بررسی میزان استفاده از ۲۳ ‌ساله‌های لیگ برتر/ پرسپولیس و سپاهان در صدر

پرسپولیس اف سی: در این گزارش به تعداد بازیکنان زیر ۲۳ سالی که در فهرست بزرگسالان تیم‌های لیگ برتری قرار گرفته‌اند و همچنین میزان استفاده از آنها توسط مربیان پرداخته شده است.
به گزارش پرسپولیس اف سی و به نقل از روزنامه بهار، بعد از تصویب قطعی سازمان لیگ فوتبال ایران مبنی بر استفاده اجباری تیم‌های لیگ برتری از دو سهمیه بیشتر از جوانان زیر ۲۳ سال در فهرست ۲۳‌نفره تیم‌ها در ابتدای فصل گذشته، تعداد زیادی از جوانان مستعد از تیم‌های پایه راهی تیم‌های بزرگسالان شدند. براساس آیین‌نامه جدید و دو‌ساله سازمان لیگ، هر تیم به‌جای استفاده از ۲۳ بازیکن با شرایط سنی آزاد و قرارداد حرفه‌ای می‌تواند با ۱۸ بازیکن قرارداد ببندد که نتیجه این قانون مثبت در دو سال گذشته فوتبال ایران، منجر به معرفی چهره‌هایی جدید در فوتبال شد. بااین‌حال و گذشته از معرفی این چهر‌ه‌ها به فوتبال، تعدادی از فوتبالیست‌های جوان تنها با عنوان نام‌هایی در فهرست تیم‌ها باقی‌ ماندند و کمتر فرصت سنجش در مستطیل سبز را به دست آوردند. گزارش زیر بررسی آماری تعداد بازیکنان زیر ۲۳ سالی است که در فهرست بزرگسالان تیم‌های لیگ برتری حضور دارند و در بخشی دیگر به بررسی میزان استفاده از بازیکنان پرداخته‌ایم. این آمار تا پایان هفته هشتم محاسبه شده است. از نکات جالب این آمار این است که بررسی دقایق استفاده از بازیکنان زیر ۲۳ سال نشان می‌دهد تیم‌هایی مثل سایپا، فولاد، نفت تهران و گسترش فولاد که طی سال‌های اخیر داعیه جوان‌گرایی داشته‌اند در استفاده از جوانان لیست‌شان تا حد زیادی خساست به خرج داده‌اند و در مقابل تیم‌هایی مثل سپاهان و پرسپولیس که کمتر صحبتی درباره جوان‌گرایی آن‌ها مطرح می‌شود، از فرصت حضور جوانان مستعد در تیم‌هایشان استفاده بیشتری برده‌اند.

سپاهان
تعداد بازیکنان زیر ۲۳ سال: ۱۲ نفر
مجموع دقایق بازی: ۴۰۹۶ دقیقه
میانگین دقایق: ۳۴۱ دقیقه
ستاره تیم: علی کریمی، هافبک میانی ۲۲‌ساله سپاهان در هشت هفته و ۷۲۰ دقیقه برای تیمش به میدان رفته و ستاره زیر ۲۳ساله‌های سپاهان به‌حساب می‌آید.

پرسپولیس
تعداد بازیکنان زیر ۲۳ سال: ۹ نفر
مجموع دقایق بازی: ۲۱۷۳ دقیقه
میانگین دقایق: ۲۴۱ دقیقه
ستاره تیم: مهدی طارمی، مهاجم ۲۳‌ساله پرسپولیسی‌ها که در فصل گذشته به‌عنوان پدیده لیگ معرفی شد امسال هم عملکرد قابل قبولی در برهوت امتیازگیری سرخپوشان داشته و حالا با ۶۳۰ دقیقه حضور در میدان ستاره زیر ۲۳ساله‌های تیمش است.

ذوب‌آهن
تعداد بازیکنان زیر ۲۳ سال: ۱۴ نفر
مجموع دقایق بازی: ۳۲۴۸ دقیقه
میانگین دقایق: ۲۳۲ دقیقه
ستاره تیم: محمد نژاد‌مهدی با ۷۲۰ دقیقه حضور در میدان ستاره زیر ۲۳ ساله‌های تیم یحیی گل‌محمدی است. او ۲۲‌ساله است و نقش موثری در نتایج ذوب‌آهن داشته.

