با مشخص شدن تيمها، مرحله اول پليآف ليگ قهرمانان آسيا 22 بهمن سال جاري برگزار ميشود. به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، قرعهکشی مرحله پلیآف لیگ قهرمانان آسیا در فصل جدید فردا در مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا در کوالالامپور انجام میشود. با توجه به سهمیه های اعلامی کنفدراسیون فوتبال آسیا در کشورهای مختلف در منطقه غرب آسیا ۵ تیم در مرحله پلیآف حضور پیدا کرده اند.

نمایندگان کشورهای امارات، عربستان، ازبکستان و ایران در این مرحله باید با هم رقابت کنند. بر اساس اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا از ایران دو تیم استقلال و ذوب آهن در مرحله پلیآف شرکت میکنند.

سیستم برگزاری مسابقات به این صورت است که پس از قرعهکشی دو تیم با همدیگر بازی میکنند و تیم بازنده از دور مسابقات کنار میرود تا تعداد تیمها به چهار برسد.

چهار تیم باقیمانده نیز پس از قرعهکشی دو به دو با هم بازی میکنند. دو تیم برنده به لیگ قهرمانان آسیا صعود و تیمهای بازنده به AFC کاپ راه پیدا میکنند.البته این شرایط، برای همه تیم ها سخت خواهد بود.
البته مرحله پلی اف در دو بخش غرب و شرق آسیا به صورت جداگانه و با این شرایط برگزار خواهد شد:

پلی آف در دو مرحله بصورت تک بازی برگزار می شود( مرحله اول روز 22 بهمن 1390 و مرحله دوم روز 29 بهمن) تیم بازنده در مرحله اول از دور مسابقات حذف می شود و حتی به AFC کاپ هم راه نخواهد یافت.

ضمن اینکه دو تیم بازنده مرحله دوم پلی اف به AFC کاپ راه می یابند و دو تیم برنده راهی مرحله گروهی مرحله گروهی لیگ قهرمانان می شوند. قرعه کشی برای 5 تیم حاضر در مسابقات پلی اف بصورت آزاد است و ملاحظاتی مثل از یک کشور بودن تیم ها در نظر گرفته نخواهد شد. الاتفاق عربستان، الشباب امارات، نفتچی ازبکستان و استقلال و ذوب آهن تیم های حاضر در پلی آف غرب آسیا هستند.

به نظر می رسد با شرایطی که کنفدراسیون فوتبال آسیا در نظر گرفته است، نامناسب ترین قرعه این خواهد بود که استقلال و ذوب آهن به عنوان دو تیم برگزار کننده مرحله اول پلی اف انتخاب شوند که در این صورت یکی از این تیم ها در همان تک بازی از مسابقات آسیایی این فصل کنار خواهد رفت. البته این امیدواری وجود دارد که این دو تیم در مرحله اول بازی نداشته باشند و از مرحله دوم وارد پلی اف شوند که حداقل تیم بازنده بتواند در AFC کاپ شرکت کند.