يکي از پيامهاي ليگ قهرمانان اروپا در فصل جاري اين است که فوق ستارههاي همچون مسي و رونالدو، با وجود درخشش فراوان در زمين، عمدتا دوندهترين بازيکنان عرصه فوتبال نيستند.

پيکارهاي دور رفت مرحله يک هشتم نهايي ليگ قهرمانان اروپا امشب (چهارشنبه) با انجام 2 بازي به پايان خواهد رسيد. در يکي از اين مسابقات بارسلونا اسپانيا در ورزشگاه سنسيرو ميزبان ميهمان آ.ثميلان است.

روسونريهاي در حالي به استقبال از کاتالانها خواهند رفت که ماتادورها بزرگاني همچون ليونل مسي را در ترکيب دارند که خود به تنهايي ضامن موفقيت هر تيمي محسوب ميشوند. ستارگاني که در زمين تلاش فراواني اهالي فوتبال اينگونه است که آنها در زمين، بسيار تحرک و دوندگي دارند.

به گزارش فارس، اما آيا واقعيت چنين است که پنداشته مي شود؟! آيا واقعا مسي و رونالدو که چندين سال است بر تارک فوتبال جهان مي درخشند و بر سر کسب عناوين قارهاي و جهاني در رقابت تنگاتنگ هستند، بيش از سايرين در زمين ميدوند؟

جهت پاسخ به اين پرسش که برداشت بسياري در سراسر کره خاکي از علاقمندان به فوتبال است، نمي توان پاسخي از سر احساس، دلبستگي و علاقه دروني به «فوق ستارهها» داد. بلکه بهتر از هر چيزي، بايد به آمار و ارقامي استخراج شده توجه و دقت کرد. آمار و ارقامي که از «دل » عاليترين و باشکوه ترين پيکارهاي باشگاهي قاره يعني ليگ قهرمانان اروپا بيرون ميآيد.

*تغيير برداشتها

مطابق باور عمومي علاقمندان دنياي توپ گرد، اگر اعجوبهاي مثل مسي در عاليترين نقطه فوتبال جهان حضور دارد و حتي از همتاي پرتغالياش «سبقت» ميگيرد، دلايلي دارد که شايد مهمترين آن ،دوندگي بي امان و فراوان در زمين يعني مستطيل سبز است.

همين باور ميگويد بازيکناني مانند آندرا پيرلو که دوره جواني را پشت سر گذاشته و اکنون در سالهاي نزديک به بازنشستگي به سر ميبرند، ستارگاني هستند که در زمين دوندگي خاص و محسوسي نداشته اما به جاي آن، با فکر و تجربه بسيار و ارزشمند خود، تيمشان را به حرکت واميدارند.

اما آماري که از مسابقات انجام گرفته مرحله گروهي ليگ قهرمانان اروپا بر جاي مانده، اين باور را تا حد زياد «رد» ميکند.

مطابق نکات ثبت شده آماري اين بازيها، مسي و رونالدو، در زمين براي کسب موفقيت تيم خود يعني بارسلونا و رئال مادريد، تلاش زيادي کردهاند اما دوندهترين بازيکنان نيستند. در مقابل ستارهاي به ظاهر سالخورده مثل پيرلو، جزو گروه پرتحرکترين و دونده ترين بازيکنان جام تا به اين لحظه بوده است.

*عدم حضور بارسا و رئال

در شرايطي که شاخصترين عوامل و کليدهاي موفقيت تيمهاي بارسا و رئال، يعني مسي و رونالدو در جمع دوندهترين بازيکنان ليگ قهرمانان جاي نمي گيرند، در عين شگفتي ديده مي شود حتي اين دو تيم بزرگ اسپانيا و قاره، عنوان «پرتحرکترين» و «دوندهترين» تيم مسابقات را در اختيار ندارند.

شايد باورش دشوار باشد، اما عنوان شاخصترين تيم جام از نظر «ميزان دوندگي در مسابقات» از آن تيمي است که از راهيابي به دور يک هشتم نهايي بازمانده است.

با اين توضيح بايد متناسب با آمار و ارقام يوفا عنوان کرد تيم نخست جام از اين حيث «آژاکس آمستردام »است. همان تيمي که در مرحله گروهي 3 شکست «تحقير آميز » 4 بر يک مقابل رئال مادريد اسپانيا و بورسيادورتموند آلمان در گروه چهارم معروف به گروه مرگ متحمل شد و از اين بابت مورد حمله کارشناسان و رسانهها بخاطر اين نتايج واقع شد.

اما واقعيت موجود در لابلاي صفحات پرونده تحليلي - آماري اتحاديه فوتبال اروپا اين نکته است که تيم هلندي به رهبري فرانک دبوئر، دوندهترين تيم جام به شمار ميرود.