افتخارات

 perspolis_fc.svg_

24 عنوان قهرمانی مهم تاریخ پرسپولیس

سال 1350: قهرمانی پرسپولیس

شکل لیگ سال 50 که ازدی ماه 50 تا فروردین 51 برگزارشد شباهت زیادی به لیگ سال 49 داشت،8تیم ازچهارمنطقه به دورنهایی آمدند واین هشت تیم دریک گروه بایکدیگر به رقابت پرداختند.پرسپولیس،پاس،استقلال و عقاب از تهران،تاج مسجد سلیمان،جم آبادان،سپاهان اصفهان و جم نوشهر تیم های حاضر در گروه نهایی بودند.

پرسپولیس دراین سال با مربیگری آلن راجرز بزرگ و بازیکنانی چون هادی طاووسی،بهرام مودت،برادران وطنخواه،جعفر کاشانی،اسماعیل حاج رحیمی پور،محراب شاهرخی،ابراهیم آشتیانی،فریدون معینی،علی پروین،اصغر ادیبی،همایون بهزادی ،حسینعلی کلانی و صفر ایرانپاک و با 13 برد و تنها 1 باخت از 14 مسابقه،45 گل زده و 6گل خورده قاطعانه قهرمان شد.

بهترین بازیکنان این دوره،هرسه از پرسپولیس بودند.حسین کلانی،صفر ایرانپاک و علی پروین بهترین بازیکنان این دوره ی لیگ ایران بودند.اوج این رقابت ها در دیدار پرسپولیس و استقلال رقم خورد.پرسپولیس در هشتمین دربی پایتخت،برای اولین بار موفق به شکست استقلال آن هم بانتیجه ای سنگین و قاطعانه شد.پرسپولیس در این دیدار با نتیجه 4-1 و گل های صفر ایرانپاک(1گل) حسین کلانی(2گل) و محمود خوردبین(1گل) برای اولین بار موفق به شکست استقلال شد.پرسپولیس در بازی برگشت نیز بانتیجه ی 2-0 و گل های حسین کلانی و صفرایرانپاک استقلال را شکست داد.

صفر ایرانپاک و حسین کلانی با 12 گل زده بهترین گلزنان فصل پرسپولیس بودند که در نهایت آقای گل لیگ نیز شدند.

سال 1352: قهرمانی پرسپولیس در اولین دوره ی لیگ تخت جمشید

دراین سال اولین دوره ی رقابت های لیگ تخت جمشید شروع شد.بعد از یک کنکور فشرده ورودی برگزارشد و 12 تیم برتر،ازتیر ماه 52 تا دی ماه آن سال مسابقات خودرا برگزارکردند.پرسپولیس،پاس،استقلال،راه آهن،برق،عقاب و بانک ملی از تهران،ذوب آهن اصفهان،ملوان بندرانزلی،نورد اهواز،صنعت نفت آبادان و ماشین سازی تبریز تیم های حاضر دراین دوره بودند.

پرسپولیس اولین قهرمان دو جامه ی لیگ ایران بود،که با همان ستارگان قهرمان سال 50 و اضافه شدن مردان یچون مسیح مسیح نیا و محمد دستجردی عنوان قهرمانی را دراین رقابت ها با مربیگری آلن راجرز به دست آورد.علی پروین ستاره ی لیگ اول تخت جمشید بود و کارو حق وردیان از استقلال و ابراهیم آشتیانی از پرسپولیس،سایر ستاره های این لیگ بودند.

پرسپولیس 52 بهترین تیم در تاریخ این باشگاه پرافتخار پایتخت است، چرا که سرخپوشان در این سال با اقتدار تمام قهرمان لیگ شدند. پرسپولیس در این سال بدون باخت قهرمان شد و رکوردی را از خود بر جای گذاشت که هنوز در فوتبال ایران شکسته نشده است و بعید است در سال های آینده هم تیمی بدون باخت موفق به قهرمانی شود. سرخپوشان در این سال از 22 بازی 15 برد و 7 مساوی بدست آوردند و 46 گل زده در مقابل فقط 6 گل خورده داشتند! یعنی بهترین خط حمله و خط دفاع لیگ تخت جمشید.

6 گل از این گل های پرشمار در بازی رفت وارد دروازه رقیب سنتی شد که آن روزها ملی پوشان بی شماری را در ترکیب خود داشت.این تعداد گل در هیچ بازی دیگری بین دو تیم در سال های بعد رد و بدل نشد تا این دربی به نوعی در تاریخ تک باشد.پرسپولیس در 16 شهریور 1352 ودردربی 12،موفق شد تیم قدرتمند تاج را با نتیجه ی 6-0 و باگل های همایون بهزادی(3گل)،ایرج سلیمانی(2گل) و حسین کلانی(1گل) شکست دهد.این دربی تاریخی،اولین دربی بود که در ورزشگاه آزادی برگزار می شد و بدلیل همزمان بودن مسابقات کشتی قهرمانی جهان در تهران و شهرآورد٬ دوربین های تلویزیون در استادیوم نبودند. در آن زمان صدا و سیما فقط یک گروه تصویر برداری داشت.

