تشکیل این زوج نیازمند تمرینات فراوان برای هماهنگی این دو نفر با یکدیگر و هافبک هایشان است به علاوه باید جنس خط میانی تیمشان هم جور باشد که فعلا نیست
سایت گل - محمد قاضی و کریم انصاریفر دو خرید گران قیمت و ملی پوش پرسپولیس در فصل نقل و انتقالات بودند که برای تقویت خط حمله این تیم به ترتیب از ذوب آهن و سایپا خریداری شدند. انصاریفر آقای گل لیگ یازدهم بود و قاضی هم مهاجمی خوب و مقتدر در تیم های فبلی خود که انتظار می رفت بتوانند جان تازه ای به خط حمله پرسپولیس بدهند هرچند که برخی ها معتقد بودند که جذب همزمان این دو نفر باتوجه به حضور ایمون زاید در پرسپولیس نمی تواند کار چندان صحیحی باشد. ابتدا بدون هیچ حرف اضافه ای سراغ آمار این دو نفر در خط حمله پرسپولیس می رویم:


کریم انصاریفر: این جوان اردبیلی بعد از 4 بازی اول فصل که در ترکیب اصلی قرار می گرفت مورد غضب مانوئل خوزه قرار گرفت و طی 11 بازی بعدی فقط یک بار در ترکیب ثابت به میدان رفت . در اواخر دوران خوزه دوباره به جمع مردان ثابت برگشت و چند گل هم زد ولی بعد از رفت پیرمرد پرتغالی ، کریم تبدیل به مهاجم اول قرمزها شد و در تمام بازی ها به عنوان مهاجم نوک به میدان رفته است.
در مجموع مهاجم سابق سایپا تا پایان هفته بیست و پنجم 1526 دقیقه برای پرسپولیس به میدان رفته و در این مدت 6 گل در لیگ برای این تیم به ثمر رسانده است. به عبارت بهتر میانگین حضور او در هر بازی پرسپولیس 61 دقیقه در هر بازی است و هر 254 دقیقه یک بار موفق به گلزنی شده است.


محمد قاضی: مهاجم تنومند فصل قبل ذوب آهن در ترافیک خط حمله پرسپولیس چندان مورد توجه خوزه نبود و در دوران حضور سرمربی پرتغالی فقط 4 بازی در ترکیب اصلی پرسپولیس به میدان رفت و در بقیه بازی ها بیشتر به عنوان مهاجم تعویضی وارد میدان شد. البته قاضی بعد از هفته چهاردهم دچار مصدومیت نسبتا سنگینی شد و 5 بازی را به طور کامل از دست داد. بعد از آن هم به نظر یحیی گل محمدی هنوز نتوانسته به فرم مطلوب برسد و به جز یک بازی در بقیه دیدارها یا به نیمکت دوخته شده یا دقایق بسیار کمی به عنوان مهاجم جانشین فرصت بازی پیدا کرده است. در مجموع قاضی تا پایان هفته بیست و پنجم 642 دقیقه برای پرسپولیس بازی کرده و 3 گل هم به ثمر رسانده است. یعنی میانگین 25 دقیقه حضور در هربازی و یک گل زده در هر 214 دقیقه.

زوج انصاریفر و قاضی؟
با توجه به محرومیت غلامرضا رضائی در بازی با سپاهان به علت 3 اخطاره بودن یک گزینه برای یحیی گل محمدی در بازی روز یکشنبه مقابل مدافع عنوان قهرمانی استفاده از انصاریفر و قاضی در خط حمله است که البته با توجه به درخشش فراوان هادی نوروزی در بازی چهارشنبه با گهر به نظر نمی رسد این زوج بلندقامت حداقل در ابتدای بازی تشکیل شود ولی به همین بهانه نگاهی به موارد فنی تشکیل این زوج می اندازیم .
در فوتبال ایرانی معمولا دو مهاجم با خصوصیات فنی متفاوت به سلیقه مربیان و علاقمندان فوتبال سازگارتر است . یک مهاجم سرعتی و تکنیکی که روی زمین بر توپ تسلط داشته باشد و در عین حال با فرارهای خود دفاع حریف را به بریزد و یک مهاجم قدرتی که جدا از توان درگیری با مدافعان از نظر فیزیکی، سرزن خوبی هم باشد و چارچوب دروازه را خوب بشناسد. نمونه عینی این چنین زوج هایی، ترکیب خداداد عزیزی و علی دایی بودند که قلوب اهالی فوتبال را در نیمه دوم دهه 90 میلادی به تسخیر خود درآورده بودند.

کریم انصاریفر مهاجمی است که فقط از لحاظ قدی با محمد قاضی مشابهت دارد ولی از نظر فنی این دو مهاجم تفاوتی از ثری تا ثریا با هم دارند. کریم یک مهاجم فرصت طلب است که جاگیری در محوطه جریمه را خوب بلد است، شوت از فواصل نزدیک را هم راحت می زند، توان کار ترکیبی با مهاجم مکمل خود یا هافبک تهاجمی تیمش را دارد و در عین حال اگر از سوی مدافع حریف تحت فشار قرار نگیرد ضربه سر را هم بد نمی زند ضمن این که به عنوان یک مهاجم بلند قامت از سرعت قابل قبولی برخوردار است. نقطه ضعف اصلی او پرهیز از هرگونه اصطکاک با مدافعان حریف است که باعث می شود هیچ وقت از لحاظ فیزیکی مدافع روبروی خود را تحت فشار نگذارد و در کنار این مساله مهم کریم بیرون از محوطه جریمه و مخصوصا در کناره های زمین به یک بازیکن حتی پائین تر از معمولی تبدیل می شود.


در عوض محمد قاضی مهاجمی است تنومند که از تنه به تنه شد با مدافعان هیچ ابائی ندارد، به هنگام فشار به خط دفاع حریف دوندگی زیادی دارد، نسبتا خوب سر میزند و در هنگام ضربات ایستگاهی حریفان به خوبی به مدافعان خودی کمک می کند. قاضی در عین حال شوت های محکمی دارد و اگر فضا داشته باشد از بیرون محوطه جریمه هم دروازه را هدف می گیرد. نقطه ضعف های عمده او عدم توانایی زیاد در یک و دو کردن و کارهای ترکیبی است که از چپ پا بودنش نشات می گیرد چون پای راست او حتی 20 درصد پای چپش کارایی ندارد، ضمن اینکه قاضی نه سرعت مناسبی دارد و نه از استارت انفجاری مناسبی بهره می برد.
اما اینکه آنها به عنوان زوج خط حمله به میدان بروند مستلزم شرایط خاصی در خط میانی است ، یعنی هافبک ها و مدافعان کناری تیم باید اولا قدرت ارسال های دقیق و نه انداختن توپ به محوطه جریمه را داشته باشند. در عین حال آن قدر از کنارها بتوانند حریف را تحت فشار بگذارند تا از تراکم نفرات مدافع درون محوطه کم کنند ضمن اینکه هافبک تهاجمی تیم هم باید قدرت حمله با توپ به درون محوطه جریمه و توان انجام کارهای ترکیبی و استفاده از توپ های ریباندی را داشته باشد تا درگیری ها و بازی فیزیکی در خط حمله توسط قاضی و ضربه زنی به دروازه شلیک تیرخلاص بیشتر به عهده انصاریفر باشد. البته باید توجه داشت که تشکیل این زوج نیازمند تمرینات فراوان برای هماهنگی این دو نفر با یکدیگر و هافبک هایشان است به علاوه باید جنس خط میانی تیمشان هم جور باشد که فعلا نیست.
البته بازهم یادآور می شویم که با درخشش نوروزی در بازی با گهر و آمادگی این مهاجم نیمه سرعتی و نیمه قدرتی ، بعید است که یحیی برای بازی با سپاهان به زوج کریم و قاضی حتی فکر هم بکند.