نناد لالوويچ، رييس موقت فدراسيون بينالمللي کشتي در کنفرانس جديد خود اعلام کرد کشتي براي حضور در المپيک 2020 بايد در قوانين عجيب خود تجديد نظر کند.

نناد لالوويچ در گفت و گو با آسوشيتد پرس، اعلام کرد: " تا حدودي خود کشتي بايد براي حذف از بازيهاي المپيک سرزنش شود. کشتي بايد قوانين بهتري داشته باشد تا تماشاگران، بينندگان تلويزيوني و ورزشکاران بيشتر از آن لذت ببرند."

لالوويچ ادامه داد: "اگر يک قهرمان المپيک 20 سال قبل، اکنون در يک تورنمنت کشتي حضور پيدا کند، احتمالا نمي فهميد چه اتفاقاتي در حال رخ دادن است."

به گزارش ايسنا ، در بين قوانيني که نياز به تجديد نظر دارند، قانون کلينچ و برداشتن گوي است که اعتراض زيادي از سوي تماشاگران و رسانههاي تصويري را به دنبال داشته است. لالوويچ در اين رابطه گفت: کشتي اکنون ورزش کارشناسان نخبه شده است. به اين منظور بايد قبل از هر مسابقات مهمي براي داوران کنفرانس برگزار کنيم. قوانين کشتي بايد واضحتر شوند تا بينندگان زيادي را جذب کنند. من دوست دارم يک تماشاگر به سالن بيايد و تا پايان مسابقات تمام قوانين را بفهمد. همچنين بايد يک شيوه جديد سيد بندي براي گروهبندي کشتي گيران داشته باشيم. اکنون بعضي مواقع قهرمانان کشتي در قرعه اول به هم ميخورند و حذف ميشوند. در بعضي مسابقات، کشتيگيران در يک روز بايد هفت کشتي بگيرند که اين دوست داشتني نيست. البته اولويت اول ما تغيير قوانين است، اما اين تغيير قوانين يک شبه رخ نميدهد.

کشتيگيران اکنون از تصميم IOC نگران هستند. اين تصميم باعث شده است تا کشتي، يکي از قديميترين ورزشهاي المپيک براي حضور در المپيک 2020 با رشتههاي ورزشي حاشيهاي به رقابت بپردازد. کشتي که اکنون ديگر در رشتههاي اصلي المپيک نيست بايد با رشتههاي بيسبال، سافتال، اسکواش، ويک بوردينگ، ورزشهاي صعودي و اسکيت و ووشو يا کاراته براي حضور در المپيک به رقابت بپردازد. لالوويچ درباره تصميم IOC مبني بر حذف کشتي از المپيک 2020 گفت: "اين تصميم غير قابل پيشبيني بود."

کميته اجرايي IOC در ماه مي سال جاري در روسيه تصميم خواهد گرفت، چه رشته اي براي حضور در المپيک 2020 به مجمع کميته ملي المپيک معرفي شود و تصميم نهايي در مجمع عمومي IOC در بوينس آيرس گرفته خواهد شد.

لالوويچ صربستاني هفته قبل با استعفاي رافائل مارتينتي به عنوان رييس موقت فدراسيون بينالمللي کشتي انتخاب شد. اگر چه کشتي نقطه هدف اصلي ساير رشته ها براي فشار آوردن و لابي با IOC براي حضور در المپيک 2020 شده است اما لالوويچ اعتراف کرد در تبادل اطلاعات بين فيلا و IOC مشکلات زيادي وجود داشته است.

لالوويچ که اخيرا از مسکو برگشته است، اعلام کرد: "انتقادهاي روسيه نسبت به حذف کشتي از المپيک به اوج خود رسيده است، زيرا کشتي اهميت زيادي براي مردم روسيه دارد."

سخنگوي ولاديمير پوتين، رييس جمهور روسيه اعلام کرد اين کشور براي کمک به کشتي تمام تلاش خود را به کار خواهد بست. روسيه در دو دهه اخير در ورزش کشتي سرآمد بوده است. ايران و آمريکا نيز عليرغم مشکلات سياسي بين دو کشور، يک اتحاد نادري براي حفظ کشتي در المپيک ايجاد کردهاند.

لالوويچ در پايان اعلام کرد: " روح المپيک با کشتي متولد شد. کشتي در يونان قديم جزو بازيهاي المپيک محسوب ميشد و در اولين دوره بازيهاي مدرن المپيک در سال 1896 در آتن حضور داشت."