دراین فصل نیز صفر ایرانپاک و حسین کلانی با 8 گل زده،مشترکا بهترین گلزنان فصل پرسپولیس بودند.

سال 1354:قهرمانی پرسپولیس در سومین دوره ی لیگ تخت جمشید

دراین سال لیگ تخت جمشید با افزایش تعداد تیم ها با شرکت 16 تیم برگزار شد.سومین دوره ی لیگ تخت جمشید از اسفند53آغاز شد و در آذرماه 54 به اتمام رسید و پرسپولیس توانست جام قهرمانی را ازتاج پس بگیرد.این دوره با حضور تیم هایی چون پرسپولیس،استقلال،پاس،هما،دارایی،بانک ملی،آرارات و راه آهن از تهران،سپاهان و ذوب آهن از اصفهان،تراکتورسازی تبریز، ملوان بندرانزلی،صنعت نفت آبادان،نیروی اهواز،برق شیراز و ابومسلم مشهد برگزار شد.

درتیم پرسپولیس،بهرام مودت،حسین قراخانلو،ابراهیم آشتیانی ،بیژن ذوالفقارنسب،یعقوب فاطمی مقدم،محمد دادکان،علی پروین، اصغر ادیبی،فریدون معینی،صفر ایرانپاک،محمود خوردبین و …. حضورداشتند.بیوک وطنخواه سرمربی پرسپولیس دراین دوره بود،بیوک اولین مربی ایرانی قهرمان جام تخت جمشید بود.

ستارگان برتر لیگ سوم تخت جمشید،علی پروین از پرسپولیس،ناصر نورایی از هما و محمد صادقی از پاس بودند.

پرسپولیس در این دوره توانست با کمترین برد،کمترین گل خورده و بیشترین برد،قهرمان سومین دوره ی جام تخت جمشید شود.درابتدای این لیگ،همایون بهزادی سرمربی پرسپولیس بود اما وی در اواسط فصل جای خود را به بیوک وطنخواه داد.

دراین فصل صفر ایرانپاک با 10 گل زده بهترین گلزن فصل پرسپولیس بود.

* سال های 1357 تا 1368 : دراین سال ها به دلیل انقلاب اسلامی ایران و 8 سال جنگ تحمیلی،لیگ کشوری برگزار نشد و تنها مسابقات استانی در استان های مختلف برگزار شد.پرسپولیس به همراه استقلال،پاس و … در مسابقات باشگاه های دسته اول تهران شرکت میکرد.قهرمانی های  پرسپولیس در این سال ها عبارتند از:

سال 1358: قهرمانی پرسپولیس در جام تهران(جام شهید اسپندی)

اولین دوره ی مسابقات باشگاهی تهران پس از پیروزی انقلاب اسلامی با نام شهید اسپندی برگزارشد.پرسپولیس پس از عبور از مرحله ی مقدماتی دربازی نیمه نهایی مقابل سرباز قرار گرفت که این بازی بدون گل مساوی شد.درضربات پنالتی پرسپولیس 4-2 پیروز شد و به فینال راه یافت.دربازی فینال نیز مقابل پاس با تک گل محمد پنجعلی پیروز و قهرمان تهران شد.

سال 1361 : قهرمانی پرسپولیس در جام باشگاه های تهران

پس از یک دوره افت،سرخپوشان سال 61 را با قدرت آغاز کرده و به پایان بردند.پرسپولیس دراین فصل در 17 بازی موفق به پیروزی در 13 بازی و تساوی در 4 بازی شدند و بدون شکست قهرمان باشگاه های تهران شدند.علی پروین کاپیتان و سرمربی سرخپوشان،با 15 گل آقای گل مسابقات شد.

سال 1361 : قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی تهران

فینال مسابقات جام حذفی سال 61 تهران در اردیبهشت 62 برگزار شد.سرخپوشان در بازی فینال مقابل راه آهن قرارگرفتند و بادرخشش ناصرمحمدخانی،4-0پیروز شدند.محمدخانی دوگل به ثمر رساند و کارگر جم و مدافع راه آهن گل های دیگر بازی را برای سرخپوشان به ثمر رساندند.پرسپولیس در 5 مسابقه ی این جام،هیچ گلی دریافت نکرد.

سال 1365 : قهرمانی پرسپولیس در جام باشگاه های تهران

پس از گذراندن 4 سال بدون جام،باردیگر سرخپوشان پایتخت،قدرتمندانه وارد عرصه ی مسابقات باشگاهی تهران شدند و با اقتدار قهرمان شدند.پرسپولیس در مرحله ی گروهی 6 برد و 2 تساوی کسب کرد و دربازی نیمه نهایی نیز با نتیجه ی 3-0 و باگل های شاهرخ بیانی(2گل) و ناصر محمدخانی(1گل) موفق شدند در دربی 27 پایتخت،رقیب سنتی خود استقلال را شکست دهند.مسابقه ای که به عقیده ی بسیاری از هوادارن فوتبال،فینال واقعی جام بود.در بازی فینال نیز پرسپولیس با تک گل ستاره ی خود،یعنی ناصر محمدخانی با نتیجه ی 1-0 شاهین را برد و قهرمان تهران شد.

