سایت گل- تنها یک روز به اغاز مرحله حذفى رقابت هاى چمپيونز ليگ باقى مانده است. در اينجا با بررسى تك تك ديدار هاى مرحله خذفى، به شما كمك خواهيم كرد تا با شناختى بهتر، بازى جذاب ترى را مشاهده كنيد.
در ديگر بازى روز دوم رقابت ها دو تيم رئال مادريد اسپانيا و منچستر يونايتد انگليس در ورزشگاه سانتياگو برنابئو به مصاف يكديگر مى روند.
رئال مادريد ( رئال واژه اسپانيايى بر گرفته شده از واژه انگليسى رويال مى باشد ) ملقب به سپيدها در سال ١٩٠٢ تأسيس شد. ثروتمندترين باشگاه دنيا با ركورد ٣٢ قهرمانى در لاليگا، ١٨ كوپا دل رى و ٩ سوپركاپ لقب پر افتخارترين تيم اسپانيا را يدك مى كشد. البته انها با ٩ قهرمانى در چمپيونز ليگ، يك ليگ اروپا، يك سوپر كاپ و ركورد ٢٢ حضور در نيمه نهايى پر افتخارترين تيم اروپا نيز محسوب مى شوند. سپيد ها بازى هاى خانگى خود را در ورزشگاهى بازى مى كنند كه با گنجايشى ٨٥،٤٥٤ نفرى نام پر افتخار ترين رئيس باشگاه و تأثيرگذارترين شخصيت در تاريخ رئال را بر سر در خود مى بيند. در واقع هر انچه كه امروز رئال مادريد دارد را مديون مردى است به نام سانتياگو برنابئو كه اغاز گر دوران طلايى رئال در اروپا و سياست كهكشانى شدن ان بود. در دوره او بود كه رئال ٥ بار پشت سر هم قهرمان اروپا شد و بازيكنانى چون آلفردو دى استفانو را به مادريد كشاند. يكى از نكات جالب درباره اين باشگاه اسپانيايى، بر خلاف اكثر باشگاه هاى اروپايى اين است كه صاحبان تيم از ابتدا هواداران بودند و هم اكنون نيز تيم توسط مردم اداره مى شود. سيستم به اين شكل است كه داوطلبان با خريد كارت عضويت باشگاه، يكى از اعضاى socio مى شوند. انها اجازه خريد سهم ندارند اما با عضويت در socio در تصميم گيرى ها سهيم مى شوند و رئيس مورد علاقه خود را هر چهار سال يك بار انتخاب مى كنند با اين شرط كه رئيس هم حق خرج كردن از پول خودش را ندارد و فقط مى تواند از درامد هاى مشخص باشگاه هزينه كند. رئال بعد از منچستر و بارسلونا سومين تيم پر طرفدار دنيا محسوب مى شود. نتيجه يك تحقيق در دانشگاه هاروارد نشان مى دهد رئال مادريد يكى از ٢٠ پر اهميت ترين برندهاى دنيا است و تنها برندى كه اعضاى ان و بازيكنان به خوبى در سر تا سر دنيا شناخته شده هستند. دومين باشگاه گرانقيمت دنيا با چيزى حدود ٢٨٧ ميليون تعقيب كننده در دنيا دارد.

منچستر يونايتد در سال ١٨٧٨ تأسيس شد. منچستر با ركورد ١٩ قهرمانى در ليگ، ١١ FA cup و ١٩ جام اتحاديه موفق ترين باشگاه انگليسى ليگ جزيره محسوب مى شوند. انها در اروپا نيز با سه قهرمانى در چمپيونز ليگ، يك جام برندگان اروپا، يك سوپركاپ اروپا و يك جام باشگاه هاى جهان يكى از پر افتخارترين تيم هاى اروپا هستند. شياتين سرخ در سال ٩٩ به عنوان اولين تيم انگليسى موفق به كسب سه گانه چمپيونز ليگ، ليگ برتر و FA cup شدند. سر الكس فرگوسن در يك ركورد بى نظير و ستودنى موفق به كسب ٢٤ جام مهم در طول ٢٦ سال حضور خود در منچستر براى باشگاه شده است. به جرات مى توان گفت كه درايت اين مرد جاه طلب بود كه اكنون منچستر يونايتد پر طرفدارترين تيم جهان با تخمين ٣٣٣ ميليون نفر هوادار در سر تا سر دنيا است انها همچنين ثروتمندترين باشگاه دنيا پس از رئال و البته گرانقيمت ترين باشگاه دنيا به ارزش ٣.٣ ميليارد دلار به حساب مى ايند كه هم اكنون خانواده امريكايى گليزر صاحب اين باشگاه است. اما اگر رئالى ها به سانتياگو برنابئو مى نازند، از اين طرف هواداران منچستر هم يك مرد بزرگ در تاريخ خود دارند كه نه تنها شياطين سرخ را به عنوان اولين تيم انگليسى به قهرمانى در چمپيونز ليگ رساند بلكه روح قهرمانى را بر پيكره تيم دميد و چهره يونايتد را از سال ١٩٤٥ دگرگون كرد. مَت باسبى كه كسى جرات صدا كردن او را با اسم كوچكش نداشت و هميشه او را رئيس باسبى صدا مى زدند در دهه ١٩٤٠ با نظم شديد و اختيارات فراوان در همه امور تيم، منچستر را با ميانگين سنى ٢٢ به يكى از بهترين و تهاجمى ترين تيم هاى اروپا تبديل كرد. نسل طلايى كه در سال ١٩٥٨ بعد ازپيروزى در مرحله ١/٤ نهايى رقابت هاى اروپايى در مونيخ در يك صانحه هوايى جان ٨ نفر از بازيكنان خود را از دست رفته يافت و رئيس باسبى با خوش شانسى بعد از ماه ها مراقبت در بيمارستان سلامت خود را بازيافت. گويا خدا او را مخصوصا زنده نگه داشت تا در سال ١٩٦٨ بار ديگر قدرت را به تيم برگرداند و مأموريت ناتمام خود را كامل كند و منچستر براى اولين بار طعم قهرمانى در چمپيونز ليگ را بچشد.

بررسى امارى مرحله گروهى چمپيونز ليگ

رئال مادريد

با ٣ پيروزى، ٢ تساوى و ١ شكست به عنوان تيم دوم موفق به صعود از گروه مرگ رقابت ها شد.
١٥ گل زده( بدون پنالتى،٢ ضربه سر، ٨ تا از داخل محوطه، ٧ خارج از محوطه )
٧٤ ضربه به چارچوب( ٣٩ تا از داخل محوطه و ٣٥ تا خارج از محوطه )
٤٦ ضربه خارج از چارچوب( ٢٠ تا از داخل محوطه، ٢٦ تا خارج از محوطه )
٣٠ كرنر، ٣٩ ارسال به روى دروازه( ٢٣ تا به مقصد رسيده )
٣٢٨٢ پاس ( با دقت ٧٣٪ (٢٣٨٧) به مقصد )
٥٢٪ متوسط مالكيت توپ در هر بازى ( ٣١ دقيقه )
٦٥ تعداد خطاهاى انجام شده، ٨٣ تعداد خطاهايى كه روى انها مرتكب شدند( ٩ كارت زرد، يك كارت قرمز )
بهترين بازيكن: رونالدو با ٦ گل، ١ پاس گل و دويدن مصافت ٦٠٤٠٥ متر در ٥٤٠ دقيقه.
بهترين پاسور: ژابى با ٣٨٣ پاس و دقت ٨٠٪
خشن ترين بازيكن: اربلوا با ٦ خطا و دريافت ٢ كارت زرد و يك كارت قرمز

