جزئیات پیشنهاد باشگاه روسی به طارمی/پای یک ایرانی در میان است

پرسپولیس اف سی: مهدی طارمی پس از درخشش در پیراهن پرسپولیس و البته حضوری ثابت در ترکیب تیم ملی حالا با پیشنهادهای ریز و درشتی از اروپا و لیگ‌های آسیایی مواجه است.

بعد از ابراز علاقه چند باشگاه قطری به جذب طارمی، ترک گروژنی روسیه تازه‌ترین باشگاهی است که برای خرید او دست به کار شده و اقدام‌هایی انجام داده. ترک گروژنی، تیمی از منطقه قفقاز است که هم اکنون رتبه هفتم لیگ روسیه را در اختیار دارد. این تیم در ۱۸ بازی، ۶ برد، ۱۰ تساوی و فقط ۲ باخت به دست آورده و با ۲۸ امتیاز بالاتر از تیم‌های مطرحی چون روبین کازان و دینامو مسکو قرار دارد.
ترک گروژنی یک مربی نام آشنا به نام رشید رحیموف را روی نیمکت خود دارد. مربی ۵۰ ساله و اصالتا ایرانی- تاجیکی که از سال ۲۰۱۳ هدایت این تیم را بر عهده گرفته و نتایج قابل توجهی هم کسب کرده است. رحیموف با سابقه بازی برای تیم‌های پامیر تاجیکستان، اسپارتاک مسکو، وایادولید، لکوموتیو مسکو، استریاوین، آدمیراواکر و اف سی رید، ۴ بازی هم برای تیم ملی روسیه و دو بازی هم برای تاجیکستان انجام داده و از این حیث رزومه قابل دفاعی دارد.
رحیموف اما مربیگری را از آدمیراواکر آغاز کرده و در سال ۲۰۰۶ پا به لیگ روسیه گذاشته تا هدایت آمکار را بر عهده بگیرد. او با سبقه مربیگری در لکوموتیو مسکو از سال ۲۰۱۳ سرمربی ترک گروژنی شده و تا به امروز هم در شغل خود باقی مانده. این مربی صاحب سبک در فوتبال روسیه و علاقه‌اش به جذب بازیکنان ایرانی از جهاتی قابل بررسی است.
ماحصل سفر به روسیه و تماشای بازی روستوف- ترک گروژنی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴، کشف رشید رحیموف بود. مربی ۵۰ ساله‌ای که از پدری ایرانی و مادری ازبک در دوشنبه تاجیکستان متولد شده. فارسی را راحت صحبت می‌کرد و همین بهانه‌ام برای مصاحبه با او بود. رحیموف در آن مصاحبه گفت: «پدر من ایرانی است اما در سمرقند متولد شده. پدربزرگ من سال‌ها قبل برای تجارت از ایران به سمرقند آمد و آنجا با مادر بزرگ من ازدواج کرد. پدر من هم آنجا به دنیا آمده و سپس به تاجیکستان کوچ کرده و دیگر همانجا مانده. من هم در تاجیکستان و شهر دوشنبه متولد شدم و حالا هم در روسیه مربیگری می‌کنم. ما چهار برادر و دو خواهر هستیم که سه‌تای‌مان پاسپورت ایرانی داریم و سه تای دیگر ازبکی.» رحیموف از حضور در ایران هم صحبت کرد. وقتی که برای پامیر دوشنبه بازی می‌کرد: «یک بار در سال ۱۹۹۰ و همراه با تیم پامیر تاجیکستان به ایران سفر کردم. فکر می‌کنم بعد از زلزله رودبار بود. دو، سه بازی تدارکاتی انجام دادیم و سپس به دوشنبه برگشتیم.»
او خیلی روان فارسی صحبت می‌کرد. شاید این هم از دلایل علاقه او به بازیکنان ایرانی باشد. رحیموف می‌گفت: «زبان تاجیکی ریشه‌اش فارسی است چون پدر و مادرم فارسی را کامل بلد بودند یاد گرفته‌ام که چطور صحبت کنم. خیلی راحت فارسی صحبت می‌کنم و البته راحت‌تر متوجه می‌شوم که شما چه می‌گویید.»
رحیموف پیشتر به دنبال سردار و سپس احسان حاجی صفی بود و حالا مهدی طارمی را نشانه گرفته. گویا رحیموف برای برطرف کردن مشکل گلزنی تیمش امیدوار است مهاجم ۲۳ ساله تیم ملی را به تور بیندازد. گفته می‌شود باشگاه ترک گروژنی پیشنهادی یک میلیون دلاری به مهاجم پرسپولیس داده تا او را جذب کند. یک ایرانی در تیم یک مربی ایرانی. می‌تواند جالب باشد. بخصوص که رحیموف فارسی صحبت می‌کند و همین امتیاز بزرگی برای آقای گل فعلی لیگ برتر خواهد بود تا در لیگ روسیه جا بیفتد و پله‌های ترقی را طی کند.
هر چند مهدی طارمی هنوز واکنشی به این پیشنهاد نشان نداده اما او بارها تاکید کرده که تا پایان فصل در پرسپولیس می‌ماند و این تیم را ترک نخواهد کرد. باید دید پیشنهاد ترک گروژنی تا چه حد جدی می‌شود و در نهایت آیا طارمی باز هم در پرسپولیس می‌ماند یا ایران را به مقصد روسیه، جایی که دوست صمیمی‌اش سردار آزمون حضور دارد ترک می‌کند؟

ایران ورزشی
دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد !

avatar
  Subscribe  
Notify of