جام جهانی؛ رویای دور آبی‌‌های تهران

پرسپولیس اف سی: استقلال و تنها سه سهمیه در تیم ملی؟! این یکی از بزرگترین انتقادهایی است که این روزها از قول پیشکسوتان فوتبالی و به ویژه استقلال از لیست کی‌روش می‌شود؛ اینکه او از تمام بازیکنان تیم صدرنشین لیگ تنها سه بازیکن را برای حضور در تیم ملی انتخاب می‌کند و سایر بازیکنان جایی در باورهای او ندارند. اما سهمیه کم استقلالی‌ها در اردوهای ملی با وضعیتی که این تیم سه بازیکن در تیم ملی دارد، نه تنها شانسی برای اضافه شدن ندارد، بلکه چه بسا از این هم کمتر شود! چرا که همین حالا هم مهره‌های آبی تیم ملی نتوانسته‌اند خود را به یکی از انتخاب‌های بی‌چون و چرای کی‌روش تبدیل کنند و جایگاه سفت و محکمی در پست خود در ترکیب تیم ملی پیدا کنند. اگر بدون تعارف و تعصب به وضعیت ملی‌پوشان استقلال در ترکیب تیم ملی نگاه کنیم، به وضوح می‌بینیم که هیچ کدام از آنها انتخاب اول کی‌روش برای پست‌های خود نیستند و از نظر کیفی بازیکنان با کیفیت‌تری وجود دارند که می‌توانند سرمربی استقلال را مجاب کنند که از آنها به جای مهره‌های استقلال در ترکیب تیم ملی استفاده کند. با این وضعیت فکر می‌کنید بازیکنان استقلال چه سهمی در رقابت‌های جام جهانی داشته باشند؟ آیا آنها می‌توانند در تیم ملی ماندگار باشند؟ ‌

عزت‌اللهی و آندو، تهدیدهای ابراهیمی
امید ابراهیمی بازیکنی است که می‌توانست در غیاب بازیکنی چون جواد نکونام، با کمی تلاش و ارائه عملکردی قابل قبول، یکی از کلیدی‌ترین پست‌های تیم کی‌روش را از آن خود کند. یک فرصت طلایی که در اختیار این بازیکن قرار گرفته بود اما او حداقل تاکنون نتوانسته آنطور که باید از این فرصت طلایی استفاده کند. همانطور که پیش از این هم در بازی‌های باشگاهی ثابت کرده بود که مرد بازی‌های بزرگ نیست و در بسیاری مواقع با ایجاد فضای خالی بین خط هافبک و خط دفاع (مثل بازی استقلال – ذوب‌آهن) ضربه‌های جبران‌ناپذیری به استقلال وارد کرده است. حالا ابراهیمی در تیم ملی و بازی‌های بزرگی که این تیم در چارچوب رقابت‌های مقدماتی جام جهانی در منطقه آسیا برگزار می‌کند، نمی‌تواند آن امیدی باشد که در برخی بازی‌های معمولی نقش تکیه‌گاه یک تیم را بازی می‌کند! وقتی در چنین شرایطی بازیکن جوانی چون سعید عزت‌اللهی با ارائه یک بازی درخشان، حتی موفق به گلزنی هم می‌شود، خواه ناخواه شانس ابراهیمی برای فیکس بودن در ترکیب تیم ملی به شدت کاهش می‌یابد! بخصوص وقتی او در میان هم‌پست‌هایش بازیکنی چون آندو را هم دارد. به همین خاطر است که وجود آندو و عزت‌اللهی در پست امید ابراهیمی، کار این هافبک استقلال را برای بقا در لیست کی‌روش و فیکس بودن در جام‌جهانی سخت می‌کند. مگر اینکه امید ابراهیمی بتواند با کار کردن روی توانایی‌های خود، در بازی‌های بزرگ، عملکرد تأثیرگذارتری از خود نشان دهد.

خسرو، پشت صف رضاییان و وریا
خسرو حیدری بازیکن دیگری است که با وجود عملکرد خوبی که این فصل در استقلال نشان داده و تجربه بالایی که در بازی‌های ملی دارد، به ترکیب تیم‌ کی‌روش راه نمی‌یابد. در واقع اعتقاد سرمربی تیم ملی به خسرو شاید تنها در حد قراردادن نامش باشد در لیست اسامی دعوت‌شدگان. کی‌روش این بار هم در بازی با ترکمنستان، خسرو حیدری را در ترکیب تیمش قرار نداد. در چنین شرایطی عملکرد خوب و قابل قبول بازیکن جوانی چون رامین رضاییان، شانسی هم برای قرار گرفتن خسرو در ترکیب تیم ملی باقی نمی‌گذارد! علاوه بر این شانس خسرو وقتی کمتر می‌شود که وریا غفوری هم به تیم ملی برسد. با این شرایط و با وجود رامین رضاییان و وریا غفوری، خسرو حیدری دیگر چه شانسی برای حضور در ترکیب تیم ملی در جام جهانی می‌تواند داشته باشد؟ در شرایطی که کی‌روش خسرو را حتی در لیست 18 نفره تیمش هم قرار نمی‌دهد، اصلاً بعید نیست که سرمربی تیم ملی، او را در نهایت با تیم ملی به ریو نبرد! این در حالی است که خسرو واقعاً از نظر کیفیت فنی در وضعیت خوبی قرار دارد اما ظاهراً هم‌پست‌هایش در تیم ملی، بیشتر از او توانسته‌اند توجه کی‌روش را به خود جلب کنند.

شانس کم مجیدی با وجود حاجی‌صفی
در کنار این دو بازیکن، میثم مجیدی به عنوان سومین سهمیه استقلالی‌ها در تیم ملی وضعیتی بهتر از امید ابراهیمی و خسرو حیدری ندارد. مجیدی که حتی در این اردوی اخیر هم در آخرین دقایق و با خط زدن نام مهرداد محمدی در لیست کارلوس کی‌روش قرار گرفته، شانس خیلی کمی برای بقا در تیم ملی دارد. با وجود بازیکنی چون احسان حاجی‌صفی در شرایط عادی، مجیدی هیچ شانسی برای حضور در لیست نهایی کی‌روش نخواهد داشت. مجیدی با اینکه در استقلال اهواز یکی از بهترین مدافعان این تیم جنوبی به حساب می‌آمد اما هیچ‌وقت نتوانست درخششی که در استقلال اهواز داشت را در استقلال تکرار کند. حالا گرچه او تنها گزینه مظلومی برای حضور در پست دفاع چپ استقلال است اما با توجه به کمبود بازیکن مظلومی در این پست، بازی دادن به میثم مجیدی را نمی‌توان صد در صد به حساب توانایی‌های این بازیکن گذاشت. وضعیت او در تیم ملی هم همینطور است. تا زمانی که کی‌روش می‌تواند از احسان حاجی‌صفی در ترکیب ثابت تیم خود استفاده کند، هیچ گاه میثم مجیدی را انتخاب نخواهد کرد.

ایران ورزشی
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of