منچستر يونايتد

٤ پيروزى، بدون تساوى و ٢ شكست حاصل تلاش اين تيم در مرحله گروهى رقابت ها بود.
٩ گل زده( يك پنالتى، ٣ ضربه سر، ٨ تا از داخل محوطه، ١ خارج از محوطه )
٥٠ ضربه به چارچوب( ٢٧ تا از داخل محوطه و ٢٣ تا خارج از محوطه )
٣٦ ضربه خارج از چارچوب( ١٧ تا از داخل محوطه، ١٨ تا خارج از محوطه )
٣٨ كرنر، ٢٣ ارسال به روى دروازه( ٥ تا به مقصد رسيده )
٣٦٥١ پاس ( با دقت ٧٦٪ (٢٧٧٣) به مقصد )
٥٢٪ متوسط مالكيت توپ در هر بازى ( ٣٢ دقيقه )
٧٣ تعداد خطاهاى انجام شده، ٧٠ تعداد خطاهايى كه روى انها مرتكب شدند( ٧ كارت زرد، بدون كارت قرمز )
بهترين بازيكن: وَن پرسى با ٣ گل و دويدن مصافت ٣٥٨٣٨ متر در ٢٨٧ دقيقه.
بهترين پاسور: دارِن فلچر با ٣٠١ پاس و دقت ٨٦٪
خشن ترين بازيكن: رافائل با ١١ خطا و دريافت ١ كارت زرد

بازيكنان تك كارت دو تيم كه در خطر محروميت هستند:
رئال مادريد: رونالدو، اِسين و كارواليو
منچستر يونايتد: ون پرسى، ويديچ، اِورا، اسكولز، فرديناند و اسمائلينگ


ديگر انتظار به پايان رسيد. به زودى شاهد يكى از جذاب ترين بازى هاى اين فصل اروپا خواهيم بود. شايد حتى فينال اروپا نيز به اين جذابى از اب در نياد. اين بازى خيلى فراتر از يك بازى در چمپيونز ليگ است. مصافى كه معروف به دربى اروپا است پس از سال ها دوباره در حال اتفاق افتادن است. دو تيم در شرايطى به ديدار هم مى روند كه نه تنها از بُعد امارى بسيار به يكديگر نزديك هستند بلكه در خارج از زمين نيز با عمرى بيش از ١٠٠ سال بر سر كسب ترين ها در عرصه هاى مختلف رقابت تنگاتنگى با يكديگر دارند. به همه اين ها اگر مصاف دو مربى، دو استاد، دو تكنسين، دو جاه طلب و دو تا از بهترين ها را اضافه كنيد، چه حماسه اى مى شود. نقاط تشابه سر الكس فرگوسن و ژوزه مورينيو انقدر زياد است كه يك ديگر را خنثى كرده است و هر دو از معدود دوست هاى ديگرى به حساب مى ايند. براى هر دو نفر، بازى فوتبال در كنفرانس مطبوعاتى قبل از بازى اغاز و در كنفرانس بعد از بازى تمام مى شود. هيچ كدام قهرمانى حتى از نوع چميونز ليگى اش را بيشتر از يك روز جشن نمى گيرند. هر دو هميشه اولين نفر، داور را مقصر شكست مى دانند و از انتقاد از بازيكنان خودى و يا تاختن به حريفان، كوچكترين هراسى ندارند. هر دو استاد بيشترين درصد پيروزى در تاريخ ليگ جزيره رو در ميان مربيانى كه بيش از ٥٠ بازى روى نيمكت نشستند دارند( مورينيو با ٧١٪ و فرگوسن با ٦٥ ٪ ). به قول رونالدو كه براى اولين بار بايد مقابل تيم سابق خود قرار بگيرد مقايسه اين دو نفر مثل مقايسه پورشه و فرارى است. از لحاظ فنى دو تيم شباهت هايى به يكديگر دارند. به عنوان مثال هر دو تيم ضد حملات را به حملات ترجيح مى دهند. هيچكدام علاقه اى به مالكيت زياد توپ ندارند. هر دو تيم يكى او مدافعين كنارى خود را زياد در حمله مشاركت مى دهند به طورى كه امسال تعداد گل ها و پاس گل هاى پاتريس اِورا از داويد سيلوا نيز بيشتر بوده است، هرچند كه مورينيو با مصدوميت ناگوار مارسلو، چند ماهى است كه از اين تاكتيك بى بهره است. حالا شما چه فكر مى كنيد؟ فرارى يا پورشه؟
به نظر شما کدام تیم در این دیدار به پیروزی می رسد و نتیجه احتمالی چه خواهد بود؟