بیشترین سود و زیان از اشتباهات داوری نصیب چه تیم‌هایی شده است؟

اشتباهات داوری بخشی از فوتبال است. گاهی این اشتباهات جزیی و قابل چشم پوشی است، اما گاهی به قیمت صعود تیم ها به جام جهانی و سقوط به دسته پایین تر تمام می شود.

به گزارش پرسپولیس اف سی و به نقل از  بانک ورزش، در لیگ برتر امسال هم که بازیهای 9 هفته آن کامل برگزار شده است، تیم های زیادی به وضعیت داوری معترض‌اند. برای بررسی داوری مسابقات، برنامه نود با تقریب خوبی مرجع مورد قبول فوتبال دوستان است. نود به رسم همه این سالها، هر هفته از کارشناسان داوری متعددی بهره جسته و صحنه ها را موشکافانه بررسی کرده است. حتی در برخی صحنه‌ها عادل فردوسی پور هم با کارشناسان داوری چانه زنی کرده است. مروری بر اشتباهات داوری تاثیرگذار لیگ تا به این جای کار و امتیازات مستقیم جابجا شده، نشان می دهد که صدرنشین لیگ بیشترین سود را از این اشتباهات برده است و پدیده مشهد بیشترین زیان. جزییات اشتباهات مهم داوری های هر هفته را در زیر می خوانید.

هفته اول؛
سپاهان1 – 0 استقلال خوزستان، حسن اکرمی
اگرچه سیف الهی بازیکن تیم استقلال خوزستان، پیش از ورود به محوطه جریمه مرتکب خطای هند شده بود، اما پس از ورود با خطای مدافع سپاهان سرنگون شد. حسن اکرمی اما اعتقادی به خطای پنالتی نداشت تا قهرمان فصل گذشته اولین دیدار خود را با برد آغاز کند. در حالیکه امتیاز این دیدار می توانست بین دو تیم تقسیم شود.
سپاهان +2
استقلال خوزستان -1

هفته دوم؛
پدیده 1–1 فولاد، سیدمهدی سید علی
گل تساوی فولادی ها در دقیقه 89 در موقعیت آفساید به ثمر رسید و بدین ترتیب سه امتیاز پدیده به یک امتیاز تبدیل شد.
پدیده -2
فولاد +1

گسترش فولاد 1-3 تراکتورسازی، اکبریان

داور این دیدار یک پنالتی به سود گسترش فولاد اعلام نکرد. گرچه این پنالتی تاثیر مستقیمی روی نتیجه این دیدار نداشت، اما می توانست جریان بازی را به سود گسترشی ها تغییر دهد.

هفته سوم؛
پدیده مشهد 2- 1 سایپا، زاهدی فر
پدیده می توانست بازنده میدان نباشد، اگر زاهدی فر خطای پنالتی بازیکنان سایپا را به سود این تیم اعلام می کرد.
پدیده -2
سایپا +2

صبا 1 – 1 گسترش فولاد، بابک وسیله بر

در دیداری پر اشتباه، دو گل سالم گسترش به اشتباه مردود اعلام شد. همچنین وسیله‌بر یک پنالتی نادرست را نیز به صبا تقدیم کرد تا در دیداری که گسترش می توانست 2 بر 1 پیروز میدان باشد، با نتیجه یک بر یک متوقف شود.
صبا +1
گسترش –2

هفته چهارم؛
استقلال تهران 2– 1 استقلال اهواز، محمدرضا اکبریان
پنالتی اعلام شده برای آبی پوشان تهرانی اشتباه بود، گرچه یک پنالتی هم به سود این تیم گرفته نشد. صحنه پر بحث این دیدار اما خطای سنگین حنیف عمران زاده روی دروازه بان حریف در لحظه به ثمر رسیدن گل دوم این تیم بود، که توسط داور نادیده گرفته شد. بدین ترتیب تهرانی ها با سه امتیاز شیرین، اهواز را ترک کردند.

استقلال +2
استقلال اهواز -1

پرسپولیس 1- 2 ذوب آهن، علی رضا فغانی

ضربه پنالتی پرسپولیس به علت خطای جاگیری دروازه بان باید تکرار می شد. همچنین خطای منجر به گل ذوب آهن خطا نبود و از همه مهم تر ضربه محسن بنگر در محوطه جریمه به اعتقاد کارشناسان داوری نود به هیچ عنوان هند نبود و اخراج این بازیکن از زمین نیز اشتباه بود.
پرسپولیس -3
ذوب آهن +3

هفته پنجم؛
استقلال تهران 1-2 نفت تهران، جهانبازی
استقلال بازی را برد؛ اما جهانبازی یک پنالتی برای نفت اعلام نکرد و گل دوم نفتی ها که آفساید گرفته شده بود، هم بنظر صحیح می آمد. به این ترتیب نفت حتی اگر این بازی را نمی برد، شاید مستحق باخت هم نبود.

