چند روزی مجددا بحث ورود پرسپولیس و استقلال به بورس مطرح شده است، به نظر شما اصلا ورود این دو باشگاه به بورس امکان دارد؟
این دو باشگاه اصلا شرایط ورود به بورس را ندارند، چون این دو شرکت مشخصات مالی و ترازنامه شان با بورس مطابقت ندارد و عملا امکان عرضه سهام آنها به عنوان شرکت های حاضر در بورس نمی تواند عملی شود.

پس این حرف ها که می گویند تا پایان سال قطعا این دو تیم به مردم واگذار می شود چیست؟
الان ده سال دارند درباره این موضوع حرف می زنند؛ هر چند وقت یک بار شاید برای نوعی مانور تبلیغاتی چنین مباحثی مطرح می شوند. ورود به بورس امکان پذیر نیست اما ما در بورس یک بحثی داریم تحت عنوان فرابورس؛ شرکت هایی که شرایط ورود به بورس را ندارند می توانند وارد آن شوند.

اصلا این دو باشگاه را براساس قواعد قانون تجارت می توان به عنوان یک شرکت قلمداد کرد؟
براساس قانون تجارت جهانی هر گاه زیان انباشته شرکتی تقریبا نصف سرمایه اش شود باید اعلام ورشستگی کند. این دو باشگاه حجم بدهی بالایی دارند و به واقع نمی توان اصلا مبلغ دقیق از بدهی های این دو باشگاه را اعلام کرد. یک روز می گویند بیست میلیارد بدهی دارد، روز دیگر پانزده میلیارد.

چرا رقم دقیق اعلام نمی شود؟
بحث این است که از همان ابتدا این دو باشگاه شفاف سازی مالی نداشته اند. حالا در این بین شاید استقلال کمی وضعیتش بهتر باشد، اما در پرسپولیس حداقل ما که چنین چیزی ندیده ایم. باید یک ذیحساب برود بنشیند و حجم بدهی این دو باشگاه را خارج کند، بعد بدهی ها پرداخت شود و پس از آن تازه می توان گفت که این دو باشگاه می توانند به عنوان شرکت مطرح شوند.

چند سالی از ورود بخش خصوصی به ورزش می گذرد، اما عملا موفقیتی از این بخش دیده نشده است. چرا با این هزینه های کلان باشگاه های خصوصی ما موفق نمی شوند و پس از مدتی سرمایه گذارهای اصلی این بخش را رها می کنند؟
علت این است که افرادی که می خواهند باشگاه داری کنند هدفشان کاری تبلیغاتی است و روی اصول حرفه ای مدیریت ورزش کار نمی کنند. فقط می آیند حرکتی انجام دهند و بعدش هم می گذارند می روند.