندهد، دیگر تاکتیکی به ذهن‌شان خطور نمی‌کند و کاملا به بن بست می‌خورند. پرسپولیس برانکو نیز متهم بود به استفاده بیش از حد از سانتر از جناحین اما کسانی که فوتبال را خوب متوجه می‌شوند، دیدند پاس های در عمقی که توسط احمدزاده به مهاجمان پرسپولیس رسید یا شوت‌های از راه دوری که توسط نورالهی و این اواخر خالقی فر زده شد. گل دوم پرسپولیس مقابل ملوان مشخص کرد سرخپوشان تنها از یک تاکتیک بهره نمی‌برند و قادرند در دقایق مختلف، دست به حرکات ترکیبی دیگری بزنند.
ناگفته نماند شیوه بازی پرسپولیس به تنهایی سبب ماندگار شدن برانکو نبود. حمایت هواداران در استادیوم و فضای مجازی به خاطر این شیوه بازی سبب شد مدیران پرسپولیس نتوانند پروفسور را برکنار کنند؛ که حالا از قعر جدول جدا شده و کم کم به بالای جدول نزدیک شوند.
شاید اگر آن زمان برانکو برکنار می‌شد، مربی دیگری می آمد که قطعا چند هفته اول را به بهانه اینکه تیم را نبسته است نتیجه نمی‌گرفت و سپس هم با تمام کردن فصل در رتبه دوازدهم و سیزدهم منت می‌گذاشت که این تیم را در لیگ برتر حفظ کرده است.
برانکو اما بردهایش را بلافاصله پس از چهارمین باخت شروع کرد. برد در خانه تراکتورسازی و سپس از دست دادن کاپیتان که موجب شد روحیه بازیکنان از دست برود و مقابل صبا نتوانند آنطور که باید بازی کنند و یک تساوی مقابل این تیم. پس از آن پیروزی مقابل سیاه جامگان در مشهد و حالا اولین برد خانگی مقابل ملوان.
برانکو حالا در حالی آماده دربی می‌شود که فارغ از نتیجه این بازی، تیمش دوست داشتنی بازی می‌کند و در دل هواداران جا گرفته است. شاید فقط پروفسور کروات بتواند پس از سال‌ها انتظار هواداران سرخ را به آرزویشان برساند. بستن یک قرارداد سه ساله با این کروات شاید خیلی به پرسپولیس و هوادارانش کمک کند.
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of