کریم باقری یکی از محبوب ترین بازیکنان فوتبال ایران در دو دهه اخیر و معروف ترین شماره 6 تاریخ فوتبال ایران امروز 39 ساله شد.

کریم باقری که این روزها در کنار کادر فنی پرسپولیس حضور دارد، متولد اول اسفند 1352 است و امروز وارد چهارمین دهه عمرش می شود.

باقری فوتبال خود را بطور حرفه ای از سال 1370 با تیم تراکتورسازی تبریز آغاز کرد و سپس راهی کشاورز و پرسپولیس تهران شد.

او پس از درخشش در جام ملت های 1996 آسیا به همراه علی دایی راهی بوندس لیگا و تیم آرمینیا بیله فلد شد.

کریم پس از دو و نیم فصل راهی امارات شد و به تیم النصر پیوست.

او در سال 2000 به عنوان اولین لژیونر ایرانی در لیگ برتر انگلیس به تیم چارلتون پیوست، اما حضور مستمر در اردوی تیم ملی و مشکلات زبانی باعث شد تا فقط در یک بازی برای این تیم به میدان برود.

کریم یک سال را نیز در السد سپری کرد و از سال 81 تا 89 دوباره در پرسپولیس توپ زد.

باقری از سال 72 تا 80 برای تیم ملی به میدان رفت و در سن 27 سالگی از تیم ملی خداحافظی کرد! او از سال 87 تا 89 بار دیگر پیراهن تیم ملی را بر تن کرد و در بازی دوستانه مقابل برزیل از تیم ملی خداحافظی کرد.

کریم باقری در مجموع 425 بازی باشگاهی 81 گل زده و در 87 بازی ملی نیز 50 گل برای تیم ملی ایران به ثمر رسانده است.

او برای تیم ملی جوانان، امید و ارتش نیز 16 بازی انجام داده و 5 گل زده است.

شماره 6 سابق تیم ملی دومین بازیکن برتر فوتبال ایران و دهمین بازیکن برتر آسیا در قرن بیستم به انتخاب فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال است.

نکته جالب اینکه روز اول اسفند زادروز 4 ملی پوش سابق دیگر، یعنی محمد دستجردی، محمد خاکپور، رحمان رضایی و علی لطیفی نیز هست.


*سایت هواداران پرسپولیس، تولد کریم باقری، محمد دستجردی، محمد خاکپور و رحمان رضایی؛ 4 بازیکن پیشین پرسپولیس و تیم ملی را به پرسپولیسی های عزیز تبریک می گوید.