محمد عباسی در حاشیه مراسم بزرگداشت 17 شوال (روز فرهنگ پهلوانی زورخانه ای) در جمع خبرنگاران با تبریک پیروزی های متعدد ورزشکاران پارالمپیکی گفت: وزارت ورزش و جوانان ضمن توجه به همه ابعاد ورزش به عرصه پهلوانی و جوانمردی نیز توجه ویژه ای دارد. یکی از جنبه هایی که مدنظر است، این است که این موفقیت ها را باید با روح مردانگی، فتوت و جوانمردی که در فرهنگ اسلامی است، عجین کنیم.

وی با اشاره به اینکه روحیه جوانمردی و فتوت در ورزشکاران ما به وضوح دیده می شود، تصریح کرد: 17 شوال به لحاظ تاریخی یادآور مبارزه امام علی(ع) با یکی از پهلوانان ارشد کفار عرب یعنی عمر بن عبدود است.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به تصویب روز 17 شوال در شورای فرهنگ عمومی گفت: روز 17 شوال در شورای فرهنگ عمومی، تحت عنوان ترویج ورزش پهلوانی و زورخانه ای، به تصویب رسید و 2 سال است که مراسم این روز برگزار می شود. امیدوارم در سال های آینده نیز پرشکوه تر از امسال برگزار شود.

عباسی اضافه کرد: امیدوارم این روحیه و مرام پهلوانی در همه ورزشکاران کشورمان موج بزند و شاهد قهرمانی های متعدد ورزشکاران در عرصه های بین المللی باشیم.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص انتخاب اعضای هیئت مدیره پرسپولیس و استقلال و جلسه وی با مدیران عامل این دو باشگاه و اینکه فتح الله زاده و رویانیان به شما پیشنهاد داده بودند اگر رئیس هیئت مدیره فردی باشد که تصمیم بگیرد، ما شرکت نمی کنیم و دوست داریم خودمان به عنوان رئیس هیئت مدیره فعالیت کنیم، گفت: بعید است کسی بتواند این گونه شرط بگذارد (با خنده). باید بگویم چنین چیزی نداشتیم و شرطی وجود نداشت. اعضای هیئت مدیره دو باشگاه استقلال و پرسپولیس هرکدام به دلایلی در گذشته کنار گذاشته شده بودند و استعفا داده بودند و باید هیئت مدیره را تکمیل می کردیم.

وزیر ورزش و جوانان یادآور شد: پس از تکمیل اعضای هیئت مدیره لازم بود توصیه های لازم را در خصوص آنچه که سیاست های وزارتخانه است، به آنها یادآوری کنیم و اینکه فوتبال می تواند به عنوان یکی از رشته های جذاب در کشور فعالیت کند.

عباسی با بیان اینکه برخی از رفتارها را نمی پسندیم و نباید باشگاه های دولتی به این رفتارها دامن بزنند، افزود: به عنوان نمونه ما نمی پسندیم افرادی دنبال ورزشکاران باشند، ما این امر را نمی پسندیم و نه برای آن پول دادیم و نه پول می دهیم.

وی ادامه داد: به مدیران عامل این دو باشگاه تأکید کردیم باید روی فرهنگ این دو باشگاه کار کنند و روی موضوع مربوط به هماهنگی، انسجام و وحدت آفرینی قدم های مثبتی بردارند.

وزیر ورزش و جوانان، در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه تا چه اندازه فرهنگ پهلوانی و مرام پهلوانی را در ورزش کشور مشاهده می کنید گفت: درصد خاصی برای این موضوع ارزیابی نشده، اما در طیف های متعدد این موضوع را مشاهده می کنیم. به عنوان نمونه زمانی شما ممکن است در موقعیتی قرار بگیرید که بخشی از رفتارهای نامناسب، فضای ورزش را تخریب کند.

عباسی افزود: ممکن است فرهنگ پهلوانی نزد برخی ورزشکاران کم باشد، اما به طورکلی باید بگویم نمونه های بسیار زیادی از فرهنگ فتوت و جوانمردی در ورزش کشور را سراغ داریم. به عنوان نمونه افرادی که در المپیک مدال طلا کسب کردند، عزت زیادی برای کشور فراهم کردند. این عزت ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی هم مرتبه روحانی داشت و دل مردم ایران را شاد کرد و اینکه این موفقیت ها اقتدار و غرور ملی را افزایش داد.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه با بیان اینکه در سال های گذشته زورخانه های زیادی در کشور ساخته شده، تاکید کرد: فرهنگ فتوت و جوانمردی و طنین انداز شدن یاد و خاطره امام علی(ع) در زورخانه ها و صلوات بر محمد و آل محمد (ص)، نمونه ای از فتوت و جوانمردی را نشان می دهد.

عباسی ادامه داد: نمی شود گفت این فرهنگ در همه عرصه های ورزشی کشور جا افتاده، اما راه بسیار درازی را برای رسیدن به این هدف در پیش داریم که باید تمام دستگاه ها و مردم کمک کنند. اینکه چه زمانی به این هدف دست پیدا می کنیم، مشخص نیست.

وی در مورد خصوصی سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس گفت: طبق قانون باید تا پایان سال 93 این دو باشگاه به بخش خصوصی واگذار شوند و در حال فراهم کردن مقدمات واگذاری هستیم و من هم موافقت خودم را در این زمینه اعلام کردم.

وزیر ورزش و جوانان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه جوایز ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی چقدر خواهد بود، عنوان کرد: پرداخت جوایز ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی آئین نامه دارد. در گذشته جوایز بسیار کمتر از امروز بود و حتی در آیین نامه نیز اشاره ای به آن نشده بود و ما در سال جاری میزان آن را نیز افزایش دادیم.