قدیمی های فوتبال که خیلی هنوز یادشان و نامشان در داربی زنده است، از این روزها که حرف می زنند ورد زبانشان نام علی کریمی است و فرهاد مجیدی. به هر کسی که زنگ می زنی و درباره داربی می پرسی، ابرویش را بالا می اندازد و می گوید: «من فکر کنم این دو نفر تعیین کننده داربی هستند.» خب این یک موضوع عادی است. وقتی اینقدر خوب باشی، اینقدر خوب باشی و با این سن و سال نظر مربی بزرگی مانند کارلوس کروش را جلب کنی، معلوم است همه به تو چشم می بندند. حالا این امید درباره کریمی و مجیدی در آستانه داربی 71 بدجور صدق می کند. شماره هشت پرسپولیس که این روزها زیاد دل و دماغ مصاحبه ندارد و پیشنهادها را پس می زند، لبخندی می زند و می گوید: «از من می خواهید کری بخوانم؟ نمی خوانم!» او در آستانه بازی روز جمعه در گفت و گو با خبرورزشی حرف هایش را درباره این مسابقه می زند. *سریعا می رویم سر اصل مطلب یعنی داربی. نمی خواهی برای استقلالی ها کری بخوانی؟
من؟ کری؟ مگر چیزی هم حل می شود؟ اگر حرفی هم برای گفتن داشته باشیم باید داخل زمین بزنیم.
*ولی خیلی ها کری خوانی را شروع کردند؟ در واقع می گویند کری که نباشد، داربی داربی نمی شود دیگر.
بالاخره هر کسی یک روحیاتی دارد. نکند انتظار دارید من هم کری بخوانم؟
*می دانیم این کار را نمی کنی اما گفتیم تلاشم خود را کنیم!
در مصاحبه های قبلی ام هم گفتم، اینکه دو تیم قبل از بازی چه شرایطی دارند ملاک نیست. این را تجربه ثابت کرده که بازی شرایط ویژه خودش را دارد. این اولین داربی تاریخ نیست و آخری هم نخواهد بود.
*اما به استقلال امسال می گویند کهکشانی. همان لقب که پارسال به استیل آذین داده بودند. اصلا قبول داری این لقب را؟
استقلال خرید های خیلی خوبی داشته و تیمش تقویت شده است.
*همین؟
بله، همین.
*رفیقت، مهدوی کیا می گفت سال قبل به ما هم می گفتند کهکشانی ها اما سقوط کردیم.
خب قسمت استیل آذین آن بود ( با خنده) درست است، در فوتبال حضور ستاره ها تضمین کننده نیست. نتیجه گرفتن بستگی به خیلی چیزهای دیگر هم دارد. ولی در 5 هفته اول استقلال خوب نتیجه گرفت و تنها بازی تراکتورسازی را باخت. با این حال آنها همچنان یکی از مدعیان اصلی قهرمانی هستند. ولی فعلا 6 هفته گذشته و راه زیادی تا پایان لیگ مانده.
*بالاخره نگفتی؟ پرسپولیس داربی را می برد؟
گفتم که داربی شرایط خاص خودش را دارد. خیلی مواقع اتفاق افتاده تیمی باخته که مستحق برد بوده ولی قبل از هر چیز باید بگویم این بازی، سمبل بازی های لیگ است. خیلی از کشورها، چه در آسیا و حتی در اروپا روی این بازی مانور می کنند. حضور 100 هزار تماشاگر در یک بازی، در فوتبال دنیا، چیزی نیست که رسانه ها از کنارش به راحتی بگذرند. در همین بازی با اندونزی، 75 هزار تماشاگر آمده بودند و در داربی ها، ورزشگاه پر می شود. این ها نعمت های بزرگی هستند که خیلی از کشورها، افسوس نداشتنش را می خورند.
*حتما می دانی هواداران پرسپولیس ، چقدر روی« جادوگر» شان حساب باز کردند؟
من هم یکی مثل بقیه. تمام تلاشم را می کنم تا بتوانم به این هواداران خدمت کنم. برای داربی رویشان حساب باز کرده ایم و دوست داریم از ما حمایت کنند. پرسپولیس اوضاع خوبی دارد و ما امیدواریم در داربی، نتایج بد هفته های اول را جبران کنیم.