سال 1366 : قهرمانی پرسپولیس در جام باشگاه های تهران

سال 66 دوره ی خاصی در تاریخ پرسپولیس است چرا که سرخپوشان در این سال 3جام بدست آوردند که درتاریخ باشگاه بی سابقه است.اولین جام از جام های 3 گانه ی قهرمانی در باشگاه های تهران بود.سخپوشان دراین سال علی رغم دو باخت مقابل دارایی و شاهین،بازهم مقتدرانه قهرمان تهران شدند.

سال 1366 : قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی ایران

پرسولیس در جام حذفی سال 66 با 6 برد و 4 تساوی از 10 مسابقه،قهرمان جام حذفی ایران شدند.سرخپوشان در فینال نیز با شکست ملوان که آن روزها تیم قدرتمندی بود،برای اولین بار جام حذفی رابه ویترین افتخارات باشگاه پرسپولیس اضافه کردند.

سال 1366 : قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی تهران

پرسپولیس در سال 66 برای آخرین بار در جام حذفی باشگاه های تهران قهرمان شد.سرخپوشان در فینال مقابل هما قرار گرفتند و با تک گل فرشاد پیوس برای دومین بار جام حذفی تهران را بدست آوردند.سخت ترین بازی پرسپولیس در این دوره،مقابل آتش نشانی بود که سرخپوشان موفق شدند این تیم را در ضربات پنالتی شکست دهند.

سال 1367 : قهرمانی پرسپولیس در جام باشگاه های تهران

مسابقات باشگاه های تهران در سال 67 برای پرسپولیس متفاوت تراز سال قبل آغاز شد.علی پروین از مربیگری برکنار شده بود و تیم آماده ی حضور در جام باشگاه های آسیا می شد.با این حال پرسپولیس با 7 برد پیاپی تا حدی خیال خود را از قهرمانی راحت کرده بود.در نهایت پرسپولیس با 11 برد و 4 مساوی برای سومین سال متوالی قهرمان باشگاه های تهران شد.

سال 1368 : قهرمانی پرسپولیس در جام باشگاه های تهران

مسابقات باشگاه های تهران در سال 68 برای پرسپولیس در غیاب فرشاد پیوس بهترین گلزن سال های اخیر سرخپوشان آغاز شد.بااین جال پرسپولیس ثابت کرد که به بازیکن خاصی وابسته نیست و همچون سال های قبل با اقتدار قهرمان شد.بهترین نتیجه ی پرسپولیس نیز برد مقابل استقلال بود که آن زمان تیمی پرستاره بود.سرخپوشان در دربی 31 با تک گل رضا عابدیان موفق به شکست استقلال شدند.

سال 1369 : قهرمانی پرسپولیس در جام باشگاه های تهران

پنجمین قهرمانی متوالی پرسپولیس در جام باشگاه های تهران بارکورد بی شکستی همراه بود.پرسپولیس در 17 بازی موق به کسب 13 برد و 4 تساوی شد و برای آخرین بار قهرمانی در باشگاه های تهران را کسب کرد.

سال 1990 میلادی(1369 هجری شمسی) : قهرمانی پرسپولیس در جام در جام آسیا

تنها قهرمانی پرسپولیس در آسیا در اولین دوره ی جام برندگان جام آسیا رقم خورد.سرخپوشان در دور اول با پیروزی پرگل تیم پاکستانی را پشت سرگذاشتند و در مرحله ی بعد نیز مقابل الهلال عربستان پیروز شدند.حریف مرحله ی نیمه نهایی که دوو رویال کره جنوبی بود،انصراف داد و پرسپولیس به فینال راه یافت.دربازی فینال پرسپولیس مقابل المحرق بحرین قرار گرفت.پس از تساوی در بازی رفت،در بازی برگشت پرسپولیس با گل محمد حسن انصاری فر پیروز شد و به مقام قهرمانی دست یافت.

سال 1370 : قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی ایران

مسابقات جام حفی آن سال در اواسط سال 70 آغاز و در بهار 71 پایان یافت.پرسپولیس در 9 بازی این فصل نیز بدون باخت باقی ماند و با 7 برد و 2 تساوی برای دومین بار قهرمان جام حذفی ایران شد.دربازی فینال که در 3 خرداد 71 برگزار شد،پرسپولیس با پیروزی 2-1 مقابل ملوان،جشن قهرمانی برپا کرد.

سال 1374 : قهرمانی در پنجمین دوره ی لیگ آزادگان

لیگ سال 74 از اردیبهشت تا بهمن 74 به طول انجامید.این لیگ در یک گروه 16 تیمی برگزار شد و پرسپولیس به رغم آغازی ضعیف،در ادامه کار باتوجه به افت تیم بسیار قدرتمند بهمن صاحب عنوان قهرمانی رقابت ها شد.سرخپوشان بعد از 20 سال موفق به قهرمانی در لیگ کشوری می شدند.قرمز ها اکثر بازی های خود را با اختلاف 1 گل و به سبک فوتبال  کروات ها به سود خود خاتمه دادند.

پرسپولیس در این دوره با تیمی پرستاره حاضر شد و با کمترین گل خورده برای اولین بار قهرمان لیگ آزادگان شد.پرسپولیس با مردانی چون احمدرضا عابدزاده،نیما نکیسا،افشین پیروانی،بهروز رهبری فرد،یحیی گل محمدی،داوود محبوب،رضا شاهرودی،نعیم سعداوی،محمود شافعی،حسن شیرمحمدی،محسن عاشوری،بهزاد داداش زاده،مجید نامجو مطلق،رضا ترابیان،مهدی مهدوی کیا،علی دایی و فرشاد پیوس به مربیگری استانکو پوکله پوویچ کروات،به عنوان قهرمانی رسید.

خوشبین ترین هواداران استقلال و پرسپولیس نیز قبول کرده بودند که بهمن تازه وارد با توجه به آغاز فوق العاده اش،قهرمان لیگ خواهد شد.بهمن در مقطعی از فصل با تیم دوم جدول اختلافی 13 امتیازی پیدا کرده بود.اما استانکو کروات آمد و هرچقدر با اختلاف یک گل حریفان را می برد،بهمن با بد بیاری مساوی و باخت می داد تا این سرخپوشان پایتخت باشند که برای اولین بار قهرمان لیگ آزادگان می شدند.پرسپولیس در 30 مسابقه،15 برد،12 تساوی و 3 باخت کسب کرد.12 مسابقه اول فصل،یورگن گده ی آلمانی سرمربی سرخپوشان پایتخت بود که پس از کسب نتایجی ضعیف،استانکو پوکله پوویچ جایگزین او شد و توانست پرسپولیس را دریک هفته مانده به پایان رقابت ها،در تبریز قهرمان لیگ آزادگان کند.

بهترین بازیکنان این دوره،علیرضا منصوریان از استقلال،احمد رضا عابدزاده و افشین پیروانی از پرسپولیس بودند.خاطره انگیز ترین مسابقه ی آن فصل،دربی شماره 40 پایتخت بود که قضاوت آن را ساندرو پل مجارستانی،داور فینال جام جهانی 1994 برعهده داشت.در آن مسابقه که بهترین بازی تاریخ زندگی بهزاد غلامپور بود،پرسپولیس در عین برتری و شایستگی،با نتیجه ی 3-1 شکست خورد.در آن مسابقه پرسپولیس هرچه زد به در بسته خورد و با وجود داشتن 13 موقعیت گلزنی در مقابل 4 موقعیت گلزنی آبی پوشان،این استقلال بود که با درخشش بهزاد غلامپور و زیرکی بازیکنانی چون ادموند اختر و علیرضا منصوریان در ضدحملات،موفق به شکست پرسپولیس شد.

سال 1375 : قهرمانی پرسپولیس در ششمین دوره ی لیگ آزادگان

لیگ سال 75،لیگ ششم آزادگان با شکلی بدیع از تیرماه75 شروع و به تیرماه 76 ختم شد!پرسپولیس در این دوره از رقابت ها با ترمیم ضعف هایش،قهرمانی را تکرار کرد و بار دیگر صاحب جام قهرمانی رقابت ها شد.پرسپولیس اولین تیم ایرانی با پنج عنوان قهرمانی لیگ برتر بود.

درتیم قهرمان پرسپولیس مردانی چون احمدرضا عابدزاده ،افشین پیروانی،بهروز رهبری فرد،یحیی گل محمدی ،رضا شاهرودی، مهرداد میناوند،نعیم سعداوی،محمود شافعی،کریم باقری،محسن عاشوری،سید علی افتخاری،رضا ترابیان،مهدی مهدوی کیا،علی دایی، فرشاد پیوس و ادموند بزیک به مربیگری استانکو حاضر بودند.پرسپولیس که در این سال برای دومین فصل متوالی قهرمان لیگ آزادگان می شد،به مقتدرانه ترین شکل ممکن قهرمان لیگ شد.سرخپوشان در فاصله ی 5 مسابقه تاپایان لیگ،قهرمانی خود را مسجل کردند و با 17برد و 8 تساوی و 5 باخت و با بیشترین گل زده(52 گل) قهرمان لیگ آزادگان شدند.

درمسابقات لیگ سال 75،مردانی چون کریم باقری و مهدی مهدوی کیا از پرسپولیس و خداداد عزیزی از بهمن بهترین بازیکنان مسابقات بودند.

پرسپولیس در این فصل توانست رفت و برگشت رقیب سنتی خود،استقلال تهران را شکست دهد.در دربی رفت،در 27 مهرماه75، سرخپوشان توانستند پس از 7 سال استقلال را شکست دهند و با گل دیدنی و به یاد ماندنی ادموند بزیک،فاتح دربی 42 پایتخت شوند.

روز 20 تیر ماه 76،روز پایانی لیگ ششم،خاطره انگیز ترین روز لیگ بود.در این روز پرسپولیس توانست در دربی 43 با ارائه ی یک بازی فوق العاده هجومی و دیدنی،مقتدرانه پیرمردهای استقلال را 3-0 وبا گل های ادموند بزیک،مهدی مهدوی کیا و بهنام طاهرزاده شکست دهد.آتش پرسپولیس و جوانان فوق العاده اش درست پس از خروج فرشاد پیوس از زمین آغاز شد و همه احتمال می دادند،یک 6-0 دیگر در تاریخ ثبت شود.این روز که روز خداحافظی اسطوره ی پرسپولیس،فرشاد پیوس ملقب به فرشاد آقای گل بود،روز بزرگی در تاریخ باشگاه بود.پیوس در این مسابقه،یک ربع در زمین بود و در ثانیه های آخر حضورش،ضربه کاشته ی تماشایی زد که با هنرنمایی بهزاد غلامپور به گل تبدیل نشد.

سال 1377 : قهرمانی پرسپولیس در هشتمین دوره ی لیگ آزادگان

سرخپوشان پایتخت که در دوره ی هفتم لیگ آزادگان،پس از 9 هفته و کسب 6 برد،1تساوی و 2باخت و باوجود صدرنشینی،به دلیل داشتن 15 بازیکن ملی پوش،باتفاوق با فدراسیون و سازمان لیگ بخاطر حضور مستمر ستاره های پرسپولیس در اردوهای برون مرزی و طولانی مدت تیم ملی با ایویچ از لیگ کنار کشیده بودند و موجب قهرمانی رقیب سنتی خود که فقط دو ملی پوش داشت(مهدی پاشازاده و علیرضا منصوریان)شده بود،لیگ هشتم آزادگان را با اقتدار تمام فتح کرد.

لیگ هشتم آزادگان از شهریور ماه سال 77 آغاز شد و در خرداد ماه سال 78 با قهرمانی مقتدرانه ی پرسپولیس به پایان رسید.این قهرماین،ششمین قهرمانی تاریخ پرسپولیس در لیگ ایران بود.سرخپوشان با کسب65 امتیاز درلیگ 16 تیمی،رکورد امتیاز در عرصه ی این رقابت هاراشکستند.پرسپولیس دراین دوره با 19 برد،8تساوی و 3 باخت،45 گل زده و 21 گل خورده،با اقتدار قهرمان لیگ هشتم آزادگان شدند.

درترکیب قهرمان پرستاره ی این رقابت ها،این نفرات حاضربودند : احمدرضا عابدزاده،داوود فنایی،افشین پیروانی،بهروز رهبری فرد،یحیی گل محمدی،رضا شاهرودی،نعیم سعداوی ،مهدی مهدوی کیا،علی کریمی،نادر محمدخانی،حیمد استیلی،علیرضا امامی فر،اسماعیل حلالی،ادموند بزیک،بهنام سراج،هادی مهدوی کیا و … به مربیگری علی پروین

سلطان علی پروین در این فصل از هفته ی چهارم به عنوان مدیرفنی و از هفته ی پنجم به عنوان سرمربی پس از 5 سال به فوتبال و پرسپولیس بازگشت.پس از اولین بازی و باخت 1-0 به سپاهان در اصفهان(که با پنالتی هدررفته ی احمدرضا عابدزاده همراه بود)، علی پروین به خبرنگاران گفت:«پرسپولیس بدجوری قهرمان می شود»همان هم شد و پرسپولیس پس ز آن 14برد متوالی کسب کرد(رکوردی که در تاریخ فوتبال ایران جائدانه است و هنوز شکسته نشده) و در نهایت نیز با رکورد شکنی قهرمان لیگ آزادگان شد.

دراین دوره از لیگ آزادگان،نفراتی چون احمدرضا عابدزاده،علی کریمی و مهدی هاشمی نسب هرسه از پرسپولیس،بهترین بازیکنان لیگ بودند.

دیدار خاطره انگیز آن دوره ی هشتم لیگ آزادگان،روز22آبان 78 در دربی44بود که پرسپولیس موفق شد با تک گل مهدی هاشمی نسب استقلال را شکست دهد.پس از این مسابقه،ناصر خان حجازی اسطوره ی فوتبال ایران و مربی وقت استقلال دچار سکته شد.

سال 1377 : قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی و رسیدن به دوگانه

پرسپولیس برای اولین بار در تاریخ فوتبال ایران رکورد زد و طی یک فصل قهرمان لیگ و جام حذفی شد.سرخپوشان در این دوره،تیم های بهپاک بهشهر،پلی اکریل اصفهان،سپاهان اصفهان،استقلال اهواز و استقلال تهران را پشت سر گذاشتند و برای سومین بار قهرمان جام حذفی ایران شدند.حریف پرسپولیس در فینال،رقیب سنتی این تیم،استقلال تهران بود.پرسپولیس در فینال این مسابقات(دردربی 46) موفق شد بانتیجه ی 2-1 و باگل های مهدی هاشمی نسب و افشین پیروانی استقلال را شکست دهد و قهرمان شود.

سال 1378: قهرمانی پرسپولیس در نهمین دوره ی لیگ آزادگان

درلیگ سال 78،یعنی لیگ نهم آزادگان،از تعداد تیم های حاضر درلیگ کاسته شد.14تیم در این رقابت ها شرکت داشتند.مسابقات ازمرداد سال 78 شروع شد و به اردیبهشت سال 79 ختم شد.مسابقات در 26 هفته برگزارشد.اقتدار پرسپولیس در این فصل نیز تداوم داشت.بطوریکه در هفته ی بیست و سوم قهرمانی سرخپوشان مسجل شد.پرسپولیس در 26 بازی موفق به کسب 15 برد،9تساوی شد و فقط 2 شکست داشت که هردو در سه هفته ی پایانی لیگ که برای پرسپولیس جنبه ی تشریفاتی داشت،رقم خورد.بهنام سراج با 10 گل زده بهترین گلزن پرسپولیس در آن فصل لقب گرفت و این درحالی بود که سراج اغلب بازی هارا روی نیمکت بود و به عنوان یک ذخیره ی طلایی برای پرسپولیس عمل کرد.

درتیم قهرمان پرسپولیس،ستاره هایی چون احمدرضا عابدزاده،داوود فنایی،علی انصاریان،بهروز رهبری فرد،مهدی هاشمی نسب، محمد برزگر،افشین پیروانی،مهدی مهدوی کیا،علی کریمی،حامد کاویانپور،حیمد استیلی،علیرضا امامی فر،اسماعیل حلالی،ادموند بزیک،بهنام سراج،هادی مهدوی کیا و … به مربیگری علی پروین حضور داشتند.این تیم رکورد 23 بازی بدون باخت را درتاریخ فوتبال ایران ثبت کرد.

درمسابقات لیگ نهم آزادگان،باردیگر علی کریمی و مهدی هاشمی نسب جزو بازیکنان نخبه و برتر بودند،البته هادی طباطبایی، دروازه بان استقلال هم یکی از مردان برتر آن سال بود.

بازی روز دوم مهرماه سال78 یکی از نبردهای خاطره انگیز این سال بود.در این بازی که چهل و هفتمین دربی پایتخت بود،پرسپولیس در دقیقه ی 35 مساوی 10 نفره شد اما بااین وجود توانست بانتیجه ی 0-0 زمین مسابقه را ترک کرده و مقابل استقلال 11 نفره شکست نخورد.

سال 1380 : قهرمانی پرسپولیس در اولین دوره ی لیگ برتر فوتبال ایران

ازمهر ماه سال80،مسابقات لیگ حرفه ای رسما در ایران فعالیت خودرا آغاز کرد.تیم های لیگ رسما اعلام حرفه ای گری کردند.مسابقات لیگ اول با شرکت 14 تیم در26 هفته آغاز و در خرداد ماه سال 81 با قهرمانی پرسپولیس به پایان رسید.

پرسپولیس که دیگر ستاره های بزرگی چون احمدرضا عابدزاده،مهدی هاشمی نسب،علی کریمی،علی دایی،مهدی مهدوی کیا،کریم باقری،یحیی گل محمدی،رضا شاهرودی،ادموند بزیک و مهرداد میناوند را در ترکیب خود نمیدید،باوجود تیم خوب و پرمهره ی استقلال،قبل از فصل شانسی برای قهرمانی اش پیش بینی نمی شد.علاوه برآن پرسپولیس در کل دوره ی اول لیگ برتر،مدیر عامل نداشت!پرسپولیسی ها بدون مدیرعامل هرروز بهانه می گرفتند که ازلیگ کنار خواهند کشید اما هرهفته با وساطت استانداری، فدراسیون،شورای تامین،سازمان ورزش و برخی وزارتخانه ها ادامه می دادند.تااینکه در آخرین هفته به طرز عجیبی و فراموش نشدنی قهرمان لیگ شدند.

