چرا داربی نیم ساعت جلو افتاد؟/ چه می‌کنه این تلویزیون!

پرسپولیس اف سی: روابط عجيبي بين فدراسيون فوتبال و تلويزيون ايران وجود دارد كه به شدت يكطرفه و غيرقابل تحليل به نظر مي‌رسد. حتما مي‌دانيد سال‌هاست فدراسيون دنبال گرفتن حق پخش واقعي فوتبال است، اما هيچوقت در دستيابي به اين مهم، توفيقي نداشته است. اواخر دوران مديريت ضرغامي، فدراسيون سرانجام موفق شد سالانه مبالغي بين 13 تا 23 ميليارد تومان براي پخش مسابقات بگيرد؛ رقمي كه اگرچه اصلا چشمگير و منصفانه به نظر نمي‌رسيد، اما به هر حال از هيچي بهتر بود. عجيب اينكه با تغيير مديريت كلان در صداوسيما، پرداخت همين مبلغ هم متوقف شد تا سردرگمي ناخوشايندي گريبان فوتبال را بگيرد. در حال حاضر اهالي جام‌جم جواب روشني به تقاضاي حق پخش نمي‌دهند. آنها از يك سو عقيده دارند پرداخت اين هزينه مشكل قانوني دارد و از سوي ديگر به جاي پول، بهره‌برداري از سيستم IPTV را به فدراسيون پيشنهاد مي‌دهند؛ سيستمي كه مبتني بر فروش پخش اينترنتي مسابقات به كاربران است و هيچكس نمي‌داند آيا ممكن است در ايران جواب بدهد يا نه؟! مخلص كلام اينكه تلويزيون اساسي‌ترين نياز فوتبال در ايران را بي‌پاسخ گذاشته و حاضر نيست بهايي هرچند اندك، براي خريد كالايي بپردازد كه هم جذاب و عامه‌پسند است و هم منبع ارزشمند درآمدزايي براي صداوسيما محسوب مي‌شود. با اين همه، آن چيزي كه كل اين داستان را شگفت‌انگيزتر مي‌كند، توقعات عجيب و اضافي تلويزيون است. يعني نه تنها پول نمي‌دهند و در برخي موارد مديران فدراسيون را سر مي‌دوانند، بلكه انتظار دارند همه چيز هم باب ميل آنها برنامه‌ريزي شود!

نيم ساعت زودتر لطفا!

اخيرا شبكه سه از مسوولان فدراسيون درخواست كرده به خاطر شلوغي كنداكتور آنها، ساعت برخي از مسابقات ليگ برتر را تغيير بدهد كه اين تقاضا، در كمال تعجب با موافقت فدراسيون همراه شده است. به عنوان نمونه بازي هفته گذشته سپاهان و استقلال كه قرار بود از ساعت سه بعدازظهر در اصفهان برگزار شود، به درخواست صداوسيما نيم ساعت جلو افتاد. اين در شرايطي بود كه طبيعتا اين مسابقه وسط هفته هر چقدر ديرتر شروع مي‌شد، مي‌توانست تماشاگران بيشتري را به ورزشگاه بكشاند، اما فدراسيون برنامه از پيش تعيين شده‌اش را قرباني خواست يك مشتري بدحساب كرد! جالب است كه چند روز بعد، اهالي تلويزيون خواهان تغيير زمان داربي 81 شدند كه اين تقاضا هم مورد قبول واقع شد. به اين ترتيب فردا بازي پرسپوليس و استقلال نيم ساعت زودتر و از ساعت سه شروع مي‌شود تا تلويزيون براي پخش ويژه‌برنامه‌هاي قبل و بعد مسابقه و البته پيام‌هاي بازرگاني فرصت كافي داشته باشد! البته كه در خيلي از نقاط دنيا سياست شبكه‌هاي تلويزيوني روي برنامه مسابقات تاثير مي‌گذارد، اما يادمان باشد آنجا تلويزيون‌ها تا 70 درصد هزينه‌هاي فوتبال را با پرداخت حق پخش پوشش مي‌دهند، اما اينجا چي؟

چند دقيقه اينجا بايستيد

انتظارات تلويزيون از فوتبال اما به اثرگذاري روي برنامه مسابقات محدود نمي‌شود؛ چه اينكه اين اواخر شاهد بوده‌ايم سيستم مصاحبه تلويزيوني با مربيان دو تيم هم دوباره راه افتاده است. به اين ترتيب بعد از سوت پايان مسابقه، گزارشگر محترم دوان دوان خودش را كنار زمين مي‌رساند تا مربيان را چند دقيقه جلوي تابلوي مملو از آگهي‌هاي تبليغاتي نگه دارد و نظر آنها را در مورد بازي بپرسد. واضح است كه اينجور مواقع، مهم‌تر از صحبت‌هاي مربيان و ديدگاه‌هاي فني آنها، برندهاي تجاري هستند كه بايد خوب ديده شوند و صورتحساب مشتريان صداوسيما را طولاني‌تر كنند. در اين ميان چه اهميتي دارد كه ده‌ها خبرنگار در نشست خبري معطل هستند تا مربيان بيايند، حرف بزنند و روزنامه‌ها را به موقع به چرخه چاپ برسانند؟ مهم اين است كه منافع تلويزيون تامين شود؛ منافعي كه حتي يك سر سوزن از آن هم به خود فوتبال تعلق نمي‌گيرد!

بانک ورزش
دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد !

Notify of
avatar
wpDiscuz