علی رغم گذشت 10 سال از انتقال ریو فردیناند از لیدز به منچستریونایتد، او همچنان گران ترین مدافع دنیای فوتبال است

به بهانه شایعات مختلف پیرامون خرید خاوی مارتینز از بیلبائو توسط بارسلونا به قیمت ۴۰ میلیون یورو ، روزنامه اسپورت چاپ کاتالان ، به بررسی گرانترین نقل و انتقالات در بین مدافعان پرداخته است.

۱- ریو فردیناند (از لیدز به منچستر یونایتد- ۴۲ میلیون یورو)

رکورد خرید های سر الکس فرگوسن با انتقال ریو فردیناند مدافع لیدز یونایتد شکست.این انتقال نقطه عطفی در بین خرید مدافعان بود.گرچه فردیناند با جریمه سنگینی بعد از ممانعت از انجام آزمایش دوپینگ مواجه شد.

۲- لیلین تورام (از پارما به یوونتوس-۳۳ میلیون یورو)

بانوی پیر در سال ۲۰۰۱ با خرید تورام عمده مشکلات خود را در خط دفاعی بر طرف کرد.پارما که در آن سال ها محفلی برای ستاره های فوتبال ایتالیا بود ، با ۳۳ میلیون یورو قانع شد که تورام را به تورین بفرستد.گفتنیست بوفون نیز از همین باشگاه به یوونتوس منتقل شد.

۳- په په (از پورتو به رئال مادرید-۳۰ میلیون یورو)

خورخه مندس کارگزار رسمی فیفا و مدیر برنامه های مورینیو ، رونالدو و کوئنتراو که چندین بار از طرف فدراسیون فوتبال پرتغال به خاطر فعالیت هایش در حوزه نقل و انتقالات مورد تشویق قرار گرفته ، په په را با ۳۰ میلیون یورو در سال ۲۰۰۷ از پورتو به مادرید آورد.

۴- کاروالیو (از پورتو به چلسی-۲۸.۵ میلیون یورو)

یک سال بعد از قهرمانی پورتو در لیگ قهرمانان ، رومن آبراموویچ ، سرمربی وقت پورتو یعنی خوزه مورینیو و مدافع مورد علاقه اش ریکاردو کاروالیو را به استنفوربریج آورد تا دو سال پیاپی قهرمان جزیره شود.این انتقال ۲۸.۵ میلیون یورو برای آبراموویچ خرج دشت.

۵- نستا ( از لاتزیو به میلان-۲۷.۴ میلیون یورو )

مدافع متعصب لاتزیو زمانی که نسل طلایی تیم دوم پایتخت ایتالیا از هم پاشید پیشنهاد ۲۷.۴ میلیون یورویی برلوسکونی را قبول کرد تا راهی میلان شود.او بعد ها ۲ قهرمانی اروپا را با میلان جشن گرفت اما هواداران لاتزیو همواره او و نسل طلایی لاتزیو در اواخر دهه ۹۰ و اوایل قرن ۲۱ را به یاد خواهند داشت.

۶- سرجیو راموس ( از سویا به رئال مادرید-۲۷ میلیون یورو)

با ضربه آزادی ۳۵ متری دروازه کهکشانی را در سویل گشود تا فصل بعد جز اولین خرید های لوس بلانکوس باشد.او در سال ۲۰۰۵ به مادرید منتقل شد و باشگاه آندلسی ۲۷ میلیون یورو برای او درخواست کرد.

۷- والتر ساموئل ( از رم به رئال مادرید- ۲۴ میلیون یورو)

گرچه پول زیادی بابت او داده شد ولی این آرژانتینی هیچ شباهتی به آن بازیکنی که با هموطنش باتیستوتا و اسطوره شهر رم، فرانچسکو توتی قهرمانی کالچو را با کاپلو جشن گرفت ، نداشت.سوتی ها و گل بخودی او برابر بایر لورکوزن همیشه در ذهن هواداران رئال مادرید خواهد ماند.

۸- چیگرینسکی ( شاختار به بارسلونا- ۲۴ میلیون یورو)

یکی از بدترین انتقالات در تاریخ باشگاه بارسلونا.بازیکن اوکراینی آمده بود تا پویول دیگری باشد اما کمتر از ۵ بازی ثابت برای بارسلونا داشت.همواره این سوال در ذهن مردم کاتالونیا میماند که چه چیزی در وی در سال ۲۰۰۹ دیده شد که ۲۴ میلیون هزینه در بر داشت.