تراکتورسازی
تعداد بازیکنان زیر ۲۳ سال: ۹ نفر
مجموع دقایق بازی: ۱۸۷۷ دقیقه
میانگین دقایق: ۲۰۸ دقیقه
ستاره تیم: محمدرضا اخباری دروازه‌بان، جوان و ۲۳‌ساله این فصل تراکتورسازان با عملکرد خوبی که دراین فصل داشته موفق شده در تمام بازی‌ها به‌عنوان دروازه‌بان اول تیم درون دروازه تراکتورسازان بایستد و جزو جوانان ۷۲۰ دقیقه‌‌ای‌ این فصل باشد. بدون شک اخباری ستاره زیر ۲۳‌ساله‌های تراکتورسازی است.

استقلال خوزستان
تعداد بازیکنان زیر ۲۳ سال: ۱۱ نفر
مجموع دقایق بازی: ۱۶۲۲دقیقه
میانگین دقایق: ۱۴۷ دقیقه
ستاره تیم: موسی کولیبالی هرچند سهمیه خارجی تیم استقلال خوزستان به‌حساب می‌آید اما یکی از بازیکنان زیر ۲۳ سال استقلالی‌های خوزستان هم محسوب می‌شود. او ستاره زیر ۲۳ ساله‌های تیمش است چراکه تاکنون بیشتر از بقیه و ۷۲۰ دقیقه به میدان رفته است.

سیاه‌جامگان
تعداد بازیکنان زیر ۲۳ سال: ۱۱ نفر
مجموع دقایق بازی: ۱۵۲۵دقیقه
میانگین دقایق: ۱۳۸ دقیقه
ستاره تیم: رضا شربتی، هافبک میانی سیاه‌جامگان از بین ۱۱ بازیکن زیر ۲۳ سال سیاه‌جامگان، بیشترین سهم را از دقایق بازی دارد. او تاکنون ۴۹۹ دقیقه برای این تیم مشهدی به میدان رفته و برهمین‌اساس ستاره زیر ۲۳ ساله‌های تیمش به‌حساب می‌آید.

راه‌آهن
تعداد بازیکنان زیر ۲۳ سال: ۱۵ نفر
مجموع دقایق بازی: ۱۹۵۳ دقیقه
میانگین دقایق: ۱۳۰ دقیقه
ستاره تیم: مهرداد محمدی یک قل از دوقلوهای معروف این روزهای فوتبال ایران با ۷۱۶ دقیقه حضور در میدان به‌عنوان ستاره زیر ۲۳ ساله‌های راه‌آهن معرفی می‌شود. میلاد برادر دیگر او هم با ۶۹۷ دقیقه نفر دوم در بین جوانان راه‌آهن است.

ملوان
تعداد بازیکنان زیر ۲۳ سال: ۱۲ نفر
مجموع دقایق بازی: ۱۴۸۴ دقیقه
میانگین دقایق: ۱۲۳ دقیقه
ستاره تیم: محمد حسین کنعانی زادگان، مدافع ۲۱‌ساله قوهای سپید انزلی با ۷۲۰ دقیقه حضور در میدان ستاره جوانان تیمش است و نسبت به سایرین بیشترین دقایق حضور در میدان را دراختیاردارد.

استقلال
تعداد بازیکنان زیر ۲۳ سال: ۱۱ نفر
مجموع دقایق بازی: ۱۰۱۴ دقیقه
میانگین دقایق: ۱۰۳ دقیقه
ستاره تیم: روزبه چشمی، مدافع ۲۲‌ساله این روزهای استقلال در بین بازیکنان زیر ۲۳‌ساله آبی‌ها به‌عنوان ستاره محسوب می‌شود. او به تنهایی ۶۷۰ دقیقه از مجموعه ۱۰۱۴ دقیقه حضور زیر ۲۳ساله‌های استقلال را به خودش اختصاص داده است.

استقلال اهواز
تعداد بازیکنان زیر ۲۳ سال: ۱۴ نفر
مجموع دقایق بازی: ۱۳۹۹ دقیقه
میانگین دقایق: ۹۹ دقیقه
ستاره تیم: نام مبین میردورقی هرچند به‌دلایل غیرفوتبالی مشهور شد و سر زبان افتاد، اما او دراین فصل در استقلال اهواز عملکرد خوبی داشته و ۵۲۸ دقیقه برای این تیم به میدان رفته است. شاید با وجود مانور رسانه‌ای که فصل گذشته ستاره شدن این بازیکن عجیب به‌نظر برسد، اما باید باور کرد که او بیشتر از بقیه زیر ۲۳ساله‌های استقلال اهواز دراین فصل به میدان رفته و ستاره تیمش به‌حساب می‌آید.

