یادداشت ویژه: فرهنگ دهاتی‌پروری در فوتبال ایران

پرسپولیس اف سی:1. یادم نیست پس از آن اتفاق مرگ بار استادیوم آزادی ( ایران – ژاپن و کشته شدن چند نفر از تمشاگران هنگام خروج از ورزشگاه ) کدام مسوول از کار برکنار شده باشد یا با دست خود امضا انداخته باشد پای استعفا.
2. فرماندار اهواز، رییس هیات فوتبال، رییس حراست و مدیر عامل استقلال اهواز هم درست مثل همتایان خود در شهرهای دیگر بعد از سنگ پرانی هوادارانشان کول وار با مساله برخورد می کنند، حتی پیش از آنکه فردوسی پور حرفی از رفتار حداقلی عذرخواهی به میان آورد، زورشان می آید زبان بچرخانند که عذرمی خواهیم. قبل از آن هم که در انواع و اقسام رسانه ها مشغول لنترانی و شاخ و شانه کشیدن و قلدری بوده اند و بس. مربی استقلال اهواز از فرط ابزوردواری به درد نمایشهای طنز می خورد. قابل توجه رضا عطاران و سعید آقاخانی و مهران مدیری.
3. فردوسی پور فراموش می کند ماجرای نفت مسجد سلیمان را یادآوری کند. فراموش می کند سه هفته پیش انزلی را ورق بزند و خاطره خودروهای پلاک تهران را زنده کند. چند سال عقب تر برود و از سر شکسته فرکی در همان استادیوم تختی بگوید.
4. البته که بهتر است بازی های بزرگ در غدیر و در استادیوم های بزرگتر برگزار شود، اما مساله مهم دهاتی پروری است. مساله مهم سوء استفاده از احساسات مردم است. بدبختی مایه گذاشتن از مردم (در این فقره مردم خوزستان است). مهم این است آن آقای فرماندار، رییس، حراستی و فلان آقا برای جلو بردن مردم ،برای ارتقای سطح فرهنگ ورزشی مردم کاری نمی کنند و در عوض آنها را برای رسیدن به اهداف کثیف خود پرورش می دهند، دهاتی وار هم پرورش می دهند. سنگ زدن بد است، اما اگر منجر شود به باخت رقیب و قهرمانی تیم دیگر استان و یا کمک به تیم هم نام تهرانی مساله مهمی نیست. می شود از کنارش کول وار و ابزوردوار گذشت. می شود گفت حالا چیزی هم نشده!‌
5. نه فکر کنید، بچه تهرانی بازی درآورده ام ها. همان بخش اول از افتضاح استادیوم آزادی نوشته ام که ما بچه تهرانی ها هم یادمان باشد چه شده و … حالا چرا اینقدر عقب برویم؟ همان نارنجک پرانی بازی پرسپولیس و تراکتور در آزادی و یا نارنجک پرانی آبی ها در دربی کفایت می کند. فقط خواستم بگویم منظورم از دهاتی پروری و دهاتی واری توهین به آنها که در روستا زندگی می کنند، نیست؛ مجموعه رفتارهای مشخص و معلوم است و خاص یک منطقه نیست.
6. دمت گرم ابراهیم تهامی. دمت گرم که خمیده نشستن و مچاله بودن آن تماشاگران دل تو را به درد آورد. من که با چشمهای خودم دریبل ۱۲ نفره تو را ندیده ام، اما هر چه بگویی قبول است!
7. من به اشتباه نوشته بودم سر فرکی در غدیر شکسته اما در همان تختی شکسته. خب این دیگر بدتر، یعنی این ورزشگاه سابقه دارد.

سحر طلوعی
دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد !

avatar
  Subscribe  
Notify of