از انتقاداتهای تند و رسانه ای مورینیو از شاگردانش و موضع گیری علنی نسبت به آنها تا جنجالهایی که در تیم پایه ای رخ داده، آب و هوای رختکن رئال را سنگین کرده.

ژوزه مورینیو همواره سرمربی ای بوده که درهر تیمی که گام گذاشته با محبوبیت و موفقیت های فراوانی همراه بوده و شاید این ناکامی با رئال در رقابت های لالیگا، اولین باری باشد که آقای خاص طعم تلخ ناکامی را می چشد. دراین میان روزنامه مارکا 7 اشتباه فاحش مورینیو در برخورد با شاگردانش را برشمرده. طبق گزارش منتشره دراین روزنامه مادریدی، آقای خاص آن اعتبار گذشته اش را دررختکن رئال از دست داده و این کاملا در زمین مسابقه مشخص است. از انتقاداتهای تند و رسانه ای مورینیو از شاگردانش و موضع گیری علنی نسبت به آنها تا جنجالهایی که در تیم پایه ای رخ داده، آب و هوای رختکن رئال را سنگین کرده.
شاید برایتان جالب باشد تا درجریان7 اشتباهی که مورینیو دررفتار با بازیکنانش داشته قرار بگیرید
1-انتقادات علنی و رسانه ای: رقابتهای این فصل برای رئال با نتایج ضعیف شروع شدوهمه این جنجالها ازآنجا شروع شد.مورینیو درجمع ودرمقابل رسانه ها شروع به بدگویی از شاگردانش کرد.بعد از باخت 2-3در دیدار رفت سوپرکاپ اسپانیا،نوبت به باخت مقابل ختافه رسید:« این بازی وحشتناک ما، غیرقابل پذیرش بود. من این را به بازیکنانم هم می گویم.»درهفته چهارم وبعد از باخت به سویا، مورینیو گفت:« من اصلا تیم ندارم. تنها عده محدودی از بازیکنانم متعهد هستند.» سرخیو راموس هم درمیکسد زون پایانی همان بازی ازشرمندگی مربی اش درآمد:« دراینجا همه با هم می بریم وهمه باهم می بازیم.» و همین شد که او در بازی بعدی مقابل سیتی، روی نیمکت ذخیره ها نشست.اخیرا دربازی باوایه کانو، مورینیو دوباره جنجال آفرینی راشروع کرد:«باید قدرت بگیریم،فداکاری کنیم و با انگیزه بازی کنیم. اگر استپانک درسن 34 سالگی هر سه روز یکبار بازی می کند، باید مثل اوشجاع بود.»و بعد از باخت درزمین بالایدوس هم گفت:« واران مصدوم بیشتر از بقیه بازی کرد.موراتا ازبازیکنی که انگیزه ندارد،بهتر است..باران و باد و..» این صحبتهای مورینیو خطاب به بنزما بودو بعد از تساوی2-2 مقابل اسپانیول ، مورینیو گفت:« کریستیانو خوب بازی کردولی بقیه نه.» و تعریف و تمجید های او از بازیکنانش بعد از باخت مقابل مالاگا، دیگر حکم نوشدارو بعد ازمرگ سهراب را داشت.
2-واکنش علیه کاپیتانها: مورینیو تا پیش از این هم یک باریکی از کاپیتانهایش (سرخیوراموس) را دربازی با سیتی نیمکت نشین کرده بود. دوبازی بعد و درمصاف با دپور،راموس زیر پیراهنش، پیرااهن اوزیل را برتن کرده بودتا اگر گل زد گلش را به اوزیل (که بین دو نیمه تعویض شده بود) هدیه کند.واکنش مورینیو چه بود؟:« رابطه من با همسرم به مراتب بهتر از رابطه من با راموس است.»در بازی با مالاگا هم کاپیتان کاسیاس روی نیمکت نشست تا راموس درمیکسد زون پایانی بگوید:« من از نیمکت نشینی کاسیاس خیلی تعجب کردم. او کاپیتان و لیدرماست ولی من برای جنجال آفرینی اینجا نیستم. من هم شرایط مشابهی را پشت سرگذاشتم و حالا به این ماجرا دامن نمی زنم.»مورینیو از زمان روی کار آمدنش در رئال، تفاوتهای زیادی میان بازیکنان اسپانیایی اش با سایربازیکنان قائل بود؛ بازیکنانی که در محافل خصوصی آنها را بازیکنان مقدس رئال می خوانند. اصل این ماجرا به آگوست سال 2011 برمی گردد. وقتی که بعد از یک ال کلاسیکوی پرجنجال (که انگشت مورینیو در چشم تیتو فرورفت)، کاسیاس به ژاوی و پویول زنگ زد تا اوضاع را به حالت عادی بازگرداند.بعد از آن بود که مورینیو گفت:« کاسیاس می تواند با تلفن با هرکسی که دوست دارد حرف بزند.»کمی بعد مشخص بود که گوش کاسیاس کشید شده.مورینیو درپایان بازی تیمش مقابل لیون، درتمجید از عملکرد بازی خوب لوریس، دروازه بان تیم حریف گفت:« لوریس عجب مهارهایی داشت. اوزیل هم خوب بازی کرد؛ حالا شما درمورد کاسیاس می پرسید؟» این درحالی است که درجریان تمرینات رئال درژانویه 2012 وبعد از باخت رئال مقابل بارسا در جام حذفی با نتیجه 2-1 یک جروبحثی هم میان راموس و ایکر با مورینیو به وجود آمد
3-انگشت نما کردن بازیکنان: مورینیو با تعویض هایی که در بین دو نیمه انجام می دهد،کاملا عملکرد بد بازیکن در آن بازی را انگشت نما می کند؛تعویض کایخون با دی ماریا (دربازی با گرانادا) ؛ ورود دی ماریا و اوزیل به جای مودریچ و بنزما(سویا)، اوزیل به جای کاکا (دپورتیوو)، کاکابه جای دی ماریا(سلتاویگو)، مودریچ به جای اسین (دورتموند)، خدیراو اوزیل به جای مودریچ و کاکا (بتیس)، ناچوبه جای دی ماریا( وایادولید) ، دی ماریا به جای اوزیل (درجام حذفی مقابل سلتاویگو)، مودریچ به جای دی ماریا(اسپانیول)، اوزیل (3)، دی ماریا(2) و مودریچ (2) بار مورد خشم زودهنگام مورینیو قرار گرفته اند.
4-جنجال توپ طلا: مورینیو درگفتگو بارسانه های بین المللی، کمپینی حمایتی از رونالدو برای کسب توپ طلابه راه انداخت وبه طور کلی حمایت از کاسیاس را فراموش کرد:« توپ طلا برای کریس یا مسی است» اینگونه رفتارهای مورینیو، اصلا حس خوبی رابه رئالی ها منتقل نکرد؛بازیکنانی مثل آلبیول ومارسلو از ایکر کاسیاس حمایت کردند و کاسیاس هم قبل از رونالدو، رای اولش را به نام راموس نوشت.
5- قبلیه پرتغالی ها:قرارداد کاروالیو تمام شده بود ومورینیو بدون آنکه نیازباشد هدیه تمدید قرارداد یک ساله را به او داد؛بعد هم به او اجازه داد تادیرتر ازسایرین سرتمرینات تیم بیاید.بعد از آن هم کاروالیو درسه بازی جام حذفی ومصاف آژاکس ورئال برای تیمش درترکیب اصلی قرارگرفت. کوئنترائوهم درغیاب مارسلو به شدت کاربردی است و دراکثر بازیها برای تیم به میدان می رودتا مورینیو بدین ترتیب خریدگران قیمت او رانیز توجیه کند
6-تردیدها درمورد سیستم کاری مورینو:برخی ازبازیکنان رئال معتقدند که رئال درحال حاضربه مشکلاتی دربه جلو بردن بازی و تسلط برمیدان برخورده؛ دقیقا همان چیزی که دربازی بابتیس شاهدش بودیم؛ وقتی رئال نمی توانست تا گل خورده در دقیقه 16بازی را جبران کند.یا دربازی با سلتاویگو درجام حذفی ویا قبلتر دربازی با بارسا یا نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا مقابل بایرن
7- بدرفتاری و کم محلی به تیم پایه ای: مورینیو رابطه خوبی باتیم پایه ای ندارد وآنها را تحقیر می کند؛ آقای خاص حتی به توریل، مربی تیم پایه ای هم تاخته:« اوترجیح می دهد تا به فکر صعودتیمش باشد تا فرم دادن و تربیت بازیکنان»مورینیو کمتر از بازیکنان پایه ای استفاده می کند و آنها را نادیده می گیرد. باوجود مصدومیت ایگواین، او از موراتا استفاده چندانی نکرد وهمین هم یکی دیگر از مشکلات رئال است