متن وصيت نامه داريوش بزرگ
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
    گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
    اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
    افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
    ~ اطلاعیه امنیتی ~
    تاپیک 5
    تاپیک 6
    تاپیک 7
    تاپیک 8
    تاپیک 9
    تاپیک 10
    تاپیک 11
    تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 11

موضوع: متن وصيت نامه داريوش بزرگ

نام واقعی
    parsa
    شغل و حرفه
    باز هم فعلا بیکار
    تیم های محبوب خارجی
    AC-Milan | Brazil
    تشکر شده 497 بار در 197 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 0 تاپیک

متن وصيت نامه داريوش بزرگ

اينك كه من از دنيا مي روم، بيست و پنج كشور جز امپراتوري ايران است و در تمامي اين كشورها پول ايران رواج دارد و ايرانيان درآن كشورها داراي احترام هستند و مردم آن كشورها نيز در ايران داراي احترامند، جانشين من خشايارشا بايد مثل من در حفظ اين كشورها كوشا باشد و راه نگهداري اين كشورها اين است كه در امور داخلي آن ها مداخله نكند و مذهب و شعائر آنان را محترم شمرد.

اكنون كه من از اين دنيا مي روم تو دوازده كرور دريك زر در خزانه داري و اين زر يكي از اركان قدرت تو مي باشد، زيرا قدرت پادشاه فقط به شمشير نيست بلكه به ثروت نيز هست. البته به خاطر داشته باش تو بايد به اين حزانه بيفزايي نه اين كه از آن بكاهي، من نمي گويم كه در مواقع ضروري از آن برداشت نكن، زيرا قاعده اين زر در خزانه آن است كه هنگام ضرورت از آن برداشت كنند، اما در اولين فرصت آن چه برداشتي به خزانه بر گردان .

مادرت آتوسا ( دختر كورش كبير ) بر گردن من حق دارد پس پيوسته وسايل رضايت خاطرش را فراهم كن .

ده سال است كه من مشغول ساختن انبارهاي غله در نقاط مختلف كشور هستم و من روش ساختن اين انبارها را كه از سنگ ساخته مي شود و به شكل استوانه هست در مصر آموختم و چون انبارها پيوسته تخليه مي شود حشرات در آن به وجود نمي آيد و غله در اين انبارها چندين سال مي ماند بدون اين كه فاسد شود و تو بايد بعد از من به ساختن انبارهاي غله ادامه بدهي تا اين كه همواره آذوغه دو ياسه سال كشور در آن انبارها موجود باشد و هر سال بعد از اين كه غله جديد بدست آمد از غله موجود در انبارها براي تامين كسري خوار و بار استفاده كن و غله جديد را بعد از اين كه بوجاري شد به انبار منتقل نما و به اين ترتيب تو براي آذوقه در اين مملكت دغدغه نخواهي داشت ولو دو يا سه سال پياپي خشك سالي شود .

هرگز دوستان و نديمان خود را به كارهاي مملكتي نگمار و براي آنها همان مزيت دوست بودن با تو كافيست، چون اگر دوستان و نديمان خود را به كار هاي مملكتي بگماري و آنان به مردم ظلم كنند و استفاده نا مشروع نمايند نخواهي توانست آنها را مجازات كني چون با تو دوست اند و تو ناچاري رعايت دوستي نمايي.

كانالي كه من مي حواستم بين رود نيل و درياي سرخ به وجود آورم ( كانال سوئز ) به اتمام نرسيد و تمام كردن اين كانال از نظر بازرگاني و جنگي خيلي اهميت دارد، تو بايد آن كانال را به اتمام رساني و عوارض عبور كشتي ها از آن كانال نبايد آن قدر سنگين باشد كه ناخدايان كشتي ها ترجيح بدهند كه از آن عبور نكنند .

اكنون من سپاهي به طرف مصر فرستادم تا اين كه در اين قلمرو ، نظم و امنيت برقرار كند، ولي فرصت نكردم سپاهي به طرف يونان بفرستم و تو بايد اين كار را به انجام برساني، با يك ارتش قدرتمند به يونان حمله كن و به يونانيان بفهمان كه پادشاه ايران قادر است مرتكبين فجايع را تنبيه كند .

توصيه ديگر من به تو اين است كه هرگز دروغگو و متملق را به خود راه نده، چون هر دوي آنها آفت سلطنت اند و بدون ترحم دروغگو را از خود بران. هرگز عمال ديوان را بر مردم مسلط مكن و براي اين كه عمال ديوان بر مردم مسلط نشوند، قانون ماليات را وضع كردم كه تماس عمال ديوان با مردم را خيلي كم كرده است و اگر اين قانون را حفظ نمايي عمال حكومت زياد با مردم تماس نخواهند داشت .

افسران و سربازان ارتش را راضي نگاه دار و با آنها بدرفتاري نكن، اگر با آنها بد رفتاري نمايي آن ها نخواهند توانست مقابله به مثل كنند ، اما در ميدان جنگ تلافي خواهند كرد ولو به قيمت كشته شدن خودشان باشد و تلافي آن ها اين طور خواهد بود كه دست روي دست مي گذارند و تسليم مي شوند تا اين كه وسيله شكست خوردن تو را فراهم كنند .