تاپیش از هفته ی آخر اولین دوره ی لیگ برتر،استقلال با 2 امتیاز بیشتر ازپرسپولیس مدعی اصلی قهرمانی بود.اما درروز آخر استقلال در انزلی با وجود موقعیت های بسیار گلزنی،با اشتباه هادی طباطبایی و خط دفاعی در دقایق آخر گل خورد و نتیجه را 1-0 واگذارکرد.اما پرسپولیس در آزادی د رحضور نزدیک به 30 هزار نفر،توانست 1-0 فجرشهید سپاسی شیراز را شکست دهد و قهرمان لیگ شود.ابراهیم اسدی تعویض طلایی علی پروین،در آخرین دقایق بازی به میدان آمد و با یک ضربه ی سر،گل قهرمانی پرسپولیس را زد.

درتیم قهرمان پرسپولیس،نفراتی چون داوود فنایی،فرشید کریمی،محمدرضا جونکی زاده،افشین پیروانی،بهروز رهبری فرد،علی انصاریان،حسن خان محمدی،پژمان جمشیدی،حامد کاویانپور،رضا جباری،پایان رأفت،محمد برزگر،ابراهیم اسدی،امیر حسین اصلانیان و … به سرمربیگری علی پروین حضور داشتند.علی پروین دراین سال با بدست آوردن سومین عنوان قهرمانی به عنوان مربی،رکوردار کسب عنوان قهرمانی در تاریخ لیگ لقب گرفت.(رکوردی که بعد ها توسط امیر قلعه نوعی شکسته شد)پرسپولیس در 26بازی 13برد،10 تساوی و 3 باخت به دست آورد.سهراب انتظاری با 9 گل زده بهترین گلزن فصل پرسپولیس بود و حامدکاویانپور و رضا جباری بهترین بازیکنان پرسپولیس در آن فصل بودند.

درمسابقات لیگ اول حرفه ای،نفراتی مثل حامد کاویانپور از پرسپولیس،ابراهیم میرزاپور از فولاد خوزستان و علی سامره از استقلال تهران بهترین بازیکنان لیگ بودند.در پایان مسابقات حامد کاویانپور از پرسپولیس توپ طلای رقابت هارا ازآن خود کرد.

سال 1386 : قهرمانی به یاد ماندنی پرسپولیس در هفتمین دوره ی لیگ برتر با وجود کسر6امتیاز

پرسپولیس در سال 86 پس از 6 ناکامی در کسب جام،برای دومین بار موفق به قهرمانی در لیگ برتر شد و این عنوان را برای نهمین بار درتاریخ لیگ های کشوری ایران از آن خود کرد.سرخپوشان قهرمانی درلیگ را از مرداد ماه 86 استارت زد و در اردیبهشت 87 صاحب عنوان قهرمانی شد.این در حالی بود که شش امتیاز از پرسپولیس به علت مسائل انضباطی کسر شد.دراین دوره برای اولین بار،18 تیم در لیگ برتر حاضر بودند.پرسپولیس در این دوره با مدیریت حبیب کاشانی کار خودرا آغاز کرد.درتابستان پیش فصل لیگ هفتم،حمید استیلی به عنوان کمک مربی پرسپولیس انتخاب شد و تمرینات بازیکنان و یارگیری را به تا قبل از انتخاب سرمربی برعهده گرفت.پرسپولیس که هیئت مدیره ای نداشت،سر انجام در روز های پایانی تعطیلات تابستانی،افشین قطبی را به عنوان سرمربی خود انتخاب کرد.

سرخپوشان در نقل و انتقالات تابستانی این فصل،با خرید ستاره های باتجربه که اکثرا کاپیتان تیم های خود بودند و چند ستاره ی ملی پوش،پا به این رقابت ها گذاشت.سرخپوشان در نقل و انتقالات تابستانی این فصل مهدی واعظی(کاپیتان وقت تیم پیکان)،حسن رودباریان (دروازه بان ملی پوش پاس)،محمدنصرتی(کاپیتان وقت پاس)،محمد علوی(هافبک دفاعی ملی پوش پاس)،عباس آقایی(هافبک وسط ملی پوش پاس)،محسن خلیلی(مهاجم گلزن سایپا) و سپهرحیدری(کاپیتان وقت ذوب آهن) خریدند.در نیم فصل محمد علوی به پاس بازگشت و سرخپوشان حسین کعبی بازیکن آماده ی تیم ملی را خریداری کردند که در نیم فصل دوم تاثیر زیادی در مسابقات پرسپولیس گذاشت.

سرخپوشان پایتخت لیگ را بسیار خوب آغاز کردند و در16 هفته ی ابتدایی با کسب 8برد و 8تساوی،رکورد 16 بازی بدون باخت را ازخود به جا گذاشتند که این رکورد درآخرین هفته ی نیم فصل اول،باشکست 2-1 مقابل در دیداری جنجالی مقابل سپاهان در ورزشگاه فولاد شهر،شکسته شد.پرسپولیسی ها درنیم فصل دوم،10 برد،3تساوی و4باخت کسب کردند و با وجود کسر 6 امتیاز از سوی فیفا،در ثانیه های پایانی آخرین دیدار لیگ درورزشگاه آزادی مقابل رقیب مستقیم قهرمانی خود،یعنی سپاهان،به پیروزی رسید تا قهرمان لیگ هفتم شود.

