کارشناس فوتبال ايران با اشاره به اينکه ايران از نظر استانداردهاي فوتبالي با فوتبال کرهجنوبي تفاوتهاي زيادي دارد، گفت: پيش بيني اين بازي بسيار سخت است اما ميتوان گفت ايران شانس زيادي براي شکست دادن کرهجنوبي دارد.

مرتضي محصص در مورد تحليلش از وضعيت تيم ملي فوتبال کرهجنوبي پيش از رويارويي با ايران ضمن بيان مطلب فوق گفت: کرهاي‎ها در سالهاي پيش توجه ويژهاي روي تيم هاي پايه داشتند که باعث پيشرفت و موفقيت آنها در جامهاي جهاني ردههاي پايه و توفيق تيم المپيک کره در لندن با پيروزي برابر بريتانيا و کسب مقام سوم المپيک شد، اتفاقي که تاثير بسزايي در موفقيت تيمهاي بزرگسالان اين کشور داشته است.

"تفاوت ايران و کره در امکانات و منابع مالي نيست بلکه در تجربه و تماس با تيمهاي باکلاس دنياست"، وي با بيان اين مسئله افزود: کره در اين سالها با تيمهاي برتر جهان ديدارهاي تدارکاتي مناسبي انجام داده و دائما با اين تيمها در ارتباط بود اما فوتبال ايران با تيمهاي نه چندان قدرتمند اروپايي بازي کرده و ديدارش با برزيل هم يک بازي نمايشي بود، نه مسابقه رسمي جدي.

به گزارش مهر، کارشناس فوتبال در ادامه به گفتگويش با يکي از مربيان کرهجنوبي هم اشاره کرد: اين مربي ميگفت کرهايها در سالهاي پيش با فوتبال هلند و انگلستان ارتباط نزديکي داشتند اما در برنامهريزي جديد قصد دارند مربيان خود را به فوتبال آمريکاي جنوبي بفرستند و گرايش فوتبال خود را به کشورهاي صاحب فوتبال اين منطقه از جمله برزيل و آرژانتين تغيير دهند.

وي خاطرنشان کرد: فوتبال ايران با توجه به استعدادهاي ذاتي و مربيان مطرحي که دارد، يکي از تيمهاي مطرح آسيا بوده است اما از نظر استانداردهاي فوتبالي با فوتبال کره تفاوتهاي زيادي دارد.

محصص در بخش ديگر گفتگو، شانس موفقيت ايران و کره را در اين بازي يکسان دانست و تاکيد کرد: پيش بيني اين بازي بسيار سخت است اما ميتوان گفت ايران شانس زيادي براي شکست دادن کره دارد. البته در فوتبال برد و باخت وجود دارد و شکست برابر تيم نه چندان مطرح لبنان، باعث شده تاثير بدي در ذهن برخيها براي توانايي نداشتن مليپوشان بوجود بيايد.

وي در خصوص حضور نفراتي از جمله دژاگه، قوچاننژاد و نظري در ترکيب تيم ملي افزود: ژاپنيها در بازي با فرانسه يک بازيکن هلندي الاصل را در ترکيب خود به ميدان فرستادند. اين مسئله در همه کشورها وجود دارد. هرچند ما استعدادهاي بزرگي در فوتبال کشورمان داريم اما قطعا اين بازيکنان جديد ميتوانند به تيم ملي کمک کنند.

مدرس AFC صحبتهايش را اينگونه ادامه داد: پيش از اين بازي بزرگ و حساس، بايد به تصميمات کيروش در انتخاب نفرات و ترکيب اصلي تيم احترام گذاشت و نبايد افکارش را مخدوش کرده و به هم ريخت تا بهترين نفرات را براي اين بازي انتخاب کند. مطمئنا تجربه کيروش و توانايي بازيکنان مليپوش ميتواند در اين بازي مهم به موفقيت تيم ملي ايران کمک کند.

وي در مورد تاثيرات حضور مسئولان رده بالايي از جمله احمدينژاد و لاريجاني در تمرين تيم ملي تاکيد کرد: حضور نفرات برجسته در تمرينات تيم ملي بسيار تاثيرگذار است زيرا در اين شرايط فوتبال ملي نياز به حمايت دارد و اين مسائل باعث کاهش انتقادات از تيم ملي ميشود. امروز فضاي خوبي در اطراف تيم ملي حاکم شده و بار منفي وجود ندارد، به همين دليل اين مسئله را به فال نيک ميگيريم که تيم ملي در آرامش خود را براي اين بازي مهم آماده ميکند.

محصص در پايان گفت: هرچند بازي ايران و کرهجنوبي اهميت بالايي دارد و پيروزي در اين مسابقه براي تيم ملي بسيار مهم است اما مهمترين ديدارمان در اين مرحله، مسابقه با ازبکستان است. شانس تيم پيروز آن بازي که ماه آينده در تهران برگزار ميشود، براي صعود مستقيم به جام جهاني به عنوان يکي از دو تيم برتر اين گروه بيشتر خواهد شد.

ديدار تيمهاي ملي فوتبال ايران و کره جنوبي در مرحله نهاي مقدماتي جام جهاني 2014 برزيل ساعت 20 روز سهشنبه هفته جاري در ورزشگاه آزادي تهران برگزار خواهد شد.