يادداشت روز: فوتبال بارسا، ضدفوتبال مدرن!/ به بهانه آراي علي دايي در انتخابات فيفا
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
    گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
    اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
    افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
    ~ اطلاعیه امنیتی ~
    تاپیک 5
    تاپیک 6
    تاپیک 7
    تاپیک 8
    تاپیک 9
    تاپیک 10
    تاپیک 11
    تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: يادداشت روز: فوتبال بارسا، ضدفوتبال مدرن!/ به بهانه آراي علي دايي در انتخابات فيفا

نام واقعی
    عليرضا
    استاتوس
    تير آرش در کمانم...نام ايران بر زبانم... قله ها در زير پاي
    شغل و حرفه
    دانشجو
    بازیکن محبوب
    ali karimi
    تیم های محبوب خارجی
    Arsenal | England
    تشکر شده 4,736 بار در 1,653 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 1 تاپیک

يادداشت روز: فوتبال بارسا، ضدفوتبال مدرن!/ به بهانه آراي علي دايي در انتخابات فيفا

قضاوت دايي درباره مورینیو یک معنا بیشتر ندارد؛ اينكه مبنای قضاوت ما ایرانی جماعت، احساسات است و عقل و منطق را به آن راهی نیست حتی اگر دايي باشی و خودت یک عمر از ناحیه چنین قضاوتهای نابجايی آسیب دیده باشی

مصاحبه علي دايي در خصوص چگونگی انتخاب بازیکن و مربی سال، حاوی نکات جالب و گاه متناقضي بود.

كاراكتر يا عملكرد؛ مسئله اين است
    دايي در ابتداي مصاحبه معیار انتخاب را عملکرد سال قبل افراد ذكر ميكند اما در ادامه دلیل عدم انتخاب مورینیو را کاراکتر ناخوشایند او ميداند و با این بیان ارزش فنی نظرات خود را به باد میدهد. جالب است بدانیم این روزها در محافل فوتبال اروپا بحثی در مورد کریس رونالدو در گرفته که شخصیت نهچندان دلچسب و غرور آشکار در کردار او تاثیر عمدهاي در عدم انتخابش داشته و دارد. اما مخالفین اين نظريه به درستی میگویند «میتوانید به او کاپ اخلاق ندهید اما نمیتوانید او را به این دلیل از حق خود محروم کنید.» براي انتخاب مسی باید بتوانید برتری او یا هر کس دیگر را با دلایل فنی موجه ثابت کنید و تنها معیار سنجش، عملکرد سال گذشته و میزان تاثیر آنها در موفقیت تیمهایشان است. باید نتایج حاصله از این بررسی فنی را در دو طرف ترازوی فوتبال قرار دهید.

اما در مورد دايي وقتی موضوع جالبتر میشود که بدانیم، ترادف نام دايي با فوتبال ایران و عنوان شناختهشدهترین بازیکن ایرانی در سراسر جهان همه و همه -حتی منزلت او در فیفا- ناشی از عملکرد شخصی او در عرصه فوتبال است. دايي در ایران چنین موقعیتی ندارد چرا که او از منظر توانايیهایش قضاوت نمیشود، بلکه بر اساس کاراکتر و اخلاق نسبتا تندش مورد داوری قرار میگیرد. قضاوت دايي درباره مورینیو یک معنا بیشتر ندارد؛ اينكه مبنای قضاوت ما ایرانی جماعت، احساسات است و عقل و منطق را به آن راهی نیست حتی اگر دايي باشی و خودت یک عمر از ناحیه چنین قضاوتهای نابجايی آسیب دیده باشی.

دايي و سبكي كه جايي در آن ندارد
    اما عجیبترین نکته مصاحبه، ترجیح سبک خاص بارسا به سایر سبکها بود که نیاز به توضیح ندارد. چرا كه صداوسیما و گزارشگرانش، همراه مقلدین و مربیان ایرانی شيفته اين سبك و البته سینهچاکان بیشمارش حرفی برای گفتن باقی نگذاشتهاند. اما آنچه مسلم است اينكه به فرض محال اگر این سبک همهگیر شود، بخش مهمی از بازیکنان تاریخساز از جمله خود علي دايي قادر به بازی در این سبک نبوده و نیستند. چنانچه ديديم ابراهیموویچ در روزهاي اوج خود نتوانست با آن هماهنگ شود، لذا بايد يك تسویهحساب اساسی با کل تاریخ فوتبال صورت گیرد و بخش مهمی از فوتبال مثل بازی هوايی و بازیکنان قدرتی، بلندقد، بازی فیزیکی انگلیسی و ایتالیايی و.... را به زبالهدان تاریخ ریخت كه در نهایت فوتبال فقط بازی کوتولهها خواهد شد.

اما انتخاب تکبازیکن شاخص از بارسا تقریبا غیرممکن است، چون تعادل میان بازی گروهی و انفرادی در فوتبال بارسا به نفع بازی گروهی به هم خورده است. حتی دايي نیز از سهگانه مسی، ژاوی و اینیستا ناخواسته با هم نام میبرد چون این سه در کنار هم به سبک بارسا معنا میبخشند. برای انتخاب یکی باید قرعه کشید، اما دايي مسی را انتخاب میکند و دلیل ترجیحش را گلزنیهای اخیر مسی در تیم ملی آرژانتین عنوان میکند که تلویحا اعتراف و اشاره به بازیهای ناموفق قبلی او در تیم ملی دارد.
    برای انتخاب بهترین بازیکن باید اطمینان یافت که فقط مهرهای کارآمد در یک تیم نیست و حضورش در هر تیمی تاثیرگذار است. مثلا درخششی که ژاوی در بارسا دارد در تیم ملی ندارد. این سه نفر در بارسا چنان با هم مچ شدهاند که به قول معروف چشمبسته همدیگر را پیدا میکنند. لذا انتخاب هریک از آنها، با صرفنظر از رونالدو، ظلم در حق دو نفر دیگر است. اما هیچکدام از این سخنان این معما را حل نمیکند که چرا دايي سبکی را دوست دارد که خود او با تمام توانايیهای انکارناپذیرش نمیتوانست مهرهای موثر در این سبک بازی باشد؟ آیا با انتخاب این سبک خود و گذشتهاش را نفی نمیکند؟

فوتبال بارسا؛ ضدفوتبال مدرن
    حیف که عصبیت موجود اجازه نمیدهد ضعفها و ضررهای ناشی از تقلید ناقص اين سبك در فوتبال خودمان را نقد کنیم. حتی یکی از مربیان ایرانی چنان تحت تاثیر این سبک بود که ضعف اصلی فوتبال ایران را عدم توانايی در قدرت حفظ و مالکیت توپ اعلام کرد. فعلا به این سخن بسنده میکنیم که بگويیم فوتبال ترکیب متوازن و متعالي از انواع تکنیکهای انفرادی و تاکتیکهای گروهی است. حتی تکنیک دفع بیهدف توپ توسط مدافع در شرایط دشوار، یا دروازهبان در مواقع تک به تک بخشی از فوتبال است. اما اگر این تکنیک توسط بازیکنان نود دقیقه ادامه داشته باشد به آن ضدفوتبال میگویند. در فوتبال بارسا مالکیت و حفظ توپ به هدف اصلی تبدیل شده که بیشباهت به مورد بالا نیست.

