به عنوان مثال فوتبال برپایه ضدحمله خیلی ارزشمند است. الان هم کاری که ما انجام می دهیم ساده نیست


آندرس اینیستا، ستاره اسپانیایی باشگاه بارسلونا در گفتگویی ویژه با روزنامه گاردین انگلیس شرکت کرده و به مرور کارنامه ورزشی اش از روزهای ابتدایی پرداخته و درنهایت درمورد شرایط روز دنیای فوتبال، از بحث ها برسر توپ طلا گرفته تا سبک های مختلف دردنیای فوتبال وبارسلونا و تیم ملی صحبت کرده. گزیده هایی از این گفتگو رادر اینجا مطالعه کنید:

*بازیکن برتر یوفا در سال جاری: دستیابی به این جایزه برایم خیلی ویژه و خاص بود. این که توانستم درکنار مسی و کریستیانو جزو سه فینالیست نهایی باشم و با آنها این موفقیت را به اشتراک بگذارم، خودش برای من به منزله یک جایزه بود. دیگر چه برسد به اینکه این عنوان به من اختصاص یافت..فوق العاده است که مردم از بازیهای من خوششان می آید و مرا بالاتر از دو نامزد دیگر قرار دادند.فوق العاده بود. احساس کردم که مردم برایم احترام قائلند
*توپ طلا: هرکسی دوست دارد تا این جایزه را مال خودش کند ولی بعد از فتح یک جام جهانی و یا یورو، تو تعریف و تمجیدهای زیادی را می شنوی. فوتبال یک ورزش تیمی است و جوایز هم برای تیم هستند.هرچند که حس خوبی است که بتوانی توپ طلا را ببری.

*جام جهانی2014: این تورنمنت به خاطر اینکه در برزیل برگزارمی شود معنا و مفهوم خیلی زیادی دارد و خاص و ویژه است. یک جام جهانی در برزیل بی نظیر است. فتح جام جهانی 2014 بعد از قهرمانی در آفریقای جنوبی و کسب دو قهرمانی متوالی در یورو، یک هدیه بزرگ خواهد بود که باید برای دستیابی به آن بجنگیم
*سطح توقعات:عملکرد ما به نحوی است که پیشی گرفتن از آن تقریبا غیرممکن است. وسطح توقعات از ما بالاست ولی این حق ایجاد شده که بدین ترتیب ما را زیر ذره بین بگیرند. این یک سلاح دولبه است. وقتی بهتر بازی می کنی، از آن چه هستی بیشتر از تو توقع دارند و وقتی خوب بازی نمی کنی، مردم شروع به سوال پرسیدن می کنند. ما نمی خواهیم گله کنیم ولی ممکن است که مردم سختی شرایط ما را درک نکنند.
*یورو2012: ما به یک بازی مثل بازی با ایتالیا در فینال نیاز داشتیم. این کامل ترین بازی ما بود. توپ را با عجله و سریع به گردش در می آوردیم. سرعت و بازی تهاجمی ما بود که مسیر را به ما نشان داد.
*سبک بازی اسپانیا:فوتبال یک علم نیست و بازی کردن مثل ما، هیچ تضمینی برای برد یا قهرمانی نیست. در واقع ما به این دلیل با این سبک بازی می کنیم که با اوضاع و شرایط ما جور در می آید. ما اگر این طور بازی می کنیم به این خاطر است که ما فکر می کنیم که باتکیه بر آن شانس و بخت بیشتری برای برد خواهیم داشت. ولی سبک بازی بارسلونا یا تیم ملی ، ویژه و بی همتا نیست. فوتبال برپایه ضد حمله هم ارزش بالایی دارد. وجود همین سبک های مختلف و متفاوت است که باعث می شود این ورزش، تا این حد جذاب باشد. الان هم کاری که ما انجام می دهیم ساده نیست.
*کلید موفقیت: مردم می گویند که در میانه میدان است که سبک بازی تیم تعریف شده و مشخص می شود. به همین خاطر من و چابی خودمان را مسئول می دانیم. در یورو2008 کار مهمی بود. چون ما نشان دادیم که گروهی هستیم که از نظر فیزیکی قدرتمند نیستیم و با همین گروه هم توانستیم به قهرمانی برسی. در بارسلونا هم همین طور است. ما همیشه همین فلسفه را دنبال می کردیم ولی الان این فلسفه به بار نشسته و جام هایی را به همراه آورده. بدون کسب این جامها، همه چیز ارزش به مراتب کمرنگ تری داشت.