چرا سازمان لیگ می خواهد ۴۰ میلیارد تومان تخفیف بدهد؟

حالا با وجود گذشت کمتر از دو سال از این اتفاق، شنیده می شود که این احتمال وجود دارد که قرارداد نود میلیارد تومانی سال دوم سازمان لیگ با اسپانسرش هم کاهش چهل میلیارد تومانی داشته باشد

پرسپولیس اف سی: در روزهایی که صدای باشگا‌ه‌های لیگ برتری بر سر موضوع عدم دریافت مطالباتشان به اوج خود رسیده است، خبری نگران کننده پیرامون همکاری سازمان لیگ فوتبال ایران با شرکت اسپانسر طرف قراردادش حرف وحدیث‌های بسیار زیادی را در محافل ورزشی به راه انداخته است. مدیران سازمان لیگ برتر سال گذشته به دلیل آنچه که مدیران این مجموعه عدم انجام تعهدات در اجرای مفاد قرارداد اعلام کردند، در پایان سال تخفیفی بیست‌ میلیارد تومانی به شرکت اسپانسر سازمان لیگ دادند که باعث اعتراض اعضای هیات رئیسه شد.

به دنبال این اتفاق مذاکرات پی در پی مدیران سازمان لیگ با مسئولان این شرکت بالاخره به نتیجه رسید و در نهایت مسئولان ارشد سازمان لیگ اعلام کردند که اسپانسر مبلغ بیست میلیارد تومان دیگر به حساب سازمان لیگ بابت قراردادهای تبلیغات محیطی فوتبال ایران واریز کرده است. همان‌طور که مهدی تاج به عنوان نفر اول مجموعه لیگ بارها در مصاحبه‌هایش اعلام کرده بود درآمد چهل میلیاردی برای قرارداد سال اول در همکاری با شرکت اسپانسر موفقیتی بزرگ در بازار اقتصادی راکد فوتبال ایران به حساب می‌‌ آمد.

برای قرارداد سال جدید اما این روزها خبرهای نگران‌کننده‌ای در رسانه‌ها و محافل ورزشی شنیده می شود. شنید‌ه‌ها حکایت از این مساله دارد که اخیرا نامه‌ای از طرف مدیران سازمان لیگ برتر به علیرضا اسدی دبیرکل فدراسیون فوتبال ارائه شده و در مفاد این نامه طرح تخفیفی حدود چهل میلیارد تومان برای قرارداد سال دوم به شرکت مجری تبلیغات محیطی فوتبال ایران ذکر شده است. این خبر را ظاهرا اطرافیان دبیرکل فدراسیون فوتبال رسانه ای کرده اند و به گوش ما هم رسیده است و البته باید آن را پیگیری کرد.

درباره دلایل و علت نگارش این نامه جهت ارجاع به هیئت رئیسه هنوز خبری رسمی به بیرون درز پیدا نکرده است. اما منابع موثق ارسال این نامه به دفتر دبیرکل برای مطرح شدن در هیئت رئیسه و تصمیم‌گیری درباره آن را تایید می‌کنند. ضمن اینکه دبیرکل خیلی از این ماجرا ناراضی است و البته جنگی پنهان مابین اسدی و تاج وجود دارد که شاید خیلی ها از آن بی خبر باشند.

شنیده می‌شود با توجه به مشکلات اقتصادی جاری در کشور و عدم حمایت شرکت‌های بزرگ برای سرمایه‌گذاری در فوتبال مشکلاتی در قراردادهای مجری انحصاری با شرکت‌های سرمایه‌گذار به وجود آمده است و نتایج نهایی بر این اساس بوده که درآمدزایی نود میلیارد تومانی برای قراداد سال دوم در شرایط فعلی به هیچ عنوان امکان پذیر نبوده است. به همین ترتیب موضوع با مدیران سازمان لیگ برتر در میان گذاشته می شود و مسئولان این مجموعه به منظور تسهیل در امور همکاری با اسپانسر خود، تصمیم به طرح موضوع در هییئت رئیسه فدراسیون فوتبال می‌گیرند.