امر آموزش را كه من شروع كردم ادامه بده و بگذار اتباع تو بتوانند بخوانند و بنويسند تا اين كه فهم و عقل آنها بيشتر شود و هر چه فهم و عقل آنها بيشتر شود تو با اطمينان بيشتري حكومت خواهي كرد .

همواره حامي كيش يزدان پرستي باش، اما هيچ قومي را مجبور نكن كه از كيش تو پيروي نمايد و پيوسته و هميشه به خاطر داشته باش كه هر كسي بايد آزاد باشد تا از هر كيشي كه ميل دارد پيروي كند .

بعد از اين كه من زندگي را بدرود گفتم ، بدن من را بشوي و آنگاه كفني را كه من خود فراهم كردم بر من بپيچان و در تابوت سنگي قرار بده و در قبر بگذار ، اما قبرم را مسدود مكن تا هر زماني كه مي تواني وارد قبر بشوي و تابوت سنگي من را آنجا ببيني و بفهمي كه من پدرت پادشاهي مقتدر بودم و بر بيست و پنج كشور سلطنت مي كردم مردم و تو نيز خواهيد مرد زيرا كه سرنوشت آدمي اين است كه بميرد، خواه پادشاه بيست و پنج كشور باشد ، خواه يك خاركن و هيچ كس در اين جهان باقي نخواهد ماند، اگر تو هر زمان كه فرصت بدست مي آوري وارد قبر من بشوي و تابوت مرا ببيني، غرور و خودخواهي بر تو غلبه نخواهد كرد، اما وقتي مرگ خود را نزديك ديدي، بگو قبر مرا مسدود كنند و وصيت كن كه پسرت قبر تو را باز نگه دارد تا اين كه بتواند تابوت حاوي جسدت را ببيند.

زنهار، زنهار، هرگز خودت هم مدعي و هم قاضي نشو، اگر از كسي ادعايي داري موافقت كن يك قاضي بي طرف آن ادعا را مورد رسيدگي قرار دهد و راي صادر كند، زيرا كسي كه مدعيست اگر قضاوت كند ظلم خواهد كرد.

هرگز از آباد كردن دست برندار زيرا كه اگر از آبادكردن دست برداري كشور تو رو به ويراني خواهد گذاشت، زيرا قائده اينست كه وقتي كشوري آباد نمي شود به طرف ويراني مي رود، در آباد كردن ، حفر قنات ، احداث جاده و شهرسازي را در درجه اول قرار بده .

عفو و دوستي را فراموش مكن و بدان بعد از عدالت برجسته ترين صفت پادشاهان عفو است و سخاوت، ولي عفو بايد فقط موقعي باشد كه كسي نسبت به تو خطايي كرده باشد و اگر به ديگري خطايي كرده باشد و تو عفو كني ظلم كرده اي زيرا حق ديگري را پايمال نموده اي .

بيش از اين چيزي نمي گويم، اين اظهارات را با حضور كساني كه غير از تو اينجا حاضراند كردم تا اين كه بدانند قبل از مرگ من اين توصيه ها را كرده ام و اينك برويد
    تقويمِ ليگ رو هر كي مي نويسه بدونه كه جام مال پرسپوليسه

2. 6 کاربر مقابل از parsa631 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Mahla (13th July 2012), Queen (13th July 2012), SaEeD_ReD (13th July 2012), Shahan (14th July 2012), UniQue (14th July 2012), Vahide (13th July 2012)

نام واقعی
    مصطفی
    استاتوس
    خیلی دلم گرفته از خیــــلی ها
    شغل و حرفه
    طراح
    بازیکن محبوب
    ali karimi
    تیم های محبوب خارجی
    Real-Madrid | France
    تشکر شده 1,581 بار در 530 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 1 تاپیک
    تکراری گل آقا

نام واقعی
    عزت الله راه آهنی
    شغل و حرفه
    مبارزه با شخص پرستی
    تیم های محبوب خارجی
    Bayern-Munich | Germany
    تشکر شده 562 بار در 350 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 0 تاپیک
    مثلا این گفتار انسان ساز هستن و عدالت رو مطرح میکنه ؟ یا اساسا سلطنت طلبی رو؟

نام واقعی
    parsa
    شغل و حرفه
    باز هم فعلا بیکار
    تیم های محبوب خارجی
    AC-Milan | Brazil
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 0 تاپیک
    ببخشید اگه تکراریه معذرت میخوام
    بحث در مورد وصیت کورش مفصله باید شرایط اون موقعه جامعه رو در نظر بگیره نه الان همیشه یه اصل رو داشته و اون هم احترام به همه مردم با هر دین و مسلک و همچنین دوستی و برادری

6. کاربر مقابل از parsa631 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

UniQue (14th July 2012)

نام واقعی
    armin
    شغل و حرفه
    مثل بقیه لیسانسیا،بیکار!!
    بازیکن محبوب
    ali karimi
    تیم های محبوب خارجی
    Barcelona | Spain
    تشکر شده 372 بار در 98 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 0 تاپیک
    اگه داریوش و کوروش نبودن ایرانم نبود خیلی زودتر از این چیزا نابود شده بود مث الان که در حال نابود شدنه!!
    فقط داریوش و کوروش کبیر!!

