شش مجري پرسپوليسي تلويزيون و دلایل عجیب ممنوع‌التصويري/ خون قرمز، خط قرمز

پرسپولیس اف سی: آگاهي از تمايلات رنگي افراد سرشناس، هميشه سوژه مورد علاقه هواداران فوتبال در ايران بوده است. از همين رو، معمولا بخش مهمي از كري‌هاي سرخابي را ياركشي هواداران دو تيم از افراد مشهور تشكيل مي‌دهد. مثلا آبي‌ها از يادآوري اين كه اكبر عبدي و داريوش ارجمند و احتمالا محمدرضا گلزار استقلالي هستند خوشحال مي‌شوند و البته يكي از دلخوشي‌هاي قرمزها هم اين است كه مهران غفوريان، فريبزر عرب‌نيا يا مسعود كيميايي پرسپوليس را دوست دارند. در همين راستا، سرخ‌ها طي يكي، دو سال گذشته تصويري از 6 مجري پرسپوليسي را گردآوري كرده‌اند كه اين عكس در فضاي مجازي فوق‌العاده پربازتاب بوده و حسابي دست به دست چرخيده است. 5 نفر از اين 6 نفر عبارت هستند از احسان عليخاني، رضا رشيدپور، محمد سلوكي، محمود شهرياري و علي ضيا كه بارها بدون هيچ اكراهي هواداري‌شان از پرسپوليس را علني كرده‌اند. ماجراي نفر ششم اما فرق دارد. عادل فردوسي‌پور اگرچه بعد از افشاگري فراز كمالوند و بعدها فرهاد مجيدي مجبور شد اعتراف كند در كودكي پرسپوليسي بوده، اما سال‌هاست كه به عنوان يك مجري و گزارشگر مهم، به شدت جانب بي‌طرفي را رعايت مي‌كند و حواسش هست كه از مسير عدالت خارج نشود. اگر حب و بغض شخصي را كنار بگذاريم، جاي ترديدي باقي نمي‌ماند كه فردوسي‌پور همه تلاشش را كرده تا حق را به حقدار برساند و تحت تاثير هواداري سال‌هاي دورش از پرسپوليس نباشد. از اين حرف‌ها كه بگذريم، مي‌رسيم به اين نكته عجيب كه هر 6 نفر اين ليست، به طرز عجيبي حداقل يك دوره سابقه جنجال و ممنوع‌التصويري را در كارنامه خودشان دارند! در حقيقت اين فهرست با جنجالي كه براي علي ضيا پيش آمد كامل شد و حالا شايد بد نباشد مشكلاتي كه براي هر يك از اعضاي اين گروه پيش آمد را خيلي كوتاه مرور كنيم.

يك سوءتفاهم محض

ماجرايي كه براي فردوسي‌پور پيش آمد خيلي عجيب بود و شايد با توجه به اينكه سال‌ها از اين موضوع مي‌گذرد، خيلي‌ها آن را فراموش كرده باشند. درست يك دهه پيش، وقتي مشكلات عادل با قلعه‌نويي تازه داشت شروع مي‌شد، فردوسي‌پور اسير سوءتفاهم بدي شد كه نزديك بود كار دستش بدهد. در جريان داربي ليگ پنجم، وقتي تلويزيون براي لحظاتي تصوير بسته امير را نشان داد، عادل با اشاره به صورت نتراشيده قلعه‌نويي گفت: «شايد سرمربي استقلال هم خرافاتي باشد.» منظور عادل كاملا روشن بود. درست در همان برهه زماني، خيلي از مربيان فوتبال در اروپا تصميم گرفته بودند صورت‌شان را اصلاح نكنند و سبيل بگذارند. آنها عقيده داشتند اين اتفاق براي‌شان خوش‌شانسي به همراه خواهد آورد كه اين داستان به شدت مورد توجه مطبوعات و شبكه‌هاي مشهور بين‌المللي بود. عادل هم درست با همين پيش‌زمينه حرفش را زد، اما از بد حادثه، قلعه‌نويي بعد از بازي پاي مسايل اعتقادي را وسط كشيد و با انتقاد از فردوسي‌پور، گفت صورتش را به خاطر محرم و صفر نتراشيده است. كاملا آشكار بود كه همه چيز از يك سوءتفاهم محض ناشي شده، اما به هر حال اين اتفاقات براي مدتي عادل را دچار دردسر كرد و او را حداقل از ميكروفون گزارشگري دور نگه داشت. با فرا رسيدن نوروز 85 اما عادل با گزارش داربي منچستر به تلويزيون بازگشت و هوادارانش را خوشحال كرد!

زبان سرخ

ظاهرا احسان عليخاني هم قلبش قرمز است و هم زبانش! چند سال پيش براي او مشكلاتي به وجود آمد كه ناچار شد حتي برنامه محبوبش «ماه‌عسل» را هم براي مدتي تحويل بدهد و برود. در اين مورد خيلي شفاف‌سازي نشد، اما ظاهرا همه چيز به اجراي او در برنامه تحويل سال 91 در شبكه دوي سيما مربوط مي‌شد؛ جايي كه احسان با انتقاد صريح از دولت پيشين، به بازگويي مشكلات اقتصادي مردم پرداخته بود. مثلا سايت انتخاب همان روزها نوشت اين قسمت از حرف‌هاي عليخاني دردسرآفرين شده است: «جناب آقای احمدی‌نژاد! فکری به حال این گرانی‌ها کنید؛ همه مردم که نمی‌توانند بیایند از محله شما خرید کنند!»

امان از ماهواره

رضا رشيدپور كارش را با اجراهاي پرنشاط صبحگاهي در تلويزيون شروع كرد و حتي براي مدتي مجري برنامه آهنگ‌هاي درخواستي هم بود. او پله‌هاي ترقي را كم‌كم طي كرد و در اوج كارش به اجراي برنامه‌هاي محبوبي مثل شب شيشه‌اي رسيد. با اين حال سر درآوردن او از يكي از شبكه‌هاي فارسي‌زبان ماهواره‌اي، هم خيلي‌ها را متعجب كرد و هم باعث شد آقا رضا براي مدتي ممنوع‌التصوير شود. در حال حاضر با تغيير دولت، دوباره پاي رشيدپور به صداوسيما باز شده است.

محروميت‌هاي يك تيفوسي

محمود شهرياري با آن خنده‌هاي معروفش، شايد پرسپوليسي‌ترين نفر اين فهرست باشد. او بارها با ميهمانانش سر پرسپوليس كري خوانده و معمولا هم پيروز شده است! شهرياري در چند مقطع به دلايل عجيب ممنوع‌التصوير بوده است. اولين بار در دهه هفتاد فيلمي از يك محفل خانوادگي با حضور او منتشر شد كه واقعا هيچ چيز خاصي نداشت، اما به خاطر حساسيت‌ها و اقتضائات آن روز جامعه ايران، خانه‌نشيني اين مجري را به دنبال آورد. اين اواخر هم بخشي از مصاحبه زنده او با امير جعفري جنجالي شد!

چرا تيپ مي‌زني؟

اين مسلما يكي از عجيب‌ترين شايعاتي است كه در مورد تلويزيون ايران به گوش مي‌رسد. گفته مي‌شود محمد سلوكي كه اغلب او را در شبكه تهران مي‌ديديم، در برهه‌اي به خاطر استفاده از لباس‌هاي گرانقيمت از تلويزيون دور مانده بود. از قرار معلوم خود سلوكي هم در گفتگويش با مجله همشهري جوان، اين شايعه عجيب را تاييد كرده است!

به خير گذشت؟

پيرامون حادثه اخير در مورد علي ضيا هم همه گفتني‌ها گفته شده. بعد از دلجويي او از مظلومي، سرمربي استقلال در تماس با برنامه ورزش‌ومردم رسما خواهان رفع ممنوع‌اتصويري ضيا شد. حالا بايد ببينيم با گذشت شاكي خصوصي، تلويزيون هم از گناه ضيا مي‌گذرد يا نه؟

منبع: همشهری ورزشی
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of