به نظر من سقوط چهار و نیم تیم یک تصمیم عجولانه بود. یک شبه تصمیم گرفتند این کار را انجام دهند

سایت گل- مدیرعامل نفت آبادان از اوضاع حاکم بر مسابقات فوتبال در ایران راضی نیست و نوع برنامه ریزی ها را مناسب نمی داند.گفت و گوی خلیل صالحی با سایت گل را بخوانید:
بالاخره راضی شدید با سپاهان بازی کنید؟
بحث راضی شدن و نشدن ما نیست. نوع برنامه ریزی ها ایراد دارد.من هم می دانم تقویم مسابقات فشرده است و اردوها و مسابقات ملی و بازی های آسیایی باشگاهها را داریم اما وقتی قرار بود جام حذفی برگزار شود و نوع برگزاری آن هم اینگونه بود از همان ابتدای لیگ می شد برنامه ریزی کرد تا به این فشردگی نرسد. الان کار خیلی سخت است و البته بی برنامه. یک تیم یک بازی کرده بقیه می خواهند سه بازی انجام دهند.
بعد از این بازی هم باید به مصاف نفت تهران بروید.
بله. همین است که می گویم کار سخت است. از اصفهان باید به تهران برویم و دو بازی سخت پی در پی داریم.
در لیگ های گذشته شرایط بگونه ای بود که با 40 امتیاز امکان بقای تیم ها قطعی می شد. اگر همان میانگین را هم لحاظ کنیم شما تا رسیدن به این عدد کار سختی دارید.
قبول دارم.کار خیلی سخت است به خصوص که دو بازی خانگی خود مقابل ملوان و فجر را هم آنگونه که باید نتیجه نگرفتیم. با این وجود نا امید نیستیم و کار غیرممکن نیست.
زمزمه هایی مبنی بر تغییر تعداد سقوط کننده مطرح است. شما هم شنیده اید؟
بله. من هم این خبرها را شنیده ام که قرار است سه تیم سقوط کند و البته فقط در حد همین شنیده ها بوده.
لابد شما را امیدوار کرده.
ببینید این حرفی که می زنم ربطی به جایگاه تیممان در جدول ندارد.شما به جنجال ها و استرس ها و درگیری ها و حاشیه های لیگ امسال نگاه کنید. حتی نوع قضاوت ها. استرس سقوط خیلی از تیم ها را تهدید می کند و داوران هم استرس دارند.روی سکوها هم استرس سقوط است.به نظر من سقوط چهار و نیم تیم یک تصمیم عجولانه بود. یک شبه تصمیم گرفتند این کار را انجام دهند اما من یک سئوال دارم. مثلا 5 تیم از لیگ برتر مسال سقوط کنند و 3تیم از لیگ یک صعود نمایند. بحث استاندارد سازی ها چه می شود.
منظورتان امکانات تیم های لیگ یکی ست؟
بله. با احترام به همه تیم ها می گویم لیگ برتر ما مانند دانشگاه آزاد است اما ما برای آن کنکور دولتی برگزار می کنیم. در دانشگاه آزاد تو علاوه بر اینکه باید رتبه خوبی در کنکور کسب کنی باید پول برای شهریه و تهیه خوابگاه و ...هم داشته باشی.در دانشگاه دولتی معمولا با قبولی در کنکور ، بقیه موارد تا حدودی فراهم است.در لیگ برتر هم علاوه بر اینکه باید در لیگ یک جواز صعود را به دست بیاوری باید طبق آیین نامه لیگ حرفه ای امکانات و بنیه مالی هم داشته باشی.این نقیصه نادیده گرفته شد و ریشه خیلی از تیم های قدیمی را سوزاند.
یعنی آنها نباید لیگ برتری می شدند؟
من چند روز پیش مصاحبه وحید هاشمیان را می خواندم. گفته بود تیم ها در لیگ های مختلف آلمان وقتی می خواهند از لیگ دسته چهارم مثلا به لیگ دسته سوم صعود کنند باید یک میزان خاصی سرمایه مالی داشته باشند.بودجه شان را ارائه می دهند قتی تایید شد جواز صود می گیرند. یعنی فقط صدرنسین شدن در لیگ دسته چهارم کفایت نمی کند و باید استطاعت مالی خود را هم ثابت کنی. من مثال می زنم . شاهین بوشهر مگر تیم کمی در فوتبال ماست؟ بیش از 60 سال سابقه دارد. در بوشهر روی نامش قسم می خورند.چند روز پیش می خواندم که الان با 12 بازیکن دارد در لیگ یک بازی می کند و یک طلبکار هم سهامش را توقیف کرده. شما کجای دنیا این مسائل را می بینید که یک تیم که فصل قبل تا یک قدمی آسیا پیش رفته بود بعد از 10 ماه به روز بیافتد.
دلیلش چیست؟
دلیلش همانی است که گفتم.شاهین به هر دلیلی استطاعت مالی حضور در لیگ برتر را نداشت. نمی شود هم وارد آب شد و خیس نشد. این تیم که به لیگ برتر آمد مجبور است با سپاهان و استقلال و پرسپولیس رقابت کند. پول ندارد ولی از سر اجبار باید بازیکن بزرگ بگیرد. وقتی هم نسیه خرید کنی گرانتر باید بخری. این می شود که تیم می رود لیگ دسته اول و کوله باری از بدهی را هم یدک می کشد.این ها نتیجه تصمیمات غلط فوتبال ماست.الان شما نگاه کنید کسی از شاهین اهواز خبری دارد؟ شموشک نوشهر کجاست؟ در چرخه فوتبال حرفه ای ، باید حرفه ای بود. من هم می دانم حق فوتبال بوشهر یا هر شهر دیگری بیش از اینهاست اما آن تیم ها باید ابتدا فکری برای بنیه مالی خود کنند. حالا چه کمک دولتی چه خصوصی.مثلا طلبکار می رود بابت طلبش سهام باشگاه را توقیف می کند. او هم دو روز دیگر خسته می شود و تنها می ماند.بعد نوبت یک طلبکار است که سهام ا از او توقیف کند.اینها درد فوتبال ماست.الان گهر آواره این شهر و آن شهر شد.در طول سال ابتدا ملکش گروه امیرمنصور بود، بعد یک گروه دیگر امدند در ادامه هدایتی اد و حالا هم می گویند ایثارگران آمده. باید از همان ابتدا برنامه ریزی داشت.چرا باید اینگونه باشد؟
شما بگویید چرا؟
چون در لیگ یک استاندارد سازی نداریم.مثلا باید روز اول بگویند لیگ یکی ها هم باید همه امکانات مورد تایید AFC را داشته باشند تا این بلاها سر فوتبال ما نیاید. تیم به لیگ برتر می رسد تازه می آییم برایش ورزشگاه بسازیم.بعد یادمان می آید آن شهر هتل و فرودگاه ندارد. این غلط است. به همین خاطر می گویم سقوط 5تیم از لیگ برتر اشتباه است. مثلا نفت آبادان و ذوب آهن و پیکان و ...که ورزشگاه و امکانات و ... دارند سقوط می کنند بعد تیم هایی که امکانات ندارند جانشین آنها می شوند. این با آیین نامه لیگ برتر و حرفه ای متضاد است.شاید گویند این ظلم است که هر کس پول نداشته باشد نباید لیگ برتری شود.نه ظلم نیست. قانون همه جای دنیاست حالا اینکه اینجا تیم ها دولتی هستند یا نیستند را نبینید.کلی فکر کنید.حالا مثلا صنایع هر استانی حمایت کنند. بوشهر عسلویه را دارد ما پالایشگاه آبادا را داریم، اصفهان ذوب آهن را دارد. اول تکلیف حمایت ها درون خود استان مخص شوند.تیمداری شوخی بازی نیست. این را نمی گویم که تیم ما سقوط نکند. من که تصمیم گیرنده نیستم. دارم تجربیاتم را می گویم. باید برای کم کردن تعداد تیم های لیگ برتر، باید فیلتری مقابل ورود تیم ها گذاشت نه دروازه خروجی را باز کنیم.
حالا در شرایطی که بازرسان AFCآمده و اطلاعات لیگ ما را دریافت کرده اند آیا می شود تغییری در آیین نامه و تعداد تیم های سقوطی داد؟
من نمی دانم. این را از مسئولین بپرسید.آقای بهروان که در برنامه 90 آن را رد کرد.اما به نظر من باید یک بررسی و نظر خواهی از اهالی فوتبال و باشگاهها انجام شود. کم شدن تعداد تیم ها با توجه به جغرافیای کشور را بررسی کنند. نحوه سقوط را هم بررسی کنند بعد یک تصمیم بگیرند.
به عنوان آخرین سئوال.جذب مهاجم و مدافع خارجی چه شد؟
درصدد به کارگیری نفراتی در این دو پست هستیم.