نگاه ورزشی به یک رقابت هنری

پرسپولیس اف سی: در مقام مقایسه، می‌توان شکل برگزاری خنداننده برتر را به رقابت‌های جام‌جهانی از دور یک‌هشتم به بعد هم تشبیه کرد. بنابراین پر بیراه نیست اگر به رسم مسابقات فوتبال، به دنبال القاب و عناوین «ترین‌ها» برای حاضران در این مسابقه بگردیم.
مسابقه «خنداننده برتر» که به ابتکار برنامه خندوانه برگزار شد، در زمینه تعداد شرکت‌کنندگان و مدل قرعه‌کشی و برگزاری به‌صورت تک‌حذفی، شباهت زیادی با مسابقات جام‌حذفی در رشته فوتبال داشت. نمودار این مسابقات که با حضور 16شرکت‌کننده در 4دور به تعیین قهرمان می‌انجامد در میان عشق‌فوتبال‌ها تصویر آشنایی دارد که به «نمودار درختی» معروف است. در مقام مقایسه، می‌توان شکل برگزاری این مسابقه را به رقابت‌های جام‌جهانی از دور یک‌هشتم به بعد هم تشبیه کرد. بنابراین پر بیراه نیست اگر به رسم مسابقات فوتبال، به دنبال القاب و عناوین «ترین‌ها» برای حاضران در این مسابقه بگردیم و برای هر یک از آنها یک مابه‌ازای ورزشی پیدا کنیم.
سرشناس‌ترین: امین حیایی
مهران غفوریان و جواد رضویان اصلی‌ترین ستاره‌های طنز تلویزیونی (معروف به 90شبی) هستند، رضا شفیعی‌جم متخصص تیپ‌سازی و خالق بیشترین تیپ‌های هیت‌شده در تلویزیون بوده و سروش صحت هم به عنوان نویسنده و کارگردان و حتی روزنامه‌نگار برای خودش صاحب اسم و رسمی است. اما از جادوی سینما نمی‌توان غافل شد؛ بنابراین امین حیایی با شهرتی به‌عنوان ستاره سینما دارد صاحب جایگاهی بالاتر از ستاره‌های تلویزیونی بود. باید پذیرفت اسم امین حیایی وزن بیشتری از سایر نام‌ها دارد و به همین دلیل در ابتدا خیلی‌ها تصور می‌کردند حیایی با اتکا به همین شهرت، صاحب بیشترین آرا و برنده مسابقه باشد.
بزرگ‌ترین غایب مسابقات: رضا عطاران
جای خیلی‌ها در این مسابقه خالی بود که حضورشان می‌توانست رونق و جذابیتی چندین‌برابر به این رقابت بدهد. علی صادقی، مجید صالحی، نصرالله رادش، بهنوش بختیاری، بهاره رهنما، مهراب و پیمان قاسم‌خانی و… کسانی بودند که می‌توانستند حضور خوبی داشته باشند. اما بدون شک جای رضا عطاران از همه خالی‌تر بود. فقط تصور حضور او در این مسابقه با توانایی خاصی که در بامزه کردن ساده‌ترین روایت‌‌ها دارد کافی است تا عنوان غایب بزرگ را به او بدهیم.
سخت‌ترین قرعه: علیرضا خمسه- جواد رضویان
رامبد جوان برای قرعه‌کشی از سیدبندی استفاده نکرد و هر 16نفر را در یک سبد قرار داد. به این ترتیب احتمال برخورد بزرگان در همان دور اول وجود داشت و این اتفاق در قسمت‌هایی از جدول رخ داد. البته سیدبندیِ این 16نفر تقریبا غیرممکن بود چون هیچ معیار خاص و تثبیت‌شده‌ای برای طبقه‌بندی وجود نداشت و طبعا دلخوری‌هایی به وجود می‌آمد. خلاصه اینکه هر 16نفر در یک سبد قرار گرفتند و نام‌ها بیرون آمد. وقتی تکلیف 8مسابقه دور اول مشخص شد در نگاه اول به نظر می‌رسید بازی بزرگ دور نخست را جواد رضویان و علیرضا خمسه برگزار خواهند کرد. مسابقه این دو کمدین صاحب‌نام بزرگ‌ترین مسابقه دور اول (البته بر روی کاغذ) بود. هر چند در عمل ماجرا به شکل دیگری پیش رفت.