پسر جرمت چیست؟

جرمت چیست که یک ملت نام تو را فریاد میزند؟

جرمت چیست که مادری با فرزند ۷ ماهه مریضش که مشکل مالی دارد به سراغ تو میآید؟

جرمت چیست که هواداران دو آتشه تیم رقیبت تو را عاشقانه دوست دارند؟

جرمت چیست که وقتی یک استادیوم نام تو را میخواند صدای ورزشگاه را از تلویزیون ضعیف میکنند؟

جرمت چیست که همین فضای مجازی روزهاست از 8 مقدس پر شده؟

ما فکر نمیکنیم فقط یک "مچ بند سبز" جرم تو باشد

جرم تو اسطوره بودن است
    اینها از اسطوره میترسند

این عادت این جماعت است
    آنها از تختی ترسیدند ... از حجازی ترسیدند

از تو میترسند .... از تو میترسند

2. 2 کاربر مقابل از Aliparsa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

FaRsHaD_8 (12th November 2012), RaMiN (12th November 2012)

نام واقعی
    sara
    استاتوس
    تو برام خورشیـــد بودی توی این دنیای سرد ...
    بازیکن محبوب
    mahdavikia
    تیم های محبوب خارجی
    Barcelona | Spain
    تشکر شده 203 بار در 111 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 9 تاپیک
    حیف که عصبیت موجود اجازه نمیدهد ضعفها و ضررهای ناشی از تقلید ناقص اين سبك در فوتبال خودمان را نقد کنیم. حتی یکی از مربیان ایرانی چنان تحت تاثیر این سبک بود که ضعف اصلی فوتبال ایران را عدم توانايی در قدرت حفظ و مالکیت توپ اعلام کرد. فعلا به این سخن بسنده میکنیم که بگويیم فوتبال ترکیب متوازن و متعالي از انواع تکنیکهای انفرادی و تاکتیکهای گروهی است. حتی تکنیک دفع بیهدف توپ توسط مدافع در شرایط دشوار، یا دروازهبان در مواقع تک به تک بخشی از فوتبال است. اما اگر این تکنیک توسط بازیکنان نود دقیقه ادامه داشته باشد به آن ضدفوتبال میگویند. در فوتبال بارسا مالکیت و حفظ توپ به هدف اصلی تبدیل شده که بیشباهت به مورد بالا نیست.

هه!! چرت بود!
    به این همه مالکیت توپ نمیگن ضدفوتبال یه هنره!
    یه یادداشتی بود پر از تعصب رئالیا و مسخره!
    من نمیدونم هر وقت بارسا یه موفقیتی بدست میاره میبرید زیر سوال! یکم جنبه و منطقم خوبه والا!!
    ویرایش توسط SaRa BaNoO : 11th November 2012 در ساعت 23:31
    دلم کمی دختری میخواهد
    بی رو سری ، بی رو بنده
    دلم کمی از ته دل خندیدن میخواهد
    بی خجالت ، بی نگاه هرزه
    دلم کمی باد خوردن به موهایم میخواهد
    بی ترس ، بی استرس
    دلم کمی دویدن در خیابان میخواهد
    بی حرف ، بی حدیث
    دلم کمی نشستن کنار یار میخواهد
    بی نگاه ، بی تعصب
    دلم کمی بوسه میخواهد
    بی عجله
    بی ...
    دلم فقط کمی دختری میخواهد ...

4. 3 کاربر مقابل از SaRa BaNoO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

FaRsHaD_8 (12th November 2012), ·•●★ /\/@\/\/! ★●•· (12th November 2012), RaMiN (12th November 2012)

نام واقعی
    عليرضا
    استاتوس
    تير آرش در کمانم...نام ايران بر زبانم... قله ها در زير پاي
    شغل و حرفه
    دانشجو
    بازیکن محبوب
    ali karimi
    تیم های محبوب خارجی
    Arsenal | England
    تشکر شده 4,736 بار در 1,653 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 1 تاپیک
    نقل قول نوشته اصلی توسط sara72 نمایش پست ها

هه!! چرت بود!
    به این همه مالکیت توپ نمیگن ضدفوتبال یه هنره!
    یه یادداشتی بود پر از تعصب رئالیا و مسخره!
    من نمیدونم هر وقت بارسا یه موفقیتی بدست میاره میبرید زیر سوال! یکم جنبه و منطقم خوبه والا!!
    هه باز اين حرف زد بشين سرجات
    خخخخخخخخخخ

