کلمه کلیدی تمرین است، نه تعویض

مسئله‌ی استقلال این نبود که خرسندنیا تیم را دفاعی کرد یا حاج‌محمدی تیم را دفاعی‌تر کرد. مسئله استقلال این بود و این است که تمرینات‌اش توی بازی نمی‌آید، یا دستِ کم تماشاگر، نمی‌فهمد که استقلال چه شکل خاصی از بازی را در طول هفته تمرین کرده است.

پرسپولیس اف سی:   «مظلومی تعویض دفاعی کرد و تیم را برد توی دفاع مطلق.» از پایان دربی، تا الان، چند صد هزار نفر و چه بسا چند میلیون نفر جملاتی با مضمون این دو جمله را به زبان آورده اند. استقلال جلو افتاد و مظلومی یک هافبک دفاعی را به جای یک هافبک کناری به زمین فرستاد تا به جای دو هافبک دفاعی(چشمی و ابراهیمی) و یک هافبک هجومی(انصاری)، سه هافبک میانی روی یک خط داشته باشد و 1-5-4 بازی کند. این یک تعویض معمول و کلاسیک است برای تیمی که در مسابقه یی حساس جلو افتاده است.

شاید تنها نقد فنی وارد به این تعویض این باشد که ادامه حضور یعقوب کریمی به جای انصاری در سمت چپ خط میانی، مقاومت بیشتری مقابل نیروهای پرسپولیس در کانال راست ایجاد می‌کرد. در دقیقه 80 هم با ورود علیپور به جای عالیشاه به زمین، پرویز مظلومی، یک مدافع میانی(حاج محمدی) را به زمین فرستاد و مهاجم کم‌تحرک‌اش(شهباززاده) را بیرون برد تا با محسن کریمیِ سریع در خط حمله، به بازی ادامه دهد. پرسپولیس با حضور همزمان علیپور و بنسون و طارمی در زمین، سه مهاجم بلندزن داشت. در این شرایط اضافه شدن یک مدافع میانی بلندزن به ترکیب استقلال، تصمیم نادرستی نبود. این هم یک تعویض کلاسیک و معمول بود. مورینیو هم وقتی در شرایطی شبیه موقعیت کادرفنی استقلال در نیمه دوم بازی دیروز قرار می‌گیرد، از همین تعویض‌های کلاسیک استفاده می‌کند. درواقع ماهیت تعویض‌های استقلال نه تنها انتقادبرانگیز نیست، بلکه تعویض‌هایی متناسب با شرایط بازی را از مظلومی و صالح دیدیم.

مشکل اصلی استقلال از دقیقه 7 به بعد در دربی، «دیده نشدن اثر تمرینات در روند بازی» بود. استقلال از لحظه سوت آغاز بازی تا دقیقه 7، تیم مسلط بازی بود. از دقیقه 7 تا پایان بازی اما استقلال تیمی بود که هیچ راه حلی برای حرکات ترکیبی پرسپولیس در کانال راست این تیم با حضور رضائیان و احمدزاده و مسلمان پیدا نمی‌کرد. مسئله‌ی استقلال این نبود که خرسندنیا تیم را دفاعی کرد یا حاج‌محمدی تیم را دفاعی‌تر کرد. مسئله استقلال این بود و این است که تمرینات‌اش توی بازی نمی‌آید(دستِ کم تماشاگر، نمی‌فهمد که استقلال چه شکل خاصی از بازی را در طول هفته تمرین کرده است) و بعد تعویض‌هایش هم توی روند بازی دیده نمی‌شود.

پرسش: شما بعد از ورود خرسندنیا به زمین، تغییری در روند بازی استقلال با توپ و بدون توپ دیدید؟ وقتی یک هافبک دفاعی به جای وینگر سرعتی به زمین می‌آید، انتظار طبیعی و فنی این است که تیم، در کنترل بازی، در چرخش عرضی توپ در یک سوم میانی و در کُند کردن گردش توپ در یک سوم میانی پیشرفت کند. استقلال، پس از تعویض خرسندنیا با یعقوب کریمی، این کارها را انجام داد؟ آسان‌ترین کار در تحلیلِ فنی بازی انجام شده، نقد کردن تعویض‌ها، با استفاده از دو کلمه «درست» و «اشتباه» است. استقلال در دربی 81 تعویض‌هایی فرمال و طبیعی داشت، که تاثیری روی روند بازی نداشتند. و این نشان می‌دهد که مشکل استقلال، یک تصمیم خاص سرمربی‌اش در جریان یک بازی خاص نیست. مشکل استقلال، دیده نشدن خط فکری مسلط بر تمرینات‌اش در جریان بازی است.

تماشای 90 دقیقه نمایش پرسپولیس در دربی، این را به ما نشان می‌دهد که برانکو در طول هفته چندین ساعت روی شکل دادن حرکات ترکیبی در سمت راست کار کرده بود. ما فهمیدیم که برانکو برای تشکیل یک خط میانی نامتقارن که در آن نوراللهی متمایل به سمت چپ بازی کند و مسلمان بیاید کنار کامیابی‌نیا، ساعت‌ها کار کرده بود. برانکو این کارها را توی تمرینات اجرا کرده بود و این کارها، توی بازی دیده شد. ما تمرینِ پرسپولیس را در جریان دربی دیدیم و بازی استقلال به ما چیزی از تمرینات این تیم در هفته گذشته نشان نداد. تیمی که تمرین‌اش را بازی نمی‌کند یا تمرین‌اش را نمی‌تواند توی بازی‌اش بیاورد، یک زنجیره فنیِ ناقص دارد که خودش را گرفتار خواهد کرد. در این شرایط، هیچ تعویضی طلایی یا افتضاح نیست. اگر مهمترین نکته بازی استقلال در دربی 81 را تعویض‌های مظلومی بدانیم، احتمالا درهای تحلیل را پیش از باز کردن، بسته‌ایم. راستی یک نکته: پرسپولیس 177 پاس به یک سوم هجومی خود داشت و استقلال 83 پاس.

فرزاد حبیب اللهی/ آی اسپورت
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of