پرسپولیس که بخاطر کسر6امتیاز،در مقطعی حتی 7 امتیاز از سپاهان عقب افتاده بود،دربازی پایانی لیگ درورزشگاه مملو از تماشاگر آزادی مقابل دیدگان بیش از 100هزار نفر مقابل این تیم قرار گرفت و با گل محسن خلیلی و گل دقیقه 96 سپهر حیدری موفق به شکست 2-1 سپاهان شد و به دراماتیک ترین شکل ممکن قهرمان لیگ برتر شد.

محسن خلیلی در پایان فصل با 18 گل زده به همراه هادی اصغری از راه آهن،آقای گل لیگ برتر فوتبال ایران شد تا برای دومین بار از سال 50 به بعد،پرسپولیس ضمن کسب قهرمانی در لیگ،آقای گل لیگ را نیز معرفی کند.در این دوره از لیگ که باقهرمانی تاریخی پرسپولیس همراه شد،استقلال به رتبه ی نازل سیزدهم در لیگ دست یافت.

درتیم قهرمان پرسپولیس،بازیکنانی چون مهدی واعظی،حسن رودباریان،علیرضا حقیقی،محمدنصرتی،سپهرحیدری،نبی الله باقری ها،مسعود زارعی،شیث رضایی،علیرضا واحدی نیکبخت،پژمان نوری،ژاک الونگ الونگ،کریم باقری،حسین بادامکی،عباس آقایی،ماته دراگشویچ،محسن خلیلی،فرهاد خیرخواه،بهادر عبدی،محمدرضا مامانی،محمد علوی،حمید علی عسگری،حسین کعبی و فراز فاطمی به مربیگری افشین قطبی حضور داشتند.

بهترین بازیکنان این دوره از رقابت ها،محسن خلیلی و علیرضا واحدی نیکبخت از پرسپولیس تهران،داوود حقی از استقلال اهواز و ایوان پتروویچ از ابومسلم مشهد بودند.

سال 1388 : قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی

بعد از یک سال سخت برای پرسپولیس که در لیگ برتر نیز نتایج مناسبی بدست نیاورده بود،قهرمانی جام حذفی بهترین هدیه برای هواداران پرشور این تیم بود.پرسپولیس با مربیگری علی دایی موفق به عبور از سد تیم های ایرانجوان بوشهر،آلومینیوم هرمزگان، پتروشیمی تبریز و صبای قم شد و در دوبازی رفت و برگشت فینال نیز تیم دسته اولی گسترش فولاد تبریز را 4-1 شکست داد و برای چهارمین بار قهرمان جام حذفی شد.

سال 1389 : قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی

پرسپولیس در دومین بار پیاپی و پنجمین بار در تاریخ موفق به فتح جام حذفی شد.پرسپولیس جام حذفی را با شکست تیم های نفت محمود آباد،داماش گیلان،سپاهان اصفهان،فولاد خوزستان و ملوان بندرانزلی بدست آورد.سرخپوشان دربازی فینال طی دوبازی رفت و برگشت 4-3 ملوان را شکست داده و پنجمین جام حذفی را در انزلی بالای سر بردند.

علی دایی نیز با فتح دومین جام حذفی با پرسپولیس،جز مربیان پرافتخار این باشگاه قرار گرفت.

سایر عناوین و افتخارات باشگاه:

نایب قهرمانی جام حذفی ایران ۱۳۴۷

نایب قهرمان جام باشگاه های تهران ۱۳۵۰

نایب قهرمان دومین دوره لیگ تخت جمشید ۱۳۵۳

نایب قهرمان چهارمین دوره لیگ تخت جمشید ۱۳۵۵

نایب قهرمان پنجمین دوره لیگ تخت جمشید ۱۳۵۶

نایب قهرمان ششمین دوره لیگ تخت جمشید ۱۳۵۷

نایب قهرمان جام حذفی تهران ۱۳۶۰

نایب قهرمان جام باشگاه های دسته اول تهران ۱۳۶۲

نایب قهرمان لیگ کشوری قدس ۱۳۶۸

نایب قهرمانی در فوتبال دسته اول تهران ۱۳۷۰

نایب قهرمان لیگ ازادگان ۱۳۷۱

نایب قهرمان سومین دوره جام در جام آسیا ۱۳۷۱

نایب قهرمان لیگ آزادگان ۱۳۷۲

مقام چهارم جام باشگاه های آسیا ۱۳۷۴

مقام سوم جام باشگاه های آسیا ۱۳۷۵

مقام سوم جام باشگاه های آسیا ۱۳۷۸

نایب قهرمان لیگ آزادگان کشور ۱۳۷۹

نایب قهرمان جام حذفی ایران ۱۳۸۵

نایب قهرمان جام حذفی ایران ۱۳91

نایب قهرمان لیگ برتر سیزدهم 1392