بحران 8ماهه در انتظار پرسپولیس؟

پرسپولیس اف سی:خبر فوت هادی نوروزی برای باشگاه پرسپولیس و بازیکنان آن بسیار دردناک تر بود تا جایی که پس از گذشت یک هفته تمرینات این تیم هنوز تحت تاثیر این اتفاق است.

به گزارش “ورزش سه”، احسان میرزاده، روانشناس ورزشی که در چند تیم لیگ برتری نیز فعالیت میکند در این گزارش عنوان می کند پرسپولیسی ها در شرایط ویژه ای به سر می برند و باید آنها را از نظر روانی آماده حضور در ادامه مسابقات کرد.

روانشناس ورزشی فوتبال ایران در این باره گفت: از آنجا که مرگ نابهنگام عزیزان باعث بحران عاطفی شدید می شود مراحل بهبود و بازگشت به زندگی عادی، آرام و تدریجی است، زیرا پذیرش واقعیت مشکل است و فرد سوگ دیده دچار سر در گمی می شود، به همین دلیل شاید این جو تا ماه ها به طول انجامد.

چگونه می توان به پرسپولیس کمک کرد؟

سوگ، داغداری و عزاداری اصطلاحاتی مترادف همدیگر هستند و حالتی را توصیف می کنند که با از دست رفتن یکی از عزیزان در افراد بروز می کند. مراحل سوگ می تواند با کرختی و بی انگیزگی شروع شود و با درگیری ذهنی درباره فرد از دست رفته، بی قراری، خشم و سپس آشفتگی و یاس ادامه یابد که این روند تا رسیدن به بهبودی به طور معمول حدود شش تا دوازده ماه زمان نیاز دارد.

از آنجا که این فرآیند برای بازسازی تیم و حتی بازیکن فوتبال بسیار زمان گیر است در نتیجه برای پیشگیری از طولانی شدن دوران سوگ باید بلافاصله پس از بروز حادثه وارد عمل شد و اجازه نداد این روند ادامه دار باشد. در این میان مداخلات روانشناسی می تواند راهگشا باشد و حضور روانشناس طول دوره بهبودی را به چهار تا هشت هفته کاهش می دهد.

به طور کلی در این دوران برون ریزی و بیان احساسات و همچنین تشکیل گروهی از کسانی که متوفی را می شناختند برای صحبت کردن درباره او بسیار می تواند به افراد برای سرعت بخشیدن به پشت سر گذاشتن مراحل سوگ کمک کند.

باید توجه داشت بازیکنان پرسپولیس به عنوان افراد سوگ دیده بیشتر از شنیدن نصیحت نیاز به همدلی و حمایت دارند. این همدلی را می توان از طریق گفتگوهای انفرادی و گروهی بازیکنان با روانشناسان به ویژه روانشناسان ورزشی که خود با فضای ورزش آشنا هستند، انجام داد و به بازسازی ذهنی و ایجاد حس پذیرش در آنها کمک کرد.

بنابر آنچه گفته شد و با توجه به شان و منزلت تیم پرسپولیس و انتظارات هوادارن تصمیم‌گیری مدیران باشگاه در شرایط فعلی در جهت کوتاه کردن روند بهبودی و ترمیم گره ها و مشکلات ذهنی بازیکنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و با اندیشه و تدبیر موثر مبنی بر به کار گیری متخصصین مهارت های ذهنی و روانی می توان به بازگشت پرسپولیس به جایگاه مورد انتظار همگان کمک کرد.

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *