صبای قم - ذوب آهن اصفهان؛ نبرد دو تیم با انگیزه


صبا دور برگشت را با یک پیروزی پرگل خارج از خانه آغاز کرد و با شکست 4 بر یک پیکان به رده یازدهم جدول رسید. ذوب آهن نیز برابر فجرسپاسی پیروز شد تا نشانههایی از تحول در این تیم دیده شود.


ذوب آهن که در این فصل برای بقا میجنگد در قم هم به دنبال پیروزی است و انتحاری بازی خواهد کرد زیرا تساوی برای ذوب آهن در خطر سقوط فایدهای ندارد.


مرفاوی با صبای قم هم در شرایط نسبتا مناسبی است. با این حال صبا خیلی روی امتیاز میزبانی نمیتواند حساب کند زیرا صبا هم مثل ذوب آهن تماشاگر زیادی ندارد ولی این بازی از نظر فنی میتواند زیبا و جذاب شود زیرا هر دو تیم برای برد بازی میکنند.


دیدار رفت را صبا با نتیجه 2 بر یک در اصفهان برد اما وضعیت دو تیم نسبت به آن بازی کاملا متفاوت است؛ نه کربکندی دیگر سرمربی ذوب آهن است و نه گلمحمدی هدایت صبا را برعهده دارد.


فجرسپاسی - پرسپولیس؛ فال حافظ گلمحمدی و پرسپولیس در شیراز


فجر سپاسی کارخانه تولید بازیکن در لیگ برتر است. تیمی که در نیم فصل اول با درخشش چند بازیکن جوان به صدر جدول هم رسید اما با جدایی چند بازیکن جوان و مطرح شرایط نزولی پیدا کرد و به رده دهم رسید. شاگردان یاوری هفته گذشته نیز در اصفهان شکست خوردند و اکنون با تمام توان و انگیزه به مصاف پرسپولیس میروند تا در حافظیه سه امتیاز خانگی را بگیرند و در جدول لیگ بیشتر سقوط نکنند.


حضور رضا حقیقی هافبک مستعد فجر که در نیم فصل اول مقابل پرسپولیس بازی کرد و اکنون قرمز پوش است میتواند نکته قابل توجهی باشد.


پرسپولیس بعد از شروع رویایی در جام حذفی با یحیی گلمحمدی در لیگ برتر در کمال ناباوری بازی دو بر صفر برده را با تساوی مقابل نفت آبادان عوض کرد. مساوی خانگی که خیلیها دلیلش را تعویضهای نامناسب گلمحمدی میدانند.


به هر حال گلمحمدی اگر میخواهد دوباره با مانوئل ژوزه برکنار شده مقایسه نشود باید در شیراز پیروز شود. تساوی یا باخت برای قرمزپوشان میتواند این تیم را همچنان در منطقه خطر و شرایط سقوط نگه دارد.


باید دید سرخپوشان در کنار مقبره شاعر شیرین سخن ایران چه نتیجهای کسب میکنند و فال حافظ گلمحمدی و پرسپولیس چیست؛ پیروزی و موفقیت و رسیدن به ردههای بالاتر یا ناکامی و شکست و تداوم قعرنشینی در جدول!


گهر دورود - راه آهن؛ نبرد دایی و مایلیکهن در شهر بافرهنگها


مردم دورود بعد از میزبانی شایسته از استقلال نامشان بر سرزبان اهالی فوتبال جاری شد. همه فرهنگ بالای تماشاگران این شهر و میهماننوازی مردم لرستان را ستودند. همان نمایش مردم با فرهنگ باعث شد که شهری با ورزشگاه دور از استانداردش در لیگ میزبان شود.


بعد از استقلال که در جام حذفی به دورود رفت اکنون شاگردان علی دایی باید به مصاف تیم آخر جدول لیگ در این شهر بروند.


تقابل علی دایی و محمد مایلیکهن این بازی را دیدنیتر از همیشه میکند. راه آهن میخواهد برای بازگشت به جمع تیمهای بالانشین پیروز شود و گهر هم برای سقوط نکردن میجنگد. تیمی که محمد مایلیکهن گفته سقوطش تقریبا قطعی است ولی این تیم کوروسوهایی از امید برای بقا دارد.


روی کاغذ شانس راه آهن بیشتر است همانطور که در دیدار رفت 3 بر یک گهر را شکست داد در این بازی هم بخت شاگردان دایی برای گرفتن سه امتیاز بسیار بیشتر است. مگر اینکه دورودیها اینبار در زمین مسابقه اهالی فوتبال را غافلگیر کنند و راه آهن را شکست بدهند.

نفت آبادان - ملوان؛ انزلیچیها در برزیل ایران


نفت هفته گذشته در بازی با پرسپولیس فوتبال زیبا و روانی ارایه کرد و توانست یک امتیاز از حریف پرمهرهاش بگیرد. آبادانیها اگر یکشنبه هم مثل همان 45 دقیقه بازی کنند پیروزی برابر ملوان دور از دسترسشان نخواهد بود حتی اگر حریفشان تیم خوب ملوان باشد.


ملوان هفته گذشته در دیداری خانگی نتوانست برابر گهر پیروز شود و یک امتیاز را با بیدقتی مهاجمانش تقدیم مایلیکهن کرد این مرتبه برای برد به برزیل ایران میرود. با این حال امکان دارد این بازی هم مثل دیدار دو رفت مساوی تمام شود. دو تیم در انزلی به تساوی 2 بر 2 رسیده بودند.


سپاهان - فولاد خوزستان؛ مانع فولادی برای صدرنشینی


فولاد با انگیزه انتقام و جبران دو شکست از سپاهان راهی اصفهان میشود. اول شکست دور رفت لیگ برتر که 3 بر یک در اهواز بازنده شد و دوم باخت در جام حذفی؛ شاگردان حسین فرکی اکنون دیگر آن تیم ناهماهنگ اول فصل نیستند.


سپاهان برای بازگشت به صدر جدول مانع فولادی پیش رو دارد. زد پوشان اصفهانی تلاش میکنند با شکست فولاد برای یک روز هم که شده به صدر جدول برگردند و امیدوار باشند سایپا از استقلال در روز دوشنبه امتیاز بگیرد و آنها همچنان صدرنشین باشند البته به شرطی که بتوانند از این مانع فولادی عبور کنند.

برنامه هفته نوزدهم لیگ برتر به شرح زیر است؛


یکشنبه 10 دی (ساعت 15:00)


نفت آبادان - ملوان


سپاهان - فولاد


گهر دورود - راهآهن


صبا - ذوب آهن( ساعت 14)


فجر سپاسی - پرسپولیس (14)

دوشنبه 11 دی(ساعت 15:00)


داماش گیلان - آلومینیوم


نفت تهران - مس کرمان


تراکتورسازی - پیکان


استقلال- سایپا (17:30)