یادداشت/ آقای وزیر، داوران را حرفه ای کنید

پرسپولیس اف سی: روز دوشنبه برای آسیب شناسی مشکلات داوران جلسه ای با حضور روسای کمیته و دپارتمان داوری، دبیر کل و رئیس فدراسیون فوتبال و معاون وزیر ورزش و جوانان برگزار شد. در این جلسه برای پی بردن به مشکلات داوری نمرات ناظرین و گزارش های مسئولین فدراسیون ملاک اصلی مباحث مطروحه بود و حتی آقای سجادی طی گزارشی بعد از این جلسه در رادیو ورزش اعلام کردند که در حال بررسی هستیم تا بفهمیم که آیا مشکلات پیش آمده مهندسی شده است یا ساختاری؟

در اینجا لازم می دانم چند نکته اساسی را برای مسئولین وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال یادآوری کنم:

یک-مسئولین بجای اینکه به دنبال آمار اشتباهات داوران باشند، بوجه کافی برای ارتقاء داوران بگذارند تا داوری کشور حرفه ای شود. کشورهایی مانند ژاپن، کره و استرالیا قراردادهای حرفه ای با داوران انعقاد می کنند و توقعات حرفه ای دارند.

دو-آموزش داوران در کشور ایران در چه سطحی قرار دارد؟ غیر از مباحث کلیشه ای که از سوی مدرسین AFC و فیفا ارائه می شود، آیا آموزش مازادی از سوی فدراسیون به داوران ارائه شده است؟ لذا آموزش داوران در پائین ترین سطح ممکن قرار دارد و در آن از مباحث مدیریتی اصلاً استفاده نمی شود. کشورهایی مثل ژاپن، قطر، کره، استرالیا برنامه تبادل داوران( Referee exchange program) با کشورهای انگلیس، ایتالیا، آمریکا، سوئد و…. اجرا می کنند تا بتوانند سطح داوری کشورشان را ارتقاء دهند. به همین دلیل است که ژاپن از سال ۱۹۸۶ در جام جهانی تیم داوری دارد نه فرد.

سه-پیشنهاد دادم داوران بین المللی برای کسب تجربه به شکل پایلوت به کشورهای صاحب نام اعزام شوند، گفتند بودجه نداریم. پیشنهاد دادم غیر از مدرسین رسمی از داوران با تجربه و صاحب نام خارجی جهت انتقال تجربه به داوران داخلی استفاده شود، گفتند بودجه نداریم.

آقای وزیر به نظر شما آیا با اسلایدهای تکراری دو روزه می شود سطح داوری را ارتقاء داد؟

چهار-برای برون رفت از مشکلات داوری، مسئولین وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال باید داوران را از جنس خودشان بدانند و به شکل مهندسی شده بر علیه داوران اقدام نکنند. مثلث اختلاف کمیته داوران، دپارتمان داوران و دبیرکل فدراسیون که تاثیر جدی بر عملکرد داوران دارد باید مدبرانه حل و فصل شود.

پنج– اگر می خواهیم داوری پیشرفت کند باید به شکل حرفه ایی عمل کنیم و مشاوران علمی و تجربی قوی در کنار کمیته داوران بگذاریم تا فعالیت های داوران را از لحاظ آموزشی، تمرینی و مدیریتی زیر نظر بگیرند و گزارش ماهانه از فعالیت هایشان به فدراسیون فوتبال ارسال شود تا بتوان در صورت عملکرد ضعیف داوران نسبت به جایگزینی داور جوان تر اقدام کرد.

یادداشت از حیدر سلیمانی- کارشناس داوری
دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد !

Notify of
avatar
wpDiscuz