سرمربي راه آهن در نشست خبري پيش از بازي با پيکان درباره موضوعاتي همچون ميزباني بازي مقابل پرسپوليس، تغيير نام باشگاه و برنامه «90» صحبت کرد.

به گزارش ايسنا، علي دايي در نشست خبري پيش از بازي با پيکان تهران درباره بازي فرداي تيمش اظهار کرد: با توجه به شرايط جدول و وضعيت پيکان بازي سختي داريم. بازي کردن با تيمهاي مثل پيکان دشوار است. اينها تيمهاي پايين جدول هستند و ميخواهند در هفتههاي پاياني جايگاه خودشان را بهبود بخشند. ما هم تمرينات خوبي داشتيم تا بتوانيم سه امتياز بازي فردا(جمعه) را کسب کنيم. ما در اين بازي عباسفر و کاسترو را به دليل مصدوميت و سيدعلي حسيني را به دليل سه اخطاره بودن در اختيار نخواهيم داشت، البته ما در بازي قبل هم بدون مهاجم نوک بازي کرديم.

دايي همچنين درباره تاثير باخت سنگين هفته قبل تيمش برابر مس کرمان گفت: به بازيکنانم گفتهام که بازي قبل تنها يک حادثه بود. چنين اتفاقي هر چند سال يک بار اتفاق مياُفتد. من زماني که در پرسپوليس بودم، چهار بر يک به شاهين بوشهر باختيم، اما بعد از آن بهتر شديم. همچنين در بازي با مس شش – هفت موقعيت خوب داشتيم که نزديم. اين نشان ميدهد که ما در تمام کنندگي مشکل داريم، اما با تمرينات و صحبتهايي که با بازيکنان شده و روحيهاي که از بازيکنانم سراغ دارم از باخت هفته قبل درس خواهيم گرفت و از اين درس در بازيهاي آينده استفاده خواهيم کرد و مطمئن باشيد که ديگر شاهد چنين اتفاقاتي نخواهيم بود.

وي همچنين درباره 16 تيمي شدن مسابقات ليگ برتر از سال آينده افزود: ليگ برتر بايد طوري برنامهريزي ميشد که 18 تيم بازي کند. مملکت ما بزرگ است و در همه جاي دنيا عاشق فوتبال داريم. اگر دو، سه استان از ليگ برتر کنار بکشند، از لحاظ اجتماعي تبعات بدي خواهد داشت. به هر حال فوتبال عاملي است که چندين هزار تماشاگر را به ورزشگاه ميکشاند و آسيبهاي اجتماعي کمتر ميشود، اما با اين حال به تصميم سازمان ليگ احترام ميگذاريم و تابع تمام تصميمات آنها هستيم. مطمئنا آنها هم دلايل خودشان را دارند، اما به اعتقاد من مسايل بيرون از فوتبال هم بايد مورد توجه قرار گيرد.

سرمربي راهآهن همچنين درباره تغيير اسم اين باشگاه از سال آينده، مطرح کرد: با تمام احترامي که براي برنامه «90» و شخص فردوسيپور قائلم، اما به نظرم اين برنامه نبايد وارد بحث تغيير اسم باشگاه راهآهن بشود. من دوست داشتم وارد بحثشان شوم، اما زماني که ديدم مديرعامل در اين باره صحبت ميکند اظهار نظر نکردم. مطمئن باشيد اگر مالکان راهآهن اين باشگاه را نميخريدند منحل ميشد. عوض کردن نام باشگاه بهتر است يا نابودياش؟! راهآهن که اسم عام نيست. اسمي است که چندين سال وجود داشته و شرکت راهآهن اسپانسرش بوده. بنابراين راهآهن اسم حقوقي است. اگر اسم عام بود قضيه فرق ميکرد. مالکان اين همه در باشگاه خرج ميکنند، اما تبليغات بايد به نفع شرکت راهآهن باشد؟ در ضمن راهآهن طرفداري هم ندارد. اگر طرفدار داشت آنها به خاطر اسم راهآهن به ورزشگاه ميآمدند. شايد کارمندان راهآهن هم تک و توک بيايند، اين حق طبيعي مالکان است که اسم باشگاه را عوض کنند، چون سرمايهگذاري کردهاند و بايد درآمدش را هم داشته باشند.

دايي همچنين با بيان اين که هر اتفاق خوب و بدي که در باشگاه بيافتد به اسم شرکت راهآهن ثبت ميشود، افزود: در همين مملکت ما مگر باشگاههاي استقلال و پيروزي اسمهاي ديگري نداشتند. آنها هم تاج و پرسپوليس بودند. چطور تيمهايي که 30 – 40 ميليون طرفدار دارند اسمشان را عوض ميکنند، اما مالک باشگاه نميتواند اين کار را انجام دهد؟

وي در ادامه با انتقاد دوباره از مجري برنامه «90» تصريح کرد: بحث آقاي فردوسيپور خيلي قشنگ بود، زماني که بحث ميزباني و ميهماني راهآهن را مطرح ميکرد ميگفت ما در ايران زندگي ميکنيم ، اما در بحث بعدي آبراموويچ را مثال زد و گفت که چرا مثلا او نام چلسي را عوض نميکند، چطور در بحثهايي که به نفع خودشان است ميگويند اينجا ايران است، اما در ديگر جاها اروپا را مثال ميزنند؟ داماش گيلان چند بار اسمش را عوض کرده است، شايد اطلاعات من کامل نباشد، اما در کرهجنوبي هم ال جي ، سامسونگ و هيونداي اسمها را عوض ميکنند اينها از کجا ميآيند. ما نبايد يک تنه به قاضي برويم. اگر من هم باشگاه بگيرم فقط براي هزينه نيست. سرمايهگذاري بايد جواب دهد. پس چه زماني ميخواهيم خصوصي شويم، من در کل با اين بحثها مخالