بچههای ما دوست دارند هموطنان خودشان را در اینجا ببینند/ استیلی: این تورنمنت یک تجربه حرفهای است


حمید استیلی در گفتگو با سایت رسمی باشگاه پرسپولیس افزود: در 10 تا 15 سال اخیر شاید اولین بار است که اتفاق افتاده که یک تیمی در سطح بازیکنان زیر 15 سال در یک تورنمنت خارج از ایران شرکت میکنند.

رئیس آکادمی فوتبال باشگاه پرسپولیس گفت: حضور در این تورنمنت یک اتفاق خیلی خوب است که تیمهای پایه بتوانند استعدادها و توانایی های خود را به معرض نمایش بگذارند.
وی افزود: این تورنمنت یک تجربه حرفهای برای کادر فنی و بازیکنان تیمهای پایه است. روز گذشته مراسم افتتاحیه این مسابقه برگزار شد و نشان داد که میزبان این رقابتها چه اهمیتی به تیمهای پایه میدهند.
استیلی در ادامه تصریح کرد: وقتی با مدیر تیم فرنز یونایتد مالزی صحبت میکردم، معتقد بود؛ یک سال و نیم است این آکادمی تشکیل شده، آکادمی که بازیکنان آن در یک جا هستند، درس میخوانند، تمرین میکنند و اصول حرفهایگری فوتبال را میآموزند. در یک سال گذشته بازی های خیلی خوبی انجام دادهاند و حتی توانستهاند 7 تا 8 بازیکن ملی پوش را جذب کنند و به صورت خصوصی اداره میشود.
رئیس آکادمی فوتبال باشگاه پرسپولیس خاطر نشان کرد: یک اتفاق خیلی خوب در کشور ما افتاده و باشگاههای ما میتوانند در مسابقات خارج از کشور حضور یابند. ما از باشگاههای دیگر هم که به این تیم کمک کردهاند تشکر میکنیم. سن بازیکنان تیم نوجوانان ما طوری بود که نیمی از بازیکنان این تیم نمیتوانستند در این مسابقات شرکت کنند، به همین دلیل مجبور شدیم چند بازیکن کمکی جذب کنیم. انشاءا... که بتوانیم بازیهای خوبی ارائه بدهیم.
حمید استیلی پس از مشاهده دو دیدار از این تورنمنت گفت: تعجب کردیم دو تیم مالزیایی، تیمهای اسلاویا و کره جنوبی را شکست دادند و فوتبال خوبی را به نمایش گذاشتند و این نشان از پیشرفت فوتبال مالزی است.
وی ادامه داد: در کشور ما پتانسیل بالایی از نظر بازیکنان بااستعداد وجود دارد، فقط ما در سازماندهی، برنامهریزی و امکانات از اینها عقبتر هستیم. ما در پرسپولیس این کار را به صورت خوب و مفید آغاز کردیم و امیدوارم این برنامه ادامه داشته باشد. قطعا ما جوانان مستعد و خوبی داریم، مخصوصا در تیمهای پایه، از این بازیکنان چهرهها خوبی در میآید.
استیلی گفت: متاسفانه ما سه، چهار روز است که در مالزی هستیم و اصلا مسوولان ایرانی در سفارت را در اینجا ندیدیم. توقعی نداریم و فقط میخواهیم بیایند و بچهها را ببینند و روحیهای به آنها بدهند ولی هیچ کس نیامده و ما از این بابت خیلی تعجب کردیم. با تیم بزرگسالان هر زمان جایی میرویم، مسوولان سفارت میآیند اما هم اینک نه به فرودگاه آمدند، نه هتل و هیچ کاری برای ما انجام ندادند.
رئیس آکادمی باشگاه پرسپولیس افزود: بچههای ما دوست دارند هموطنان خودشان را در اینجا ببینند. ما هموطنان زیادی در مالزی داریم ولی اطلاع رسانی کم بوده و بچههای سفارت هم هیچ توجهی به تیم ندارند.
حمید استیلی در خصوص حضور مسوولین در مراسم افتتاحیه گفت: دیروز نایب رئیس فدراسیون فوتبال مالزی آمده بود و آنها خیلی به این مسابقات اهمیت دادهاند و الان هم این بازی را از دیشب تا حالا سه، چهار بار نشان دادهاند. این بازیها یک بار به طور مستقیم و چندین بار هم از دیشب تا حالا پخش شده است. این نوجوانان وقتی خودشان را از تلویزیون میبینند خیلی به خود میبالند و اعتماد به نفس لازم را کسب میکنند.
استیلی در مورد مراسم افتتاحیه افزود: این مراسم همچون مراسمهای آغاز لیگ قهرمانان باشگاههای آسیا برگزار شد. چرا که کلیه قوانین و مقررات AFC در آن به مورد اجرا گذاشته میشود. یک روز قبل از آغاز مسابقات، کلیه مدیران آمده بودند و درباره قوانین این مسابقات که اکثرا مقررات فیفا بود اظهار نظر میکردند.
وی گفت: امیدوارم بتوانیم بازیهای خوبی انجام بدهیم. نتیجه مهم است اما مهمتر از اینها عملکرد بازیکنان است و باید از این تورنمنت استفاده بهینه را بتوانیم بکنیم. خدا را شکر سه روز زودتر آمدیم و توانستیم یکسری تمرینات مفید انجام بدهیم. بازیکنان ما استعدادهای خیلی خوبی دارند و تا حدودی هماهنگ شدهاند و هر چه از این بازیها بگذرد، هماهنگتر خواهند شد.
