یادداشت: ما همیشه به عدالت مشکوک هستیم!

پرسپولیس اف سی : حالا چه فرقی دارد که کارشناسان داوری ، اخراج صادقی را درست بدانند یا نه! چه فرقی دارد جهانبازی محروم بشود یا نه ! آنچه مهم است این نکته است که این اتفاق در جامعه ما هر روز، هزاران بار رخ می دهد. یک تصمیم، یک قضاوت، یک شکست و یا یک پیروزی که نسبت به عدالت اش همیشه شکاک هستیم و این تاریخ سرزمین ما است. یک سرزمین جهان سومی.

تفاوتی ندارد محل برخورد این توپ و بدن صادقی . اگر یک بار در اتاق کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال را برایتان باز کرده باشند و برابر قاضیانی قرار بگیرید که پشت آن میز عجیب نشسته اند و از پشت عینک شان شما را برانداز می کنند، می فهمید مشکل جای دیگری است.

تجربه ای داشتم که در معرض محرومیت بلند مدت بودم، یادم نیست کدامیک از قاضیان کمیته انضباطی بود که شیرفهم ام کرد، گزارش داور و ناظر بازی بالاتر از 1000 شهادتنامه افراد مختلف است ، به زبان ساده تر اگر ناظر و داور بازی در گزارش بازی به دروغ بنویسند که شما از واژه نا مناسبی استفاده کرده اید، حتی وجود فایل تصویری و صوتی و شهادت هزاران انسان عاقل و بالغ به نفع شما هم نمی تواند اصلیت گزارش را زیر سوال ببرد.

تا اینجای کار بنابر قوانین ، قابل قبول است ولی مشکل آنجایی ایجاد می شود که یادمان می آید اینجا ایران است و فساد در همه سطوح ریشه دوانده است. و مهمتر اینکه سیستم آموزش ایران در تمام سطوح و مشاغل نمی تواند و یا شاید نمی خواهد که با غربالگری در حین آموزش و حتی حین اجرای مشاغل ، از لحاظ شخصیتی اقدام به انتخاب برجسته ها و متناسب ترین ها برای مشاغل مختلف نماید .
به همین دلیل ساده هر کسی در ایران می تواند یک داور، یک مربی، یک مدیر، یک روزنامه نگار، یک نماینده مجلس و خیلی چیزهای دیگر باشد و به همین سادگی اشتباهات به دو شکل در تمام سطوح جامعه بسط پیدا می کند:

1- قصور
2- تعمد

که هر دو ریشه در آموزش و انتخاب دارد.

بر می گردم به ابتدای داستان، آن لحظه ای که برابر قاضی کمیته انضباطی ایستاده بودم به این فکر می کردم که چند درصد از جامعه داوری ما شخصیت و دانش لازم برای برعهده گرفتن این شغل را دارد و نسبت به حساسیت سوت هایش، حرفهایش و نوشته هایش آگاه است؟ بیایید این سوال را بسط بدهیم، چند درصد از مربیان؟ چند درصد از روزنامه نگاران ؟ چند درصد از مدیران؟ و کدامیک از ما؟

حالا چه فرقی دارد که کارشناسان داوری ، اخراج صادقی را درست بدانند یا نه! چه فرقی دارد جهانبازی محروم بشود یا نه ! آنچه مهم است این نکته است که این اتفاق در جامعه ما هر روز، هزاران بار رخ می دهد. یک تصمیم، یک قضاوت، یک شکست و یا یک پیروزی که نسبت به عدالت اش همیشه شکاک هستیم و این تاریخ سرزمین ما است. یک سرزمین جهان سومی.

منبع: سایت :isport.ir
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of