نفت -3
استقلال +3

هفته ششم؛
پرسپولیس 1- 2 سایپا، احمد صالحی
به اعتقاد کارشناس داوری برنامه نود، رامین رضائیان باید در دقیقه 23 از مسابقه اخراج می شد، گرچه یک پنالتی اشتباه نیز در این دیدار به سود سایپا اعلام شد. شاید نتیجه مساوی عادلانه ترین نتیجه این دیدار بود.
پرسپولیس -1
سایپا +2

هفته هفتم؛
تراکتورسازی 0 – 1 پرسپولیس، محسن ترکی
داور یک پنالتی برای تراکتور اعلام نکرد، تا به قول فردوسی پور فشار از روی برانکو برداشته شود و به تونی منتقل گردد.
پرسپولیس +2
تراکتورسازی -1

استقلال تهران 3- 3 راه آهن، زرگر
دیدار پرحاشیه استقلال و راه آهن، با کلکسیونی از اشتباهات داوری همراه بود. بازی در ابتدا با دو پنالتی اشتباه به سود استقلال پیگیری شد اما در نیمه دوم گل چهارم و سالم این تیم به اشتباه آفساید اعلام شد. همچنین مدافع آبی پوشان در این دیدار مستحق دریافت کارت قرمز بود که داور این دیدار، با او مدارا کرد.
راه آهن -2
استقلال +1

استقلال اهواز 0-2 گسترش فولاد، ملکی
داور یک پنالتی اشتباه به سود اهوازی ها اعلام کرد که توسط دروازه بان حریف در موقعیت خطا مهار شد. دروازه بان در لحظه وقوع پنالتی چند قدم به جلو آمده بود، که داور باید دستور تکرار ضربه را اعلام می کرد. همچنین آبی پوشان اهوازی گل سالم دیگری را به ثمر رساندند که باز هم توسط تیم داوری این دیدار مردود اعلام شد.
استقلال اهواز -1
گسترش فولاد +2

سایپا 1-0 فولاد خوزستان، شفیعی
داور این دیدار یک پنالتی را برای فولادی ها نگرفت تا اهوازی ها همچنان در قعر جدول باقی بمانند.
فولاد -1
سایپا +2

هفته هشتم؛
سپاهان 1- 1 سیاه جامگان، کرمانشاهی
گل سیاه جامگان در موقعیت آفساید به ثمر رسید.
سپاهان -2
سیاه جامگان +1

در دیگر دیدارهای این هفته، یعقوب کریمی از استقلال در دیدار مقابل پدیده باید از داور کارت قرمز دریافت می کرد، که حتی اخطار هم نگرفت. خطای شدید بازیکنان ذوب آهن روی جواد نکونام نیز توسط داور نادیده گرفته شد، که این امر موجب عصبانیت شدید نکونام گردید.

هفته نهم؛
استقلال تهران 1- 1 استقلال خوزستان، یدالله جهانبازی
خطای پنالتی روی ذهیری بازیکن استقلال خوزستان اعلام نشد، تا بار دیگر آبی پوشان تهرانی از داوری بهره ببرند.
استقلال تهران +1
استقلال خوزستان -2

پنالتی پدیده نیز در دیدار برابر استقلال اهواز اعلام نشد، گرچه در نیمه دوم این دیدار کرنر منجر به گل این تیم اشتباه اعلام شده بود.

ذوب آهن 0-0 گسترش فولاد
در دیدار ذوب آهن و گسترش نیز داور یک پنالتی به سود شاگردان گل محمدی اعلام نکرد، تا اصفهانی ها از کسب سه امتیاز شیرین این دیدار ناکام بمانند.
ذوب آهن -2
گسترش فولاد +1

خلاصه امتیازات جابجا شده

استقلال تهران 7+= 2+3+1+1
سایپا 6+ = 2+2+2
گسترش فولاد 1+= 2-2+1
سیاه جامگان +1
ذوب آهن 1+= 3+2-
صبا +1
سپاهان 0= 2+2-
فولاد 0= 1+1-
تراکتورسازی 1-
استقلال اهواز 2- =1-1-
راه آهن 2-
پرسپولیس 2- = 3-1-2
نفت تهران 3-
استقلال خوزستان 3- = 1-2-
پدیده 4- =2-2-

تیم هایی که بیشترین سود را از داوری برده اند:
در صدر این لیست، تیم استقلال تهران قرار دارد که در مجموع 7 امتیاز خود را مدیون لطف داوران است و بدین ترتیب بیشترین بهره را از اشتباهات داوری برده است. پس از آن تیم سایپا، با 6 امتیاز خوش شانس ترین تیم لیگ از این حیث بوده است. گسترش، صبا، ذوب و سیاه جامگان پس از سود و زیان های متعدد، یک امتیاز از داوری بدست آورده اند و سپاهان و فولاد، همه امتیازهای بادآورده را پس داده و سود و زیانی نصیبشان نشده است.

تیم هایی که بیشترین زیان را از داوری دیده اند:
تراکتوری ها با پنالتی ای که در بازی با پرسپولیس به سودشان اعلام نشد، یک امتیاز از داوری طلبکارند. راه آهن و پرسپولیس هم می توانستند 2 امتیاز بیشتر داشته داشته باشند. نفت تهران و استقلال خوزستان هم 3 امتیاز بخاطر اشتباهات داوری از دست داده اند، اما در صدر لیست ناکامان لیگ، پدیده مشهد حضور دارد که 4 امتیاز از تیم داوران طلبکار است.

ملوان نیز تنها تیمی است که تاکنون هیچ سود و زیانی از داوری های لیگ نبرده است.

 در مجموع اشتباهات داوری بخشی از فوتبال است، اما همه این امتیازها می توانست نقش بسزایی در وضعیت کنونی تیم ها در جدول داشته باشد. نیم نگاهی به این حوادث کاملا اتفاقی، سوت‌های اشتباه و کارت‌های نابجا، نشان می‌دهد که اگر شرایط کمی نرمال‌تر بود و داوری‌ها کمی با دقت بیشتری انجام می‌شد، وضعیت بالانشین‌ها و پایین نشین‌های جدول از اساس متفاوت می‌شد.
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of