استیلی در مورد ورزشگاه محل برگزاری دیدار پرسپولیس و چونبوری افزود: در یک ورزشگاه 90 هزار نفری بازی داریم که فکر میکنم خود ما هم در آنجا بازی کرده باشیم. حتما کیفیت خیلی خوبی دارد. سه بازی ما در این ورزشگاه و در ساعت 20:30 به وقت اینجا و به وقت تهران 16 بعدازظهر است.
رئیس آکادمی فوتبال باشگاه پرسپولیس در خصوص بازدید از کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: ما دوست داریم در آنجا حضور یابیم ولی باید از سوی مسوولان سفارت بیایند و هماهنگیهای لازم را انجام بدهند تا ما بتوانیم بچهها را برای بازدید از آنجا و دیگر جاهای دیدنی همراهی کنیم. از امروز بازیهای ما یک روز در میان و خیلی سخت است و باید شرایطی را ایجاد کنیم که تیم بتواند هم ریکاوری مناسبی داشته باشد و هم در مسابقات حضور یابد. بازیکنان زیادی نداریم و باید مراقب باشیم در این بازیهای فشرده با انرژی لازم بازی کنیم.
استیلی در مورد شرایط آب و هوایی و تغذیه بازیکنان گفت: بچهها خیلی خوب توانستهاند اینجا تغذیه کنند. ما یک دکتر حرفهای و لیگ برتری را برای بچهها آوردهایم. جا دارد از آقای دکتر زرینه که یک پرسپولیسی واقعی است تشکر کنم که با یک زنگ تلفن ما، به تیم اضافه شد و امکانات پزشکی خودش را در اختیار تیم گذاشت. فرید زرینه با جلسهای که داشتیم نکات لازم را به بازیکنان توضیح داد. از نظر آب و هوایی هم اینجا آب و هوا در طول سال بین 30 تا 35 درجه، شرجی و گرم است.
حمید استیلی افزود: این بازی را اگر به خوبی پشت سر بگذاریم در بازیهای بعدی با هماهنگی بهتر و بیشتر به میدان خواهیم رفت. در این تورنمنت دو تیم اروپایی شرکت کردهاند و بقیه تیمها از آسیا هستند. تیم کره جنوبی تیم خیلی خوبی است و دیروز هم در 15 دقیقه اول غافلگیر شد و دو گل خورد. تیمهای مالزی هم خوب بازی کردند. تیمهای شرکت کننده، روی تیم ما حساب ویژهای باز کردهاند.
پیشکسوت سرخپوشان در ادامه گفت: حضور دکتر زرینه و آقای قنبرپور مربی تیم ملی «ب» نوجوانان روحیه مضاعفی را در تیم ایجاد کرده است. روز گذشته یک جلسه آنالیز گذاشتیم و همچون تیم بزرگسالان که برای آنها فیلم نشان میدهیم، سعی کردیم از امکاناتی که داریم به نحو احسن استفاده کنیم. من یکسری امکانات داشتم که آوردم تا به بازیکنان نوجوانان کمک کنیم.
استیلی در خصوص جلسات متعدد با مدیران و مسوولان برگزاری این تورنمنت افزود: ما از آنها پرسیدیم برای برگزاری این تورنمنت چه زمانی را مد نظر داشتهاند که گفتند ما شش ماه برای این تورنمنت برنامهریزی داشتیم که تیمهای مورد نظر را دعوت کنیم و کلیه امکانات برگزاری این تورنمنت را در نظر بگیریم. حتی دیروز از مدیر تیم فرنز که این بازیها را ترتیب داده پرسیدم که آیا برای پخش این دیدارها به تلویزیون پول دادهاید یا آنها برای پوشش این بازیها که 8 تا 10 بازی زنده دارند، بقیه آنها هم 6 بازی با تاخیر خواهد بود به شما پول خواهند داد، گفت: حدود 250 هزار دلار برای پخش این مسابقات به تلویزیون پول دادهایم. 100 هزار دلار پاداش این تیمها است و پول هتل و دیگر مسائل را دادهایم. ما امسال هزینه میکنیم و سال آینده از این مسابقات سود میبریم و تلویزیون باید برای پخش این مسابقات به ما پول بدهد. این کار یک سرمایهگذاری است که باید انجام بدهیم و سالهای آینده میتوانیم این پول را که الان گذاشتهایم برداشت کنیم. حتی میتوانیم در آینده پاداش این بازیها را بیشتر کنیم و تا سقف 200 تا 300 هزار دلار خواهیم گذاشت. آنها دیروز هم خیلی از برد کره جنوبی خوشحال بودند.
استیلی گفت: سرمایهگذاری روی تیمهای پایه خیلی اهمیت دارد. در کشور ما هم هستند افرادی که بتوانند این سرمایهگذاریها را انجام بدهند ولی متاسفانه سرمایهداران ما روی لیگ برتر سرمایهگذاری میکنند و هیچ کس روی تیمهای پایه سرمایهگذاری نمیکند. قطعا نتیجهگیری در تیمهای پایه یک مقدار زمان بر است اما نتیجهاش به مراتب بیشتر است.
رئیس آکادمی پرسپولیس در مورد بازی امروز پرسپولیس برابر چونبوری گفت: من، خیلی با تیمهای پایهای کار نکردهام ولی از آقای قنبرپور و تهرانینژاد که میپرسیدم، امیدوار بودند که بچههای ما بتوانند بازیهای خوبی را انجام بدهند.