8. 2 کاربر مقابل از armin_6 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Shahan (14th July 2012), UniQue (14th July 2012)

نام واقعی
    عزت الله راه آهنی
    شغل و حرفه
    مبارزه با شخص پرستی
    تیم های محبوب خارجی
    Bayern-Munich | Germany
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 0 تاپیک
    نقل قول نوشته اصلی توسط parsa631 نمایش پست ها
    ببخشید اگه تکراریه معذرت میخوام
    بحث در مورد وصیت کورش مفصله باید شرایط اون موقعه جامعه رو در نظر بگیره نه الان همیشه یه اصل رو داشته و اون هم احترام به همه مردم با هر دین و مسلک و همچنین دوستی و برادری
    این مطالب و مشابه اون رو من هم در تورات دیدم هم در انجیل و هم در قرآن ولی باید دید بیان کی دقیق تر هست انجیل هم دعوت به دوستی و برادری میکنه حتی مکتب های نوظهور مثل آشو و غیره
    آقای کوروش طبق اسناد موجود تاریخی مثل اینکه قبل از نوح نبی هست و بوده حالا باید دید در اون زمان جمعیت و سطح معلومات بشری چقدر بوده
    در ضمن در اون زمان تعداد و تنوع ادیان و مسلک ها مثل جامعه امروزی وجود نداشت
    ولی در زمان حضرت علی علیه السلام که تنوع ادیان و مسالک زیاد بوده این حرف نمود می کنه و لذا در نامه ای خطاب به جناب مالک اشتر می فرماید : وقتی رفتی مصر با مردم آنجا به عدالت و مهربانی برخورد کن
    زیرا یا در دین برادر تو هستن یا در خلق هم نوع تو
    این کلام کل این وصیت نامه رو میرزه از نظر معنا و مختصر و مفیدی

10. کاربر مقابل از Scorpion عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

UniQue (14th July 2012)

نام واقعی
    parsa
    شغل و حرفه
    باز هم فعلا بیکار
    تیم های محبوب خارجی
    AC-Milan | Brazil
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 0 تاپیک
    ببین اینجا مهم نیست که کی اول گفته مهم این هست کی انجام بده همه ما میدونیم که کورش اگر هم کشور گشایی میکرد هرگز با مردمان اون کشورها بد رفتاری نمیکرد در حالی که رسم بود وقتی به کشوری حمله میکنی همهرو مورد آزار و اذیت قرار میدادن و خونههاشون رو ویران میکردن اما کورش این گونه نبود پس مطمئنا خیلی چیزا رو میتونیم به اون نسبت بدیم منشور معروف کورش هم که همگان میدونن

12. 3 کاربر مقابل از parsa631 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Queen (14th July 2012), Shahan (14th July 2012), UniQue (14th July 2012)

نام واقعی
    عزت الله راه آهنی
    شغل و حرفه
    مبارزه با شخص پرستی
    تیم های محبوب خارجی
    Bayern-Munich | Germany
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 0 تاپیک
    نقل قول نوشته اصلی توسط parsa631 نمایش پست ها
    ببین اینجا مهم نیست که کی اول گفته مهم این هست کی انجام بده همه ما میدونیم که کورش اگر هم کشور گشایی میکرد هرگز با مردمان اون کشورها بد رفتاری نمیکرد در حالی که رسم بود وقتی به کشوری حمله میکنی همهرو مورد آزار و اذیت قرار میدادن و خونههاشون رو ویران میکردن اما کورش این گونه نبود پس مطمئنا خیلی چیزا رو میتونیم به اون نسبت بدیم منشور معروف کورش هم که همگان میدونن
    نظر من این هست از کورش خیلی خیلی بالاتر و با اخلاقتر هم بوده و هست

14. کاربر مقابل از Scorpion عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

UniQue (14th July 2012)

نام واقعی
    parsa
    شغل و حرفه
    باز هم فعلا بیکار
    تیم های محبوب خارجی
    AC-Milan | Brazil
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 0 تاپیک
    ممکن همین طور باشه

16. کاربر مقابل از parsa631 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

UniQue (14th July 2012)

نام واقعی
    Hamed
    شغل و حرفه
    منتقد
    تیم های محبوب خارجی
    Real-Madrid | Brazil
    تشکر شده 14 بار در 12 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 1 تاپیک
    عزیزان قضیه تاریخ هخامنشی ایران را از دین جدا کنید...ما که کاری نمیتونیم بکنیم و فقط میتونیم افتخار کنیم که در کشوری زندگی میکنیم که پادشاهش(کوروش)فرد متمدنی بوده و در دینی هستیم که بهترین دینه و پادشاه ما کوروش را به عنوان ذوالقرنین مورد خطاب قرار داده است.
    مقایسه اینها با هم اصلا خوب نیست و همینطور مقایسه هردوی آنها با زمان امروزی....

18. 2 کاربر مقابل از dxhamed عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Queen (14th July 2012), UniQue (14th July 2012)

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین