حسين عسگري رئيس دپارتمان داوري فدراسيون فوتبال درباره ديدارهاي هفته شانزدهم ليگ برتر، حضورش در جلسه کميته داوران کنفدراسيون فوتبال و وضعيت داوران بين المللي فوتبال ايران به نکات مهمي اشاره کرد.


به گزارش سايت رسمي فدراسيون فوتبال، وي درباره قضاوت هاي داوران در هفته شانزدهم ليگ برتر گفت: داوران بجز در بازي نفت آبادان- ذوب آهن عملکرد خوبي داشتند. در اين بازي متاسفانه جهانبازي در دو صحنه تشخيص هند و خطا اشتباهات تاثيرگذاري داشته که منجر به گل و تعيين نتيجه بازي شده است. اما در ديگر بازيها اشتباهات تاثيرگذاري نداشته ايم. البته درباره بازي پرسپوليس و ملوان در انزلي بحثهاي بسياري پيش آمده که بايد بگويم صالحي بسيار خوب قضاوت کرد و همه تصميماتش درست بود. گل اول ملوان اصلا آفسايد نبود و مهاجم ملوان در مسير توپ نبوده که بخواهد جلوي ديد دروازه بان را بگيرد و حدود 10-12 متر با دروازه بان تيم پرسپوليس فاصله داشته است.

عسگري درباره ديگر صحنه هاي مورد بحث بازي گفت: گلي که ملواني ها اعتقاد دارند به غلط مردود شده کاملا به درستي مردود شد. چرا که مهاجم ملوان روي هوا دروازه بان پرسپوليس را با آرنجش شارژ کرد و دروازه بان حتي اگر 5 تا 10 سانتي متر روي هوا جابجا شود ممکن است حريف گل به ثمر برساند. در ديگر صحنه اي که ملواني ها اعتقاد دارند محسن بنگر روي مهاجم ملوان خطاي پنالتي انجام داد، داور به درستي پنالتي اعلام نکرد چرا که بنگر اول توپ را زد و بعد هم در حين برخورد هيچ خطايي روي بازيکن ملوان انجام نداد.

رئيس دپارتمان داوري درباره حضورش در جلسه کميته داوران کنفدراسيون فوتبال آسيا گفت: جلسات بسيار خوبي داشتيم و بحث هاي بسيار خوب و مفيدي شد و خبرهاي خوبي براي داوران ايراني در عرصه بين الملل در روزهاي آينده به گوش خواهد رسيد. در عرصه بين الملل داوران ايراني در رقابتهاي معتبر آسيايي و جهاني سوت خواهند زد.

عسگري درباره اينکه چرا ايران در رقابتهاي غرب آسيا داور ندارد گفت: اين رقابتها را کنفدراسيون فوتبال آسيا برگزار نمي کند و تنها فدراسيون غرب آسيا از کنفدراسيون مي خواهد تا داوران را به آنها معرفي کند. اين رقابتها جزو رقابتهاي درجه دو آسيا هم نيست و حضور داوران ايراني در اين تورنمنت زياد مهم نيست. من يک سوال مطرح مي کنم حضور داوران ايراني در اين رقابتها مهمتر است يا قضاوت محسن ترکي در يک چهارم ليگ قهرمانان آسيا و نيمه نهايي سوزوکي کاپ مهم تر است؟ يکي از خبرهاي خوب اين است که قرار است در رقابتهاي زير20 سال جهان در ترکيه داور ايراني حضور داشته باشد.حضور در رقابتهاي غرب آسيا مهم تر است يا کانديدا بودن تيم داوري ايراني فغاني، کامراني فر و سخندان براي جام جهاني 2014 برزيل و حضور اين تيم داوري در رقابتهاي باشگاههاي جهان؟ همين الان علي نژاديان به عنوان کمک داور به رقابتهاي سوزوکي کاپ رفته است،فغاني در رقابتهاي زير19 سال آسيا قضاوت کرده است، جهانبازي و سخندان در رقابتهاي زير16 سال آسيا در تهران قضاوت کرده اند و بسياري قضاوتهاي ديگر. من مطمئن هستم که دربازيهاي مقدماتي جام جهاني در فروردين ماه فغاني و ترکي قضاوت خواهند داشت. در تست داوران جام جهاني در سوئيس تيم کانديداي ايراني تست ها را پذيرفته شده اند و عملکرد بسيار خوبي داشته اند و سه داور و 4 کمک داور از کشورهاي ديگر آسيا رد شده اند. به هر جهت تيم داوري ايراني در يک سالي که تا اعلام نهايي فرصت باقي مانده بايد عملکرد خوبي داشته باشند چرا که کميته داوران همه گونه تلاشي را براي حضور آنها در جام جهاني 2014 برزيل خواهد کرد.

وي در پايان درباره عدم انتخاب فغاني به عنوان بهترين داور آسيا گفت: از بين 90 داور بين المللي در آسيا فغاني به جمع 3 کانديداي نهايي رسيده و اين مي تواند بسيار خوب باشد. درست مثل حضور علي کريمي که خوشحال کننده بود. منتها هر دو انتخاب نشدند. به نظر همه کانديداهاي نهايي جزو بهترين بهترين ها هستند. هر سه داور يعني ني شي مورا و ايرماتوف و فغاني امتيازات نزديکي داشته اند اما به دليل حضور داور ژاپني و ازبکي در المپيک لندن امتياز آنها کمي بيشتر شد و به همين دليل فغاني انتخاب نشد در حاليکه در ديگر رقابتهاي آسيايي و جهاني هر سه اين داوران پا به پاي يکديگر حضور داشته اند و قضاوت کرده اند.