سخت‌ترین قرعه(2): مسعودی-کربلایی‌زاده
علی مسعودی و امیر کربلایی‌زاده تا پیش از برنامه خندوانه، کمدین‌های اسم‌ورسم‌داری نبودند. اما با حضور چندباره در همین برنامه اسمی در کرده و برای خودشان طرفدارانی پیدا کرده بودند. این دو نفر در دور اول به هم برخورد کردند و برخلاف رقابت خمسه-رضویان که در عمل چیز دندان‌گیری از آب در نیامد، رقابت مسعودی-کربلایی هیجان‌انگیز و پرطرفدار بود. رقابتی که هر دو طرفِ آن در خنداندن مخاطب کاملا موفق بودند و هر کدام از آنها این توانایی را داشتند که در صورت پیروزی در دور اول لااقل تا مرحله نیمه‌نهایی بالا بروند.
آسان‌ترین قرعه: سجاد افشاریان – سپند امیرسلیمانی
سجاد افشاریان را در ابتدا خیلی‌ها نمی‌شناختند. سجاد در تئاتر ایران برای خودش جایگاه خوبی دارد اما در عرصه تصویر کمتر شناخته شده و شرکتش در این مسابقه نیز به واسطه حضور در کادر نویسندگان خندوانه اتفاق افتاد. او اما در روز قرعه‌کشی یک شانس بزرگ آورد؛ یعنی رویارویی با خنداننده‌ای که تخصص چندانی در خنداندن نداشت. سجاد در دور اول به سپند امیرسلیمانی خورد و حتی با میدان دادن به ذخیره‌هایش هم می‌توانست از سد او عبور کند!
خاص‌ترین قرعه: مهران غفوریان – نادر سلیمانی
انگار مسئولان برگزاری، شرکت‌کننده‌ها را به سبک مسابقات کشتی در اوزان مختلف وزن‌کشی کرده بودند و مسابقه نادر سلیمانی با مهران غفوریان در وزن 120کیلوگرم برگزار می‌شد! این دو نفر در همان دور اول به یکدیگر برخورد کردند اما رقابت‌شان شبیه فینال سنگین‌وزن بود!
بهترین اجرا: علی مسعودی (دور دوم)
استندآپِ علی مشهدی در دور دوم که او را در رقابت با شقایق دهقان به پیروزی رساند از دید خیلی از تماشاگران به‌عنوان جذاب‌ترین اجرای کل مسابقات برگزیده شد. البته از اجرای مهران غفوریان در مرحله نیمه‌نهایی هم نباید غافل شد. به‌خصوص با آن پایان عجیبش؛ جایی که خاطرات مهران از پدر مرحومش بالاخره بغض او را ترکاند و چشمان خیلی‌ها را خیس کرد.
متفاوت‌ترین اجرا: سجاد افشاریان (دور دوم)
افشاریان که دور اول را با یک اجرای مردم‌پسند بر پایه شوخی‌های شیرازی پشت سر گذاشته بو، در دور دوم ناگهان به یک اجرای متفاوت و سنگین روی آورد که بر پایه یکی از نمایشنامه‌های اجراشده خودش شکل گرفته بود. ماجراهای آقای «021» قبلا در کافه‌تریای تئاترشهر مخاطبان تئاتر را راضی کرده بود اما در برنامه خندوانه جواب نداد. تاکتیکی که سجاد انتخاب کرد به درد بازی در لیگ می‌خورد نه جام‌حذفی!
سکسیستی‌ترین اجرا: بیژن بنفشه‌خواه
موضوع تفاوت‌های جنسیتی و شوخی با موضوع «زن و مرد» در خیلی‌ از استندآپ‌ها دیده شد. اما هیچ‌کس به اندازه بیژن بنفشه‌خواه به این ماجرا نپرداخت. بنفشه‌خواه به آرایش خانم‌ها، ژست‌هایشان در زمان عکاسی و به‌خصوص جراحی‌های زیبایی پرداخت و حسابی خانم‌ها را علیه خودش شوراند. او با اجرای این استندآپ در دور اول توسط یکی از زنان شرکت‌کننده حذف شد!
نزدیک‌ترین رقابت: ژوله – حیایی با اختلاف 203 رای
رقابت، رقابت عجیبی بود! اول امین حیایی با اختلاف پیش افتاد، بعد ماجراهایی فرامتنی وارد داستان شدند و ژوله را بالا کشیدند. از روز دوم، فرد برنده ساعتی 4بار تغییر می‌کرد و هر لحظه به آرا نگاه می‌کردی اختلاف کمتر 100رای بود. در نهایت ژوله با اختلاف 203رای (کمتر از یک‌صدمِ درصد!) برنده شد و به دور بعدی رفت. ژوله در نیمه‌نهایی هم علی مسعودی را با اختلاف 920رای (5صدمِ درصد) شکست داد. او کلا همه را در ضربات پنالتی شکست داد!
