مدعیان اخلاق در دادگاه مردم: جایی برای غریبه‌ها نیست

پرسپولیس اف سی: مردم آدم‌های سابق کمیته اخلاق را این طور بی قید و شرط عفو نمی‌کنند. کمیته اخلاقی که تمام دغدغه‌هایش برای تیم ملی در این یکی دو ساله سلفی بازیکنان تیم ملی با هواداران مقیم خارج از کشور و خالکوبی لژیونرهای تیم ملی بوده.

این حقیقت کتمان ناپذیر که فراگیرترین رسانه ها برای جهت دهی به افکار، عواطف و احساسات مخاطب به کار گرفته می شوند، همیشه وجود داشته، اما ته ته ماجرا، همه ی آدم ها، به تبع پیشینه، اخلاق و رفتارهای قبلی شان قضاوت می شوند. شبیه دو طرف داستان کی روش و اعضای سابق کمیته اخلاقی که دوباره رو در روی هم ایستاده اند؛ کی روش ، با تمام مصائب، مشکلات و حواشی، هنوز نزد بدنه جامعه ی فوتبال و عوام شکوه و عظمتی دارد و حس با ارزش وفاداری اش را خیلی ها می بینند و ارج می دهند. طرف مقابل اما دوستانی هستند که کم تر خاطره ی خوبی از خودشان به جا گذاشته اند و خیلی وقت ها ماحصل حضورشان در راس امور، خشم فروخورده ای بوده که  پایین دستی ها و آدم های مرتبط با تصمیم هایشان پیدا کرده اند. حالا دعوا بالا گرفته، با همان خشم و تشویش طرفین. ورای تمام مباحث حقوقی و جزییات ذکر شده در قرارداد کی روش و چرایی و چگونگی تنظیم قرارداد او با آل اشپورت، یک نکته ی ویژه تر وجود دارد؛ امروزه بزرگ و کوچک فوتبال را می شناسند. پی اخبار را هم دارند و آن قدری اهلیت پیدا کرده اند که دادگاه عالی شان را یک جای پیش خودشان برگزار کنند و حکمش را هم صادر کنند. حکم همان است که انتظار می رود؛ حتی اگر صدا و سیما و چند و چند رسانه های فراگیر دیگر نخواهند.

سی کیو خیلی قبل تر از این ها میخش را کوفته. شبیه ناخدایی که همه، تحت هر شرایطی دوستش دارند و سکان را از دستش نمی قاپند. او مرد فوتبال است. کنار زمین بوده. برای موفق تیم هایش فریاد زده، بالا و پایین پریده، آدم جنگ بوده، شکست خورده، پیروز شده. خودش بهتر از هر کس دیگری می تواند مشکلات تیمش را حل کند. بهتر از هر کس دیگری می داند سکان را به کدام سمت بگرداند و به وقتش از ملوانان و مسافرین کشتی دلبری کند. از همان اول اولش هم همیشه سعادت تیم را خواسته و نه هیچ چیز دیگر؛ همه ی آن هایی که تخطی کرده اند بی تعارف کنار گذاشته و خیلی جوان ترهایی که فکرش را هم نمی کردند به تیم ملی دعوت کرده. هیچ وقت تر و خشک را با هم نسوزانده،  ورای سبک تدافعی تیمش، همیشه مراقب بوده ذره ای از شان تیمش کم نشود. هربار شکست خورده، زودتر از همه تیم را جمع کرده و نیرومندتر از قبل بازگشته. این ها دفاعیات دادگاه ذهن مردم است؛ مردمی که برعکس آدم های سابق کمیته ی اخلاق را این طور بی قید و شرط عفو نمی کنند.  کمیته ی اخلاقی که تمام دغدغه هایش برای تیم ملی در این یکی دو ساله سلفی بازیکنان تیم ملی با هواداران مقیم خارج از کشور و خالکوبی لژیونرهای تیم ملی بوده.

مردم متوجه اند. موج پشتیبانی شان را بی هوا راه نمی اندازند پشت یک نفر و بی هوا هم برای آدم هایی شبیه اعضای سابق کمیته ی اخلاق نسخه نمی پیچند؛ اما یک چیزهایی وجود دارد. یک واقعیت هایی را نمی شود نادید گرفت. نمی شود روی الهام قلب پا گذاشت و رفت سمت آدم هایی که به اسم نجات دهنده، تمام این چند سال مترصد فرصت بوده اند برای خرد کردن جمجمه ی مرد پرتغالی و تیمش. آن هم برای مردمی که از خیلی سال قبل یاد گرفته اند زود و ساده دل نبندند و از آن طرف به بهانه ی موهوم کینه نتوزند و روی برچسب خوب و بدشان پافشاری نکنند. که هوشیارند و کاملا مراقب دور و برشان هستند و سر انتخاب سره از ناسره، شانتاژهای خبری و مصاحبه های عریض و طویل، گیج و مبهوت شان نمی کند. برای اهالی فوتبال، کی روش خود فوتبال است. بهترین انتخاب برای رویارویی با آدم هایی که از خیلی سال پیش تا امروز ، با همه ی چیزهایی که دارند و همه ی جیب هایی که خالی نمانده، یک چیز را خیلی کم دارند؛ پیروزی در دادگاه عالی دل مردم.

علیرضا ارژنگ‌زاده / تماشاگران امروز
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *