خاکپور و رویای کی‌روش بودن: آقای متوهم!

پرسپولیس اف سی: مدت زیادی از قهرمانی تیم های حمید علیدوستی و امیرحسین پیروانی در مراحل مقدماتی قهرمانی آسیا سپری نشده است. به نظر می رسد آن ها بر خلاف خاکپور، جایگاه‌شان را می شناسند و توهم خاص بودن ندارند.
چند سال بعد از ناکامی روی نیمکت استیل آذین و شکست در راه پیوند زدن تیم پرحاشیه تهرانی با نظم، هیچکدام از باشگاه های لیگ برتری به سراغ محمد خاکپور نرفتند. مدافع سابق تیم ملی که با فرصت کاری چندانی در ایران روبرو نبود، ناگهان این شانس را به دست آورد که سرمربی تیم ملی امید ایران شود و روی نیمکتی که حضور در آن برای بسیاری از مربیان وطنی شبیه رویاست، کار با یک نسل سرشار از ستاره را آغاز کند. از یک سال قبل که خاکپور به صورت رسمی به عنوان سرمربی امیدها معرفی شد، مدام تاکید می شد که این مربی هنوز قرارداد ندارد و تنها برای عشق به مردم روی نیمکت حضور پیدا می کند اما حالا بعد از استعفایِ عجیب فرودگاهی او، موضوع بندهای قرارداد این مربی تبدیل به دستاویز تازه ای برای مربیان داخلی شده تا باز هم به انتقاد از رفتار فدراسیون بپردازند. استعفایی که قرار است خاکپور را به کانون توجهات تبدیل کند. ترفندی برای امضای یک قرارداد بهتر با فدراسیون.
محمد خاکپور از اولین روزهای همکاری با فدراسیون، با شرایط و چالش های کار آشنا بود و همه چیز را پذیرفته بود که یک سال تمام روی نیمکت امیدهای ایران حضور پیدا کرد. او که امروز از بی توجهی و جدی گرفته نشدن گلایه دارد، به لطف مصاحبه های متعدد کاشانی و مایلی کهن توانست در دعوای فرسایشی با سرمربی بزرگسالان بر سر حضور سردار آزمون و علیرضا جهانبخش به خواسته اش برسد و در اتفاقی که در همه دنیا بی سابقه است، در روزهای بازی ملی تیم بزرگسالان، این بازیکنان را از تیم ملی بگیرد و در جمع امیدها بازی بدهد. او بعد از شکست مفتضحانه برابر عربستان در آزادی و قرار گرفتن در یک قدمی حذف از مرحله اول مقدماتی المپیک، کاملا از شرایط راضی بود و مدام به حاشیه سازان تاکید می کرد که از جایش تکان نمی خورد. او در آن مقطع هیچ انتقادی از رفتار فدراسیون نداشت اما به محض اولین موفقیت با ترکیب پر از ستاره ای که همه بازیکنانش در لیگ برتر فیکس هستند در تورنمنت کم اهمیت زیر 23 سال غرب آسیا که برای اولین بار برگزار می شد، مطلقا همه چیز را زیر سوال برد تا فرصت طلبی اش را به رخ کشیده باشد.
«بهترین اردو را در هلند داشتیم». خاکپور بعد از اردوی بی سابقه هلند برای تیم ملی امید، همه شرایط اطراف تیم را فوق العاده توصیف می کرد. بر خلاف سال های قبل، در زمان خاکپور مشکلات پرشمار تدارکات امیدها حل شده بود و حالا آن ها به اردویی رفته بودند که حتی برای تیم ملی بزرگسالان نیز به رویا شباهت دارد. خاکپور حتی با مشکل بازیکن-سربازها نیز مواجه نبود و به سادگی می توانست آن ها را در اختیار داشته باشد. تیم او بازی های تدارکاتی مناسبی در برنامه داشت و به نظر او به طور کامل از شرایط راضی به نظر می رسید که بعد از حضور کفاشیان در اردوی هلند، به رسانه ها گفت:«حضور متولی فوتبال ایران روحیه خوبی به ما داد». با این سیر عجیب تغییر مصاحبه های خاکپور در مورد مدیران فدراسیون برای بزرگنمایی یک موفقیت کوچک، او در صورت شکستن طلسم راهیابی به المپیک، چه نگاهی را به مصاحبه هایش تزریق خواهد کرد؟
مدت زیادی از قهرمانی تیم های حمید علیدوستی و امیرحسین پیروانی در مراحل مقدماتی قهرمانی آسیا سپری نشده است. به نظر می رسد آن ها بر خلاف خاکپور جایگاه شان را می شناسند و توهم خاص بودن ندارند که در فرودگاه و روبروی اصحاب رسانه، استعفا بدهند و برای بیشتر دیده شدن، دست به هر کاری بزنند. حقیقت آن است که محمد خاکپور، نه به لحاظ سابقه مربیگری و نه توانایی تاکتیکی و نه حتی مدرک، سزاوار جایگاهی که حالا در آن قرار گرفته نیست و تیم ملی امید ایران نیز بدون او چیز زیادی از دست نخواهد داد. حتی شاید انتخاب یک مربی خارجی، تیم پرستاره امید را به لحاظ فنی در شرایط بهتر و مدرن تری قرار بدهد و امثال مایلی کهن را نیز از نیمکت مهم امیدها دور کند. خاکپور این روزها به نیت دفاع از هویت سرمربیان داخلی، با تصمیم اشتباه‌اش برای خودنمایی، مهم ترین ضربه را به اعتبار این مربیان زده است. مردانی با دستمزدِ کم و ارزشی حتی کم تر از آن!

محمدحسین عباسی / تماشاگران امروز
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of