خط میانی جایی است که بارسا در آن سلطه بی رقیب دارد. در برقراری این سلطه نقش هیچ بازیکنی همچون ژاوی برجسته نیست


سایت گل-با اتمام سال 2012 بسیاری تا به حال در حال بحث کردن در مورد شروع تاریخی بارسلونا در فصل 2012/13 هستند، و به ناچار نقشی که مسی در این شروع تاریخی بازی کرده است. اما در کنار شاهکار انفرادی این آرژانتینی در خط حمله، خط میانی تیم جایی است که ‘Blaugrana’ در آن سلطه آهنین داشته، و به عنوان قسمت بی رقیب بارسلونا در تمامی دنیا شناخته می شود. در برقراری این سلطه نقش هیچ بازیکنی همچون ژاوی برجسته نیست.

فلسفه تیکی تاکای بارسلونا قطعا بر تصاحب توپ و پاسکاری دقیق استوار است. با این اوصاف و بدون تعجب، از هفت پاسور برتر لالیگا، شش بازیکن از بارسلونا هستند. ژاوی با میانگین 102 پاس در هر بازی در طول فصل، بیشتر از هر کسی پاس داده است و نکته مهم تر دقت حیرت انگیز وی در پاس هایش است. رقیب ژاوی، همبازی وی سرخیو بوسکتس است که به طور میانگین 20 درصد کمتر از او پاس داده است. پاسور بعدی اهل کاتالونیا نیست، ژابی آلونسو با 30 درصد پاس کمتر نسبت به ژاوی. قطعاً این آمار گویای همه چیز نیست. مطمئنا او قابل اعتماد ترین بازیکن در تصاحب توپ در دنیای فوتبال می باشد. وقتی که توپ به طرف ژاوی می آید، او با تیزهوشی تمام موقعیت حریفان و هم تیمی های خود را زیر نظر دارد.
در کنار هوشیاری، تکنیک باور نکردنی ژاوی به او اجازه می دهد تا با آرامش تمام در سخت ترین شرایط همچنان توپ را در اختیار داشته باشد. تفاوتی ندارد که او در کجا صاحب توپ می شود، و یا اینکه توپ چطور به او می رسد، ژاوی قادر است به محض رسیدن توپ برای خود فضا ایجاد کند.
به دلیل اینکه او در وقت تصاحب توپ بسیار قابل اعتماد است، می تواند در موقعیت های سخت تقاضای توپ کند، جایی که کنترل توپ برای دیگر هافبک ها همانند رویا است. مدافعین حریف در هنگام رویارویی با ژاوی عقب نشینی می کنند، به دلیل ترس از اینکه با حرکات ماهرانه او مغلوب شوند. ژاوی نه تنها در وقت تصاحب توپ بهترین هافبک است، بلکه پیدا کردن او در زمین برای هم تیمی هایش نیز کار بسیار آسانی است. در مورد چرخش های زیبای ژاوی باید به سادگی گفت لذت بخش هستند.
شاید بعضی افراد فکر کنند که دلیل پاس های بیشمار ژاوی این است که همانند دیگر بازیکنان او توانایی ریسک کردن را ندارد. اما مغز متفکر و دلیل سلطه ‘Blaugrana’ تا اینجای فصل با 5 گل و 6 پاس گل، یک بازیکن تهاجمی است.

توانایی او در پیدا کردن فضای خالی بین مدافعین تنها به قدرت پاسکاری او محدود نیست، ژاوی فرارهای زیرکانه ای برای استفاده از غفلت هافبک های حریف انجام داده و خود را در موقعیت های خطرناکی قرار می دهد. (گل اخیر او در مقابل وایادولید)
فراموش نکنیم که او این کارها را بدون در اختیار داشتن برتری فیزیکی خاصی انجام می دهد. او نه از سرعت بالایی برخوردار است و نه از فیزیک قدرتمندی، نه قد بلندی دارد و نه قدرت فراوانی. او حتی از جمله بازیکنانی نیست که توانایی استفاده از هر دو پای خود را دارند. با این حال، او این همه کار را با هوش و ذکاوت، تکنیک و پاس انجام می دهد.
با گذشت سالهای زیاد از سلطه بارسا در پاسکاری، بی معنی خواهد بود که باز این نکته را ذکر کنیم. اما شما می دانید که آنها بهترین پاسورها در دنیا می باشند. آیا کسی هست که نداند؟ اما دست کم گرفتن این آمار خیانتی به عظمت و بزرگی پیشرفت آنها می باشد. هیچ تیم دیگری در عصر مدرن تا این اندازه، با تداوم زیاد برای چندین فصل، بروی حریفان خود سلطه نداشته است.
ما به دلیل ترس از ثبات کاری ژاوی فراموش می کنیم که سهم وی در این تسلط به چه اندازه است. ممکن است او برای پیدا کردن مشکلات دفاعی حریف کمی با مشکل مواجه شود، اما او هیچ وقت در کنترل کردن هافبک های حریف و بدست آوردن مالکیت توپ ناکام نمی شود.
ممکن است دیگر تیم ها در یکسان بودن قدرت خط حمله خود با سه فوروارد بارسلونا رجز خوانی کنند. مثلا به طرف جنوب غرب در برنابئو، جایی که مادرید نه تنها نزدیک ترین تعقیب کننده ‘La Pulga’ (لیونل مسی) را در خط حمله خود دارند، بلکه بنزما، دی ماریا و دیگر بازیکنان تهاجمی را در اختیار دارند. مطمئنا در حال حاضر این بازیکنان بهتر از دیگر مهاجمان بارسا از جمله پدرو و الکسیس کار می کنند. اما با اینکه هافبک های اول مادرید «خدیرا، آلونسو و اوزیل» از جمله بهترین هافبک های جهان یاد می شوند، آنها به کنترلی که هافبک های بارسلونا «مخصوصاً ژاوی» در هر بازی از خود نشان می دهند، حتی نزدیک هم نیستند.
برای کارهایی که مسی در این فصل انجام داده هواداران او می توانند کلاهشان را یکطرفه بگذارند، اما نباید فراموش کنند که چه کسی در زمین از او حمایت می کند تا او بتواند تمامی کارهای غیر ممکن را انجام دهد.