نکته قابل توجه پیرامون اتفاقات اما این است که باشگاه‌های لیگ برتری و فوتبال ایران حساب ویژه‌ای روی درآمد سازمان لیگ کرده‌اند اما بنا به دلایلی هنوز نتوانسته‌اند مطالبات خود را از این منبع قابل توجهی مالی آن طور که مدنظر خودشان است وصول کنند. حادثه‌ای که در ماه های گذشته هم با اعتراض شدید چندین باشگاه لیگ برتری همراه شده است و آنها خواهان شفاف‌سازی در امور مالی سازمان لیگ برتر فوتبال ایران شده بودند.

حالا در این شرایط اقتصادی نگران کننده اما، موضوع تخفیف چند ده میلیاردی به شرکت اسپانسر تبلیغات محیطی نگرانی‌های زیادی را در جامعه فوتبال به راه انداخته است. چرا که پیش از شروع لیگ چهاردهم قراردادی صد و شصت‌میلیارد تومانی با شرکت ایران نوین منعقد شدو مدیران سازمان لیگ هم بعد از عقد این قرارداد بزرگ خبر از موفقیت خوب فوتبال ایران و افزایش میزان این درآمد‌ها در سال‌های اینده داده بودند. اما حالا با وجود گذشت کمتر از دو سال از این اتفاق، شنیده می شود که این احتمال وجود دارد که قرارداد نود میلیارد تومانی سال دوم سازمان لیگ با اسپانسرش هم کاهش چهل میلیارد تومانی داشته باشد. خبری که اگر به صورت رسمی از سوی مدیران فوتبال ایران اعلام شود می‌تواند با اعتراض شدید باشگاه ها همراه شود. البته امیدواریم که چنین اتفاقی نیفتد.

در واقع با توجه به اینکه اعضای جدید مجمع سازمان لیگ برتر کمتر از یک ماه قبل انتخاب و معرفی شده و کار خود را در این مجموعه شروع کردند، این احتمال می‌رود که نامه نگاری با فدراسیون برای ارائه این تخفیف هنگفت، با اطلاع و هماهنگی آنها صورت گرفته باشد. با توجه به این که تمام اعضای جدید مجمع سازمان لیگ هم مدیران باشگاه ها و روسای هیئت فوتبال هستند، این مساله جای تامل دارد که آنها با کدام مجوز و بر اساس کدام قانون تصمیم به تغییر قراردادی بسته‌اند که قرار بود فوتبال ایران و باشگاه‌ها را از پول دولت و بیت‌المال با توجه به رقم صد و شصت میلیارد تومانی‌اش بی نیاز کند؟ بر اساس هیچ قانونی مدیران سازمان لیگ و اعضای مجمع نمی‌توانند که برای این قرارداد رسمی متتمی در نظر بگیرند که بهای آن را تا حددود ۵۰ درصد ارزش واقعی کاهش بدهد.

شاید به همین دلیل است که شنیده می‌شود اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال هم با نامه مدیران سازمان لیگ برتر برای دادن این تخفیف حدود چهل میلیارد تومانی به ایران نوین مخالفت جدی داشته‌اند و روی این مساله تاکید داشته اند که مجمع عمومی فدراسیون فوتبال تنها حق تصمیم گیری درباره این طرح عجیب را دارد. ضمن اینکه مجمع زیر بار این پیشنهاد نخواهد رفت چرا که ضرر هنگفت اقتصادی به فوتبال ایران وارد خواهد کرد. حالا در شرایط فعلی با توجه به درز کردن این خبر به بیرون و اعتراض باشگاه به عدم دریافت مطالباتشان را در بر بگیرد، باید دید واکنش اعضای جدید مجمع سازمان لیگ برتر پیرامون این اتفاق چه خواهد بود.

مهدی تاج نایب رئیس دوم فدراسیون فوتبال هم به عنوان متولی و نفر شماره یک لیگ فوتبال ایران که همیشه تلاش داشته لیگی با نظم و با کیفیت را برگزار کند بدون تردید تمام تلاش خود را خواهد کرد که باشگاه ها به حق و حقوق واقعی خود برسند. اما نکته قابل توجه اینجا است که ارائه تخفیف چند ده میلیاردی به شرکت اسپانسر چیز خلاف این اعتقاد قلبی و ذهنی تاج به حساب می آید و فوتبال ایران مقابل آن خواهد ایستاد. بدون شک شفاف سازی درباره این اتفاق از سوی اعضای جدید مجمع لیگ و مدیران فدراسیون فوتبال می‌تواند تمام نگرانی‌ها پیرامون حادثه نگران کننده اقتصادی برای فوتبال ایران را رفع و رجوع کند.
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of