دانشمند شدن با کامپیوتر و تخته شاسی: تقلب کاغذی

پرسپولیس اف سی: واکنش تند منصوریان به صالح، زوایایی از یک حقیقت کمتر جدی گرفته شده در فوتبال ایران را آشکار کرد. حقیقتِ پنهان شدن گروهی از مربیان فوتبال ایران پشت نقابِ علم گرایی و تظاهر آن‌ها به داشتن دانشِ فنی برای در امان ماندن از انتقادهایی که شامل حال مربیان ایرانی می‌شود.

 یک/ خبرنگارهایی که در سالن کنفرانس مطبوعاتی مسابقه نفت و استقلال در جام حذفی منتظرِ جمع‌بندی فنی علی منصوریان از مسابقه بودند، ناگهان با کنایه‌های تندوتیز او به مربی حریف مواجه شدند. علیمنصور، پیشنهاد صالح به بیرانوند برای ترک نفت و خوشحالی عجیب این مربی در کنار نیمکت تیم رقیب را بهانه‌هایی برای برملا شدن شخصیت واقعی مجید صالح می‌دانست. شخصیتی که به زعم سرمربی نفت در همه این سال‌ها پشتِ چند ورق کاغذ و ژست‌های فنی مخفی شده بود. در نگاه اول، شاید این مثل همه درگیری‌های لفظی دیگر فوتبال ایران، یک دعوای شخصی بین بازیکن سابق استقلال و کمک مربی فعلی این تیم تلقی می‌شد اما واکنش تند منصوریان به صالح، زوایایی از یک حقیقت کمتر جدی گرفته شده در فوتبال ایران را آشکار کرد. حقیقتِ پنهان شدن گروهی از مربیان فوتبال ایران پشت نقابِ علم گرایی و تظاهر آن‌ها به داشتن دانشِ فنی برای در امان ماندن از انتقادهایی که به طور معمول شامل حال مربیان ایرانی می‌شود. حقیقتِ تصاحب نیمکت‌های لیگ برتر، با چند ورق کاغذِ سفید و چند بار حضور در استودیوی برنامه‌های کارشناسی فوتبال در تلویزیون.

دو/ سال‌های سال است که مجید جلالی با لقبِ کامپیوتر، با پیشنهاد باشگاه‌های مختلف ایرانی روبرو می‌شود. از آخرین مرحله نصب ویندوز افتخار روی این کامپیوتر اما درست 10 سال می گذرد. یک دهه تمام هیچ چیز نبردن در همه نقاط استاندارد دنیا، بهانه کنار رفتن یک مربی از چرخه فوتبال است اما در ایران، جلالی هنوز هم با عناوین دهان پرکن مرتبط با علم گرایی تقدیس می‌شود و هیچکس از خودش نمی‌پرسد که چرا این علم، هیچوقت به کسب نتیجه برای آقای معلم ختم نمی‌شود؟ مجید جلالی به جز معرفی چند بازیکن، در همه این سال ها هیچ دستاورد ویژه ای در فوتبال ایران نداشته و تیم‌هایش نیز بازی‌های مدرنی به نمایش نگذاشته‌اند اما ظاهرسازی فنی او، همیشه راه را برای انتقاد از او بسته است. درست مثل مجید صالح. مردی که تقریبا با همه مربیان فوتبال ایران بار هر نوع تفکری کار کرده و تقریبا از همه با خاطره‌ای تلخ جدا شده تا به تیم تازه‌ای بپیوندد و با ورق‌های کاغذی موردعلاقه‌اش در کنار زمین دیده شود. نگران‌کننده‌تر از حضور همیشگی این مربی‌ها در فوتبال ایران، بسته شدن راه برای مربیان جوان و پرانگیزه دیگر است. وقتی همه باشگاه‌های لیگ برتری فریب ژست‌های فنی آن‌ها را می‌خورند و آن‌ها را در میان اولویت‌های‌شان برای امضای قرارداد جای می‌دهند، راه تفکرات جدید و مسیر مربیانی که قصد دارند واقعا مربی باشند و برای پنهان کردن ضعف‌ها به کاغذ و خودکار پناه نبرند، مسدود می‌شود.

سه/ تاسف برانگیز به نظر می رسد اما واقعیت دارد که این روزها راه حضور روی نیمکت های ارزشمند لیگ برتری، از جام جم می‌گذرد. در این سال‌ها، بوده‌اند افرادی که به خاطر نسبت خانوادگی با تهیه کننده‌های تلویزیونی، ناگهان به مقامِ کارشناسِ فوتبال رسیده‌اند و با پیشنهاد دستیاری باشگاه‌های شهرستانی مواجه شده‌اند و پس از مدتی با فضاحت از باشگاه کنار گذاشته شده‌اند. به نظر می رسد در فوتبال ایران، یک تخته شاسیِ، چند ورق کاغذ و اسم کارشناسی گذاشتن روی مرور گل های بازی در استودیوی برنامه های ورزشی صداوسیما، هر آدمی را به اندازه‌ای صاحبِ وجاهتِ دروغین فنی می‌کنند که نمی‎شود توقع داشت مدیران کم اطلاع  تیم های حاضر در لیگ برتر، فریب نخورند و به سراغ اندیشه‌های بروند که ظرفِ تلویزیون برای مطرح کردن‌شان کوچک است. جالب اینجاست که حتی مربیان نسبتا خوب معرفی شده از تلویزیون به فوتبال، در میان علاقه مندان به این رشته ورزشی پذیرفته نشده‌اند اما آنتن سیما همچنان مشغول فرصت دادن به گروهی است که مفهوم تازه‌ و الکنی از کارشناسی فوتبال معرفی کرده اند. تردیدی وجود ندارد که به محض بدون تیم ماندن مجید صالح، باز هم او را روی آنتن شبکه سوم، در حال داستان سرایی درباره ایمیل زدن به پپ گواردیولا و توصیه فنی کردن به او و ستایش شدن توسط مربی بایرن مونیخ تماشا خواهیم کرد. مردی که با توانایی مسحور کردن گواردیولا و در اوج حرفه ای گری، در ابتدای مسابقه با نفت از گلر حریف می‌خواهد که تیمش را ترک کند. حقیقت آن است که رسانه ملی، این توانایی را دارد که از هر کسی، یک نقاب دار درجه یک بسازد اما آیا حضور در تلویزیون هیچکس را تبدیل به مربی می‌کند؟ البته که نه.

محمدحسین عباسی / تماشاگران امروز
دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد !

Notify of
avatar
wpDiscuz