مهاجم تيم فوتبال پرسپوليس گفت: دوست ندارم پشت سر سرمربي پرتغالي حرف بزنم، اما همه شاهديد که پرسپوليس فرق کرده است.
حضور کريم انصاريفرد در فوتبال اروپا و شرايط او در پرسپوليس و وضعيت تيم ملي فوتبال کشورمان باعث شد تا دقايقي به سراغ آقاي گل فصل گذشته ليگ برتر فوتبال ايران برويم و مصاحبه اي را با اين بازيکن انجام دهيم.
صحبتهاي انصاري فرد با فارس را در زير ميخوانيم:
* ابتدا درخصوص بحث رفتنت به اروپا بگو، مثل اينکه مديربرنامه هايت اعلام کرده که اين موضوع فعلا منتفي شده است؟
بالاخره اين بحث از چند وقت گذشته مطرح بوده، اما من سعي کردم زياد در اينباره صحبت نکنم، من همه چيز را براي آيندهاي خوب به مديربرنامههايم سپردهام. منتظر تصميم فاضلي هستم چون تصميم او تصميم من هم هست اما درآخر نظر نهايي را من اعلام ميکنم تا براي آينده فوتباليام چه نقشهاي داشته باشم.
* پس به نوعي مديربرنامههايت تصميم نهايي را در اين زمينه خواهد گرفت.
بله، بالاخره فاضلي تجربه زيادي براي ترانسفرکردن بازيکنان ايراني به اروپا دارد، قطعاً من دوست دارم از تجربه قوي و زحمات فاضلي مانند سايربزرگان فوتبال مان استفادهکنم. اميدوارم که بهترين تصميم را دراين شرايط فوتباليام بگيرم تا در آينده متضرر نشوم.
* بالاخره ميماني يا ميروي؟
فعلاً ماندني شدهام و با توجه به صلاحديد مديران باشگاه پرسپوليس و فاضلي و رويانيان فعلاً در خدمت پرسپوليس هستم. اميدوارم براي پرسپوليس بازيکن موثري باشم. حالا که مانده ام مثل گذشته دوست دارم پرسپوليس را در روزهاي اوجش ببينم و قطعاً اين موضوع انشاالله در آينده تحقق پيدا خواهدکرد، چون با شرايط حال حاضر به نظرم پرسپوليس در بازيهاي آينده بسيار با قدرتتر ظاهر خواهد شد.
* آيا يحيي گلمحمدي هم با رفتن تو مخالف بود؟
من نبايد در اينباره حرفي بزنم؛ گلمحمدي خوشبختانه به من لطف داشت و حالا هم هر کمکي از دستم بربيايد براي ايشان،بازيکنان و باشگاه پرسپوليس انجام خواهم داد. مطمئن باشيد دوست دارم بهترينها را با پرسپوليس مانند سايپا بهارمغان بياورم تا انشاالله بتوانم جوابگوي محبت هاي بيدريغ هواداران و مسئولان باشگاه باشم. باور کنيد تا به امروز هم همه تلاش خودم را انجام دادهام.
* اما خيليها به عملکرد شما نقد دارند؟
شايد در اينمورد بارها از من سوال شده اما درباره عملکرد من در آخر فصل قضاوت کنيد، الان براي قضاوت خيلي زود است که ميخواهيد عملکردم را مورد ارزيابي قرار دهند. اگر قصد اين کار را داريد بايد در انتهاي فصل اين کار را کنيد که آيا عملکردم بد بوده يا خوب؟ فعلاً ميخواهم با تمام تمرکزم براي کمک به پرسپوليس گام بردارم و وقت اينگونه حرفها نيست. هنوز خيلي از راه مانده که ميخواهم آن را خوب طي کنم و در آينده فوتباليام موثر باشم، چون دوست دارم فوتبالم را با موفقيت در پرسپوليس در سطح هاي بالا دنبال کنم.
* به نظرشما چرا حضور بازيکنان ايراني در اروپا کمرنگ شده؟
بالاخره بايد قبول کنيم هر بازيکن و فوتباليستي در زندگي خود هدفيدارد و براي رسيدن به اين هدف و منافع شخصياش بايد با برنامه پيش برود. من درباره هيچکس حرفي نميزنم و فقط ميخواهم در خصوص خودم نظرم را بگويم. به شخصه يکي از اهداف بزرگ زندگي من اين است که صددرصد اگر خدا اين عزت را بهمن بدهد راهي اروپا شوم و براي کشورم افتخارآفريني کنم. من مطمئنم اين اتفاق ميافتد و مطمئن باشيد همه تلاشم را براي رسيدن به هدفم به نمايش خواهم گذاشت و سعي ميکنم تمام کاستي و کميها را با استفاده از تجربه بزرگاني که در خارج از ايران توپزدهاند و لژيونر بودهاند جبران کنم تا به دانش خودم بيافزايم.
مطمئن باشيد ابتدا سعي خواهم کرد در ايران عملکردم بسيار خوب باشد و سپس به اروپا فکر ميکنم. من اکنون در خدمت باشگاه بزرگ پرسپوليس هستم و دوست دارم اين تيم در بهترين شرايط قرارگيرد تا من هم راحتتر به هدف بزرگم برسم.
* به امارات يا قطر که نميروي؟ خيليها معتقدند فوتبال امارات و قطر باعث افت بازيکنان ايراني شده است؟
درست است، خيليها مي گويند که فوتبال امارات و قطر ضعيف است اما مسعود شجاعي،جواد نکونام،علي کريمي و علي دايي مگر در ليگ امارات يا قطر بازينکردند؟
درست است که سطح فوتبال آنها از ما ضعيفتر است و من اين موضوع را قبول دارم اما در ليگ امارات و قطر مگر بازيکنان بزرگ توپ نميزنند؟ در اين دو ليگ بازيکنان خوب به ميدان ميروند و باشگاهها ، هزينه ها و امکانات کلاني را براي خود هزينه ميکنند تا به هدفشان برسند، اين دو کشور در بحث فني فوتبال بسيار خوب و رو به جلو حرکت مي کنند و اگر اشتباه نکنم سهميه آنها در ليگ قهرمانان آسيا هرساله به چهار تيم مي رسد، آنها در امکانات و مسائل سخت افزاري بسيار خوب هستند. البته امارات کشوري بسيار کوچک است و در سطح کشور بزرگ ايران اسلامي نيست اما در بحث ورزش و سرمايه گذاري خوب عمل کردهاند.

*منظورت از اين حرف ها چيست؟ به نظر مي رسد چندان هم براي بازي کردن در کشورهاي حاشيه خليج فارس چندان هم بي تمايل نيستي؟

اين مسائلي که از فوتبال اين دو کشور در برخي از ذهنها نقش بسته درست نيست، برخيها فکر ميکنند يک بازيکن وقتي به امارات يا قطر ميرود افت مي کند و شايد فوتبالش تمام شود اما چهار بازيکن بزرگي که اسم آنها را بردم آنها از همين طريق پاي خود را به اروپا گذاشتند و براي ما به عنوان يک لژيونر افتخار آفريدند پس بايد در مورد بحث فوتبال احساسي صحبت نکرد.
* جواب سوال ما را ندادي؛ مي خواهي به ليگ امارات يا قطر بروي؟
خيلي دوست داريد که از مقصد بعدي من آگاه شويد، اما خيالتان را راحت ميکنم؛ من قطعاً دوست ندارم راهي اين کشورها شوم، هدف اصلي من هم حضور در اروپاست و من فقط به دنبال اين مسئله هستم، حتي به مدير برنامه هايم نيز گفتهام که هدفم چيست.
اگر ميخواستم به هر طريقي از پرسپوليس جدا شوم در همين چند وقت هم ميتوانستم به امارات و قطر بروم و بازيکنم حتي اول فصل پيشنهاد بسيار خوبي داشتم که البته اگر برخي آقايان نگويند من دنبال بازارگرمي هستم اما نرفتم چون ميخواهم از پرسپوليس به اروپا بروم.
* نقش علي دايي در ترانسفر شدنت چقدر تاثيرگذار است؟
علي دايي بدون شک يکي از اسطورههاي فوتبال ايران است. ما مانند دايي افراد ديگري هم داريم يعني علي کريمي و مهدي مهدويکيا که هرکدام در فوتبال اروپا درخشيدند و فوتبال ايراني را به همه شناساندند. خوشحالم در کنار اين عزيزان بودهام و موفق شدم تا با آنها ارتباط برقرار کنم و از تجارب آنها استفاده کنم. پس براي گرفتن تصميم خوشبختانه بزرگان زيادي کنار من هستند. اميدوارم جوان هاي ديگر فوتبال کشورمان نيز از تجارب اين اسطورهها استفاده کنند. چون اين عزيزان جزو کساني هستند که يک نفر را خيلي راحت ميتوانند در زندگي فوتبالياش به اهداف خود نزديک کنند. پس بايد قدر اينها را دانست، مانند هواداران پرسپوليس که هميشه براي من سنگ تمام گذاشتند.
* راستي گفتيد هواداران، نظرت درباره تشويق هاي بيامان هواداران پرسپوليس در هربازي چيست ؟
هروقت که گل زدم يا نزدم هواداران پرسپوليس يار و ياور من بودند و به نظرم آنها در آسيا و حتي جهان تک هستند. آنها در دنيا از نگاه من بينظير هستند و اميدوارم با بازي هاي خوب براي پرسپوليس و گلزني دل آنها را شاد کنم. در همه بازي ها اين هواداران مرا دوست داشتند و باور کنيد علاقه آنها را به خودم در زمين حس کردم، هواداران مطمئن باشند کريم انصاريفرد هم تک تک آنها را دوست دارد و آرزويم ايناست که با نتايج پرسپوليس هميشه دل آنها را شاد کنم چون کار ديگري از دستم بر نميآيد، من يکي از دلايلي که باعث شد پرسپوليس بيايم همين هواداران بودند.
* پشيمان نيستي که از سايپا جدا شدي و به پرسپوليس آمدي؟
اصلاً و به هيچوجه پشيمان نيستم و به نظرم يکي از بهترين تصميمهايم را گرفتم، چون خيلي از مواقع بود که دوست داشتم به پرسپوليس بيايم اما قسمت من بود که اين اتفاق امسال بيفتد. الان هم بسيار خوشحالم و بههيچ عنوان ناراحت نيستم اما برخي از اتفاقات در جداييام از سايپا مرا ناراحت کرد.
* منظورت چيست؟
بدون هيچ حرف و حديثي من مديون باشگاه سايپا هستم. هفت سال در سايپا توپ زدم و عزيزان زيادي بهمن کمک کردند تا رشد کنم. بعد از گذشت مدتي ميخواهم از همين جا از هاشمي،حميد سجادي،کوشا تشکر ويژهاي داشته باشم، البته من با مدير جديد سايپا يعني آقاي حيدري کار نکردهام که بخواهم درباره ايشان حرفي بزنم اما متأسفانه بعد از 6 يا 7 سال با دعوا از سايپا جدا شدم و باعث اين موضوع هم به نظر من مديرعامل حال حاضر سايپا بود. البته قصد بي احترامي به هيچکس را ندارم اما ميخواهم جواب سوال شما را بدهم چون مسائلي اتفاق افتاد که به نظرم چندان خوب نبود.
*چون حيدري به تو رضايتنامه نميداد از دستش ناراحتي؟
نه اينطور نيست،من براي جدايي از سايپا حتي برگه رضايتنامه داشتم. درسالي که در سايپا ماندني شدم و قراردادم را امضاء کردم در آن نوشتم مشروط بر ايناست که اگر بخواهم سال ديگر جدا شوم مشکلي پيش نيايد ولي اين اتفاق نيفتاد ، من نميخواهم درباره بحثهاي گذشته صحبت کنم اما متأسفانه بعد از مدتها بايد بگويم دربرابر من کم لطفي کردند، بعد از اينکه من در سايپا آقاي گل شدم آقاي پوستين دوز هديهويژهاي را از کارخانه سايپا صلاحديد و به من داد اما بازهم مديرعامل وقت سايپا با من مهربان نبود.
*ميشود درباره اين موضوع کمي شفافتر صحبت کني؟
پس از اين هديه من بازهم 3 بار خدمت حيدري رفتم و به او گفتم باتوجه به نامهاي که من دارم طبق قانون ميتوانم از سايپا جدا شوم اما ايشان آنطوري که بايد با من برخورد ميکرد نبود، من در 6 يا 7 سالي که در سايپا بودم غير از احترام هيچ چيز ديگر در اين باشگاه نديده بودم اما حيدري کمي با من نامهربان بود. من نميگويم در 6 يا 7 سالي که در سايپا بودم کاري براي اين تيم کردم چون وظيفهام را با کمک ساير بچهها انجام دادم ولي وقتي قصد جدايي از سايپا را داشتم ذرهاي از آن زحماتم را ايشان به من انجام نداد و به نظرم شأن و شئون کريم انصاريفرد که با تمام توان براي سايپا جنگيد را نگه نداشتند.بالاخره اين موضوع تمام شده و براي من مهم نيست چون من در حال حاضر نيز با تمام زحمتکشان سايپا در ارتباط هستم ولي نحوه جدايي من از سايپا که زياد هم خوب نبود توسط مديرعامل حال حاضر اين تيم بود که من دليلش را نميدانم. در نهايت از تمام کساني که در سايپا براي من زحمت کشيدند سپاسگزارم و من خودم را مديون آنها طي 7 سالي که در جمع نارنجي پوشان بودم ميدانم. اميدوارم که از عملکرد من راضيباشند البته من به تنهايي براي سايپا هيچکاري نکردم و همه بازيکنان مسئولان و مربياني مثل دايي،صالح،مايلي کهن و تقوي زحمات زيادي را کشيدند. اين مربيان هميشه بهمن لطف داشتند و در کنار بازيکنان هرگز لطف آنها را هرجايي که باشم فراموش نميکنم، اميدوارم باشگاه خوب سايپا هميشه موفق باشد و به اهداف بزرگ خود در بخش ورزشي برسد.
* چرا براي پرسپوليس مانند سايپا گلزني نميکني؟
اگر بخواهيد در مورد دير گل زدن حرف بزنيد بايد اين بحث را مطرح کنيم، يکسري بحثها براي گذشته است که من هرگز نميخواهم درباره آنها حرفي بزنم مثلاً من در 7 بازي کلاً 90 دقيقه بازي نکردم اما در سايپا اينطور نبود؟ اگر من در پرسپوليس در هفتههاي اوليه گل نزدم کل شرايط تيم خوب نبود، شما وقتي مي خواهيد از من انتقاد کنيد بايد به اين موارد توجه داشته باشيد، به نظر شما تيم ما الان با تيم نيم فصل اول فرق کرده است يا خير؟
*شما بگوييد آيا با رفتن ژوزه پرسپوليس متفاوت شده؟
تيم ما يکپارچه درحال حاضر از دقيقه 1 حمله ميکند و دوست دارد گل بزند. خودتان و کارشناسان در 2 هفته گذشته قضاوت کنيد که پرسپوليس آيا تغيير کرده يا خير؟
البته من نميخواهم به گذشته برگردم و درباره گذشتهها و اشخاص صحبت کنم، ژوزه از ايران رفته و درست نيست که من درباره ايشان پشت سر او حرفي بزنم، براي ژوزه از صميم قلب آرزوي موفقيت ميکنم، بعد از اينکه تغييرات در پرسپوليس رخ داد خودتان بازيهاي پرسپوليس و عملکرد مرا ديديد که چطور بود. پس يک بازيکن و يک تيم نياز به يکسري تصميمات دارد تا به هدفش برسد.

*در مورد هتتريک خودت در بازي با ملوان و نشان دادن عدد 3 صحبت کن.
خيلي خوشحال بودم که با کمک همه بچهها گلزني کردم اما شما که امروز اين سوال را از من ميپرسيد بدانيد من اصلاً هتتريکم در بازي با ملوان يادم نيست، من گلي که ميزنم در نهايت يک روز به آن فکر ميکنم و خوشحال هستم، گل زدن فقط 24 ساعت اجازه ميدهد تا به آن فکرکنم چون ديگر نبايد روي آن گل مانور کرد و پز داد چون زود بايد همهچيز را فراموش کرد چون بازيهاي آينده در پيش است، مطمئن باشيد اگر يک بازي گل بزني و در بازي بعدي خيلي خوب نباشي انگار نه انگار که موفق بودهاي، هدف گذاري من در فوتبال همين است و اميدوارم که هميشه بتوانم براي پرسپوليس همينطور مفيد باشم.
* نظرت درمورد بازي با فجرسپاسي چيست؟
بدون شک محمود ياوري يکي از مربيان بسيارخوب و کاربلد در فوتبال ايران است. فجر تابه امروز نتايج بسيار خوبي را گرفته، عليرغم اينکه چند بازيکن خوب خود را در ميانه راه از دست داده و اميدوارم که با يک بازي خوب برنده بازي با احترام به تمام هواداران شيرازي پرسپوليس باشد، بالاخره امتياز خارج از خانه براي ما بسيارمهم است.
* از هدف پرسپوليس در فصل جاري بگو، قهرماني در جام حذفي و يا در ليگ برتر؟
هرتيمي که استارت کارخود را ميزند يکسري اهداف دارد. ما هم صد درصد اهداف بسيار بزرگي را پيشرو داريم و اميدوارم که با تلاش بچهها بتوانيم به اهداف خود برسيم، چون کار ما سخت است و شما مطمئن باشيد ما در ليگ برتر به بالاي جدول ميآييم. دربازي با صنعت نفت به نظرم تجربه بسيار گرانبهايي بهکمک پرسپوليس آمد، همه فکر کردند بعد از اينکه ما به صنعت نفت 2 گل زديم الان نتيجه بازي را 6 بر صفر ميکنيم، به نظرم کمي در باد پيروزي 6 بر صفر ملوان خوابيديم، اين موضوع در ذهن بچهها نقش بست اما به يکباره غافلگير شديم. در کل اين تجربه خوبي بود که در آينده ديگر از اين اشتباهات نکنيم، از طرفي ديگر ما جام حذفي را در پيش داريم که اميدوارم با کمک همه بچهها در اين جام که اشتباهي در آن باعث خداحافظي ميشود پرقدرتتر ظاهر شويم. بالاخره هدف ما ايناست که يک طوري جواب محبت اين مردم و زحمات مسئولان باشگاه را بدهيم.
*بگذريم، نظر شما راجع به تيم ملي فوتبال کشورمان چيست؟
خدا ميداند روزي نيست که به تيم ملي فکر نکنم. من و خداي خودم اينرا ميدانيم. ما 3 بازي بسيار حساس و سرنوشتساز را در پيش داريم که مطمئم باشيد هرچه در توانم باشد و خدا بهمن قدرت داده باشد آن را براي کمک به تيم ملي به نمايش ميگذارم. تا زمان بازي تيمملي فرصت هست و من از همهکارشناسان، مسئولان کشورمان، مربيان و از همه آنهايي که کوچک آنها هستم ميخواهم تيمملي را حمايت کنند، نميخواهم بگويم دنبال تذکر دادن هستم چون من از همه کوچکترم و شاگرد آنها هستم و خاک پاي همه اين عزيزان هستم ولي انقدر هرروز نگويند کار تيم ملي سخت شده و نميتوانيم به جام جهاني برويم، چون اگر در هرکاري هرروز بگوييم نميشود خداي ناکرده به در بسته ميخوريم که نبايد براي تيمملي ما اين اتفاق بيفتد، اگر ما به جام جهاني برويم، به نفع من بازيکن هست تا افراد ديگر چه آنهايي که در رأس فوتبال هستند و چه آنهايي که در رأس کار نيستند ، الان وقت کمک و حمايت است تا تيم ملي موفق شود،شما اجازه بدهيم تيم مليما به جام جهاني برود بعد بنشينيد و درباره خيلي از چيزها با کيروش که اختلاف نظر داريد حرف بزنيد و دلايل تصميماتش را بپرسيد و شايد بحثي نيز وجود داشته باشيد آن را مطرح کنيد تا انشاالله به يک نتيجه خوب برسيد، مطمئن باشيد کيروش هم خوشحال ميشود که در آن زمان اين حرفها را بشنود.
* برخيها ميگويند کيروش برود بهتر است نظر شما چيست؟
به خدا نظر من اين است که الان نبايد دنبال چنين مسايلي باشيم تا تيم ملي ضربه بخورد، نبايد دنبال اين باشيم که اين برود و آن برود درست ميشود، چه بخواهيم يا نخواهيم 3 بازي حساس براي رفتن به برزيل در انتظار ما است. من ميگويم اگر از الان بگوييم ما باخته ايم و به جام جهاني نميرويم طبيعي است در روز بازي هم همين اتفاق ميافتد. در بازي مقابل ازبکستان آنها از کمترين فرصت خود بهترين استفاده را کردند اما همه چيز را فراموش کنيم و دستبه دست يکديگر کمک کنيم که تيمملي به جام جهاني برود و اين خواسته کوچکترين فرد تيم ملي ايران است و من عاجزانه از همه عزيزان اين خواسته رو دارم.

* و حرف آخر ؟

ابتدا اميدوارم تيمملي ما راهي جام جهاني 2014 شود، چون دوست دارم مانند همه بازيکنان و مردم نام ايران بزرگ در جام جهاني برزيل بدرخشد، سپس دست تکتک هواداران پرسپوليس را ميبوسم. آنها بدانند از صميم قلب دوستشان دارم و مطمئن باشيد تمام تلاشم را حالا که در پرسپوليس ماندگار شدم مثل قبل انجام ميدهم تا اين تيم سربلند باشد و اميدوارم همه دستبهدست هم انشاالله شرايطي را در پرسپوليس فراهم کنيم که با فوتبالي زيبا و هجومي به موفقيت برسيم که خوشبختانه در حال حاضر به نظر من شرايط پرسپوليس بسيار خوب است و مطمئن باشيد روزبه روز بهتر خواهيم شد.