صبای قم
تعداد بازیکنان زیر ۲۳ سال: ۱۱ نفر
مجموع دقایق بازی: ۱۰۵۰ دقیقه
میانگین دقایق: ۹۵ دقیقه
ستاره تیم: محمد اوسانی، مهاجم ۲۳‌ساله صبای قم است که دراین فصل برای تیمش خوب کار کرده و احتمالا به‌زودی خبرهای بیشتری از او خواهیم شنید. او از مجموع دقایق هشت هفته‌ای ۵۲۳ دقیقه را به خودش اختصاص داده و ستاره‌ تیمش به‌حساب می‌آید.

فولاد خوزستان
تعداد بازیکنان زیر ۲۳ سال: ۱۰ نفر
مجموع دقایق بازی: ۹۴۷ دقیقه
میانگین دقایق: ۹۴دقیقه
ستاره تیم: فولاد خوزستان هرچند این روزها قعرنشین جدول لیگ برتر است، اما یوسف وکیا ستاره زیر ۲۳ ساله‌های تیم ناکام اسکوچیچ است. او در هشت هفته سپری شده از لیگ پانزدهم ۴۰۶ دقیقه برای فولادی‌ها به میدان رفته است.
گسترش فولاد
تعداد بازیکنان زیر ۲۳ سال: ۱۲ نفر
مجموع دقایق بازی: ۱۱۱۸ دقیقه
میانگین دقایق: ۹۳ دقیقه
ستاره تیم: داریوش شجاعیان، مهاجم ۲۳‌ساله گسترش فولاد که چند هفته پیش به‌عنوان پدیده لیگ به دعوت عادل فردوسی‌پور به‌عنوان مهمان برنامه ۹۰ دراین برنامه پربیننده حاضر شد، ستاره تیم دوم تبریز است. او در هشت هفته ۷۲۰ دقیقه برای تیمش به میدان رفته است.

سایپا
تعداد بازیکنان زیر ۲۳ سال: ۹ نفر
مجموع دقایق بازی: ۵۸۴ دقیقه
میانگین دقایق: ۶۴ دقیقه
ستاره تیم: مهدی ترابی، هافبک میانی ۲۱‌ساله سایپا که این روزها به‌عنوان یکی از چهره‌های شاخص تیم‌ملی و پدیده لیگ شناخته می‌شود، ستاره زیر ۲۳ ساله‌های سایپاست. مجید جلالی هرچند به‌عنوان یکی از مربیان جوان‌گرا در فوتبال ایران شناخته شده، اما آمار نشان می‌دهد که جلالی دراین فصل چندان هم به جوانان اتکا نکرده است.

نفت تهران
تعداد بازیکنان زیر ۲۳ سال: ۱۱ نفر
مجموع دقایق بازی: ۹۶۲ دقیقه
میانگین دقایق: ۸۷ دقیقه
ستاره تیم: علیرضا بیرانوند هرچند دراین فصل مورد غضب علیرضا منصوریان قرار گرفت و به‌دلایل انضباطی دقایق زیادی از فرصت‌های حضور در میدان را از دست داد، بااین‌حال او هنوز هم ستاره‌ جوانان تیمش است و با ۳۶۰ دقیقه حضور در میدان بیشترین دقایق از فرصت ۹۶۲ دقیقه‌ای استفاده از جوانان در ترکیب تیم را به خودش اختصاص داده است.

پدیده مشهد
تعداد بازیکنان زیر ۲۳ سال: ۱۱ نفر
مجموع دقایق بازی: ۶۱۹ دقیقه
میانگین دقایق: ۵۶ دقیقه
ستاره تیم: پدیده هرچند از تعداد بالایی از بازیکنان زیر ۲۳ سال در فهرست خودش استفاده کرده است، اما جالب اینکه در طول هشت هفته تنها سه بازیکن برای این تیم به میدان رفته‌اند که البته از بین این سه نفر محمد حسین مرادمند، مدافع ۲۲ ساله پدیده به تنهایی ۵۹۶ دقیقه از ۶۱۹ دقیقه حضور در میدان جوانان زیر ۲۳ سال را به خودش اختصاص داده است و به جز او حسین مهربان ۲۰ دقیقه و محمد علیمردانی سه دقیقه برای پدیده به میدان رفته‌اند.
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of