قاطع‌ترین پیروزی: امین حیایی – سروش صحت (82-18)
سروش صحت فرم عجیبی را برای استندآپِ خودش در دور اول انتخاب کرده بود. او که ذاتا هنرمند خوب و خوش‌ذوقی است با این فرم اجرا و پخش صدای پژمان جمشیدی بر روی صحنه موفقیتی کسب نکرد و در خنداندن مخاطب ناکام ماند. به این ترتیب امین حیایی با تعریف کردن چند خاطره بیش از 5برابر سروش رای آورد و قاطع‌ترین پیروزی مسابقات را رقم زد. نتیجه: 82درصد به 18درصد.
برترین مرد اخلاق: نادر سلیمانی
نادر سلیمانی در زمینه خنداندن مخاطب یکی از ناموفق‌ترین‌ها بود و طی 15دقیقه اجرایش به ندرت کسی لبخند زد، اما همه به‌شدت دوستش داشتند. هم واکنش حضار در سالن و هم مجموعه بازخوردهای مردم در شبکه‌های مجازی این ادعا را اثبات می‌کند که او بازنده محبوبی بود. سلیمانی یک ماجرای خانوادگی را برای استندآپ انتخاب کرده بود که به اجرایش شکلِ یک خودافشاییِ صادقانه را می‌داد. ضمن اینکه احترام به حریف را در بالاترین سطح به نمایش گذاشت و ریسه رفتن‌هایش در حین اجرای رقیب در ذهن همه باقی ماند. نادر برخلاف خیلی از شرکت‌کنندگان این مسابقه اصلا کم‌فروشی نکرد و هر چه داشت روی صحنه گذاشت. آن‌قدر که تا ساعت‌ها بعد از برنامه، مردم در شبکه‌های اجتماعی داشتند از یک مرد تپل و مهربان تعریف می‌کردند که تا آخرین اتم انرژی‌اش را مصرف کرد و با پیراهنی که از عرق خیس خیس شده بود، از صحنه بیرون رفت.
بهترین تیم شهرستانی(!): علی مشهدی
وقتی به خنداننده پا گذاشت نامش علی مسعودی بود و شهرتش در حد و حدود یک نویسنده مجموعه‌های طنز. اما وقتی رقابت‌ها به پایان رسید همه او را با عنوان «علی مشهدی» می‌شناختند و شهرتش حتی از بازیگرها هم بیشتر شده بود. علی مشهدی با لهجه شیرین و خاطرات دلنشینش از دوران سربازی دل خیلی‌ها را برد. جالب اینکه بعضی از خنداننده‌ها سعی کردند به تقلید از او و با اشاره به شهر زادگاه‌شان رای همشهری‌ها را به سمت خودشان بکشند. اما هیچ‌کدام به اندازه علی و مشهدش موفق نبودند.
ناکام بزرگ: رضا شفیعی‌جم
با آن سابقه درخشان و آن توانایی‌های شگرفش در خنده گرفتن از مخاطب، پیش‌بینی می‌شد یکی از جدی‌ترین مدعیان قهرمانی باشد اما در همان دور اول حذف شد و به خانه برگشت! فقط کافی بود در هر مرحله یکی از آن تیپ‌های لمپن و کله‌خرابش را رو کند و به راحتی تا فینال پیش برود اما رویه دیگری را انتخاب کرد و بزرگ‌ترین ناکام رقابت‌ها لقب گرفت. عملکرد رضا شفیعی‌جم در این مسابقات را می‌شود با عملکرد تیم‌ملی ایتالیا در جام‌های جهانی مقایسه کرد. تیمی که بسیار ضعیف آغاز می‌کند و برای صعود از دور اول به مشکل می‌خورد. اما اگر از دور اول به سلامت بگذرد کم‌کم اوج می‌گیرد و تا فینال پیش می‌رود. رضا، ایتالیای2014 بود؛ به پاراگوئه باخت و حذف شد.
شگفتی‌ساز مسابقات: شقایق دهقان
شاید خیلی‌ها امیرمهدی ژوله را انتخاب مناسب‌تری برای این بخش بدانند اما در صعود ژوله تا فینال، عوامل زیادی نقش داشتند. به نظر می‌رسد شقایق دهقان با همان شگفتی بزرگی که در دور اول رقم زد و شفیعی‌جم را از رقابت‌ها حذف کرد شایسته‌ترین فرد برای این عنوان باشد. ضمن این‌که لیست «ترین‌ها» بالاخره باید نام یک زن هم در خودش داشته باشد. نباید؟
پرتماشاگرترین مسابقه: ژوله- حیایی (4.48میلیون رأی)
برای رقابت ژوله و امین حیایی در دور دوم، دقیقا 4میلیون و 481هزار و 489نفر در رای‌گیری شرکت کردند. توضیح بیشتری هم نداریم. جمیعا خسته نباشند!

همشهری ورزشی
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of