کشور انگلستان نیز به دلیل آهکی بودن سنگها و همچنین مجاورت با دریا ،بیشترین تعداد غار در دنیا را دارد.از طرفی دیگر شرایط بسیار خوبی برای بازدید انواع غارها در این کشور فراهم است،
در اصطلاح زمین شناسی،غار، حفرهای است که بطور معمول بر اثر حل شدن سنگها با آب و ذوب شدن یخها ایجاد میشود. تاکنون بزرگترین و شگفتانگیزترین غارها در سنگهای "آهکی" بوجود آمدهاند.

گاهی غارها در صخرههای سواحل دریا بر اثر حملهٔ موجها به بخشهای جدید سنگها ایجاد میشوند. ممکن است غارهای طولانی و تونل مانندی در یخچالها، ویا حتی در نواحی آتشفشانی هم میتوان غارهای مشابهی دید.
برای بسیاری از مردم دنیا، تماشای غارها که نتیجه ستیز طبیعت با خود است، یکی از لذت بخش ترین کارهای دنیاست.

کشور انگلستان نیز به دلیل آهکی بودن سنگها و همچنین مجاورت با دریا ،بیشترین تعداد غار در دنیا را دارد.از طرفی دیگر شرایط بسیار خوبی برای بازدید انواع غارها در این کشور فراهم است،چرا که نمونه غارهای موجود در این سرزمین،منحصر به فرد بوده و در دنیا تک است.عمر برخی از آنها به میلیونها سال قبل باز گشته و برخی دیگر در طی سالهای اخیر به وجود آمده اند.

در این پست تصمیم داریم تا شما را با برخی از این غارهای جادویی و اسرار آمیز اشنا کنیم:


غاری که در زیر قلعه تین تاگل(Tintagel) ،مکانی است شگفت انگیز که پر است از سنگهای زیبا و قندیل هایی که در اثر حل شدن سنگها به وجود آمده است."آرتور" بیشتر صحنه های فیلم "مرلین" را در همین غار بازی کرده است.


غار بعدی به نام "آتش دوزخ" مشهور است. این غار توسط سر فرانسیس داشوود در سال 1700 کشف شده و محلی برای استتار افراد فراری محسوب می شده است.


غاری که در زیر قله دربی شایر در انگلستان وجود دارد،جزو آندسته از غارهای قدیمی است که قدمتشان به میلیونها سال پیش باز می گردد.در ابتدا نام این غاربه دلیل صداهایی که به ناگاه از این غار بیرون می آمد،"صدای شیطان" نامیده بودند.این غار در سال 1880 میلادی کشف شد.سپس در سال 1915 مجددا نام آنرا تغییر دادن و به افتخار ملکه انگلستان آنرا "ویکتوریا" نامیدند.می گویند تا سال 1910 در این غار موجودات عجیب و غریبی زندگی می کردند و گاهی نیز به چشم افراد نیز می آمدند.


غار ووکی(Wookey) در سامرست نیز یکی دیگر از غارهای ترسناک این سرزمین است.در این غار مجسمه ای در هم وجود دارد به شکل یک انسان که داستانهای زیادی درباره آن نقل شده است.یکی از محکم ترین داستانها می گوید:این مجسمه متعلق به جادوگر پیری بوده که در این منطقه زندگی می کرده است و توسط یک راهب خشک شده و اکنون به عنوان درس عبرت در اینجا به نمایش گذاشته شده است.از سال 2008 نیز در این مکان آموزش جادوگری داده می شود.


غاری غیرمعمول فینگال در استافا در خارج از اسکاتلند، ترکیبی جالب دارد.اجزای این غار همگی به شکل شش ضلعی درآمده اند.سروالتر اسکات معتقد است این غار یکی از زیبا ترین مکانهای دنیا ست که تابحال دیده است.


بازدید کنندگان به ایرلند شمالس زمان عبور از شبکه شمالی، با این غار مرمری مواجه می شوند.نام آن "طاق مرمر" بوده و در امتداد مسیر زیر زمینی عبور قایقهای زیر زمینی قرار گرفته است.این غار در سال 1895 توسط یک دانشمند فرانسوی کشف شد.


غار چیسلهارست(Chislehurst)، در حومه لندن واقع شده و در واقع با دخالت بشر در طبیعت در سال 1830 ایجاد شده است.این غار در جنگ جهانی دوم به عنوان پناهگاه استفاده می شد.


غار "دن سال اوگوف"، واقع در ولز بزرگترین مجتمع غاری اروپا محسوب می شود و به عقیده زمین شناسان، بزگترین شگفتی طبیعی انگلستان نیز به شما می آید.این غار توسط دو برادر شکاچی در سال 1912 کشف شد و اکنون بیش از 10 مایل از آن کشف شده است.


غار "گپینگ گیل" نزدیک به کلافام در یورک شایر، نیز یکی از مهیج ترین غارهای منطقه انگلستان محسوب می شود.دهانه این غار در سال تنها یکبار باز شده و به مردم اجازه بازدید آز ان را می دهد.در بقیه ایام سال، دهانه آن بوسیله آبشار ناگسستنی بسته شده و اجازه ورود به کسی را نمی دهد.


چشمه بلوجان و تریک هیل در دربی شایر تنها مکانهایی اشت در انگلستان که هنوز به عنوان سرچشمه آب معدنی بوده و تماما در اختیار ملکه می باشد.در اطراف این چشمه نیز غارهای زیبای کوچکی وجود دارد.


استخوانهای کشف شده در غار گوغ، نشان از آن دارند که ساکنان این غار انسانهای اولیه ای بودن که از حیوانات به عنوان غذایشان استفاده می کردند.قدیمی ترنی اسکلت کشف شده در این غار متعلق به 7150 سال پیش از میلاد مسیح می باشد.این غار در سال 1903 توسط گروهی باستان شناس کشف شد.


غاری که در نزدیکی بوکستن در دربی شایر قرار دارد، در واقع به مکانی افسانه ای تبدیل شده است.عده ای معتقدند که هنوز موجوداتی در این غار زندگی می کنند،چرا که به بازدید کنندگان غار سنگ پرتاب می کنند.این غار در قرن 15 میلادی کشف شد.اما به دلیل رعب و وحشت برای ساکنین منطقه، در قرن 18 و 19 میلادی، تا حدود زیادی تخریب شد.


غار کنت در Torquay، دوون،وجود دار که قدمت آن به حدود دو میلیون سال پبش بر می گردد. هنگامی که یک تکه از استخوان فک که در غار در سال 1927 کشف شد،اعتقاد زمین شناسان را بر آن برد که قدمت این غار می تواند تا حدود 40،000 سال پیش نیز باشد و اینجا را اولین مکان برای انسانهای ساکن غرب اروپا در نطر گرفتند.