پسر جرمت چیست؟

جرمت چیست که یک ملت نام تو را فریاد میزند؟

جرمت چیست که مادری با فرزند ۷ ماهه مریضش که مشکل مالی دارد به سراغ تو میآید؟

جرمت چیست که هواداران دو آتشه تیم رقیبت تو را عاشقانه دوست دارند؟

جرمت چیست که وقتی یک استادیوم نام تو را میخواند صدای ورزشگاه را از تلویزیون ضعیف میکنند؟

جرمت چیست که همین فضای مجازی روزهاست از 8 مقدس پر شده؟

ما فکر نمیکنیم فقط یک "مچ بند سبز" جرم تو باشد

جرم تو اسطوره بودن است
    اینها از اسطوره میترسند

این عادت این جماعت است
    آنها از تختی ترسیدند ... از حجازی ترسیدند

از تو میترسند .... از تو میترسند

نام واقعی
    sara
    استاتوس
    تو برام خورشیـــد بودی توی این دنیای سرد ...
    بازیکن محبوب
    mahdavikia
    تیم های محبوب خارجی
    Barcelona | Spain
    تشکر شده 203 بار در 111 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 9 تاپیک
    نقل قول نوشته اصلی توسط Aliparsa نمایش پست ها
    هه باز اين حرف زد بشين سرجات
    خخخخخخخخخخ
    هوم! گفتم بی منطق دیگه ...
    دلم کمی دختری میخواهد
    بی رو سری ، بی رو بنده
    دلم کمی از ته دل خندیدن میخواهد
    بی خجالت ، بی نگاه هرزه
    دلم کمی باد خوردن به موهایم میخواهد
    بی ترس ، بی استرس
    دلم کمی دویدن در خیابان میخواهد
    بی حرف ، بی حدیث
    دلم کمی نشستن کنار یار میخواهد
    بی نگاه ، بی تعصب
    دلم کمی بوسه میخواهد
    بی عجله
    بی ...
    دلم فقط کمی دختری میخواهد ...

7. کاربر مقابل از SaRa BaNoO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

·•●★ /\/@\/\/! ★●•· (12th November 2012)

نام واقعی
    ایــــمــــا ن
    شغل و حرفه
    دانشجوی عمران
    تیم های محبوب خارجی
    Manchester-United | Spain
    تشکر شده 1,507 بار در 429 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 1 تاپیک
    منم این مطن چرندو خوندم...فقط کافیه برید تو پیج گل ببینید همه دارن مسخره میکنن و میخندن برای نویسنده احمقش.....جالب اینه که خود نویسنده هم تو یه قسمتی خیلی جابن نوشته من دارم از روی عصبانیت میحرفم
    حیف که عصبیت موجود اجازه نمیدهد ضعفها و ضررهای ناشی از تقلید ناقص اين سبك در فوتبال خودمان را نقد کنیم
    هه هه هــــــــه....مرده شور اون نقدیو ببره که کسایی مثل تو بخوان انجام بدن!!
    واقعا چرند بود...خودمم شاخ در اوردم بخدا!!!!

ای دی مسنجر من جهت شکایات، انتقادات،پیشنهادات ،و یا هر حرفی
    که نیاز به گفتن باشه و کمکی از دست من ساخته باشه

ID : iman.lahijan

9. کاربر مقابل از ·•●★ /\/@\/\/! ★●•· عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

SaRa BaNoO (12th November 2012)

نام واقعی
    FarSHaD
    استاتوس
    به بهشت نمی روم اگه علی آنجا نباشد
    بازیکن محبوب
    ali karimi
    تیم های محبوب خارجی
    Barcelona | Brazil
    تشکر شده 23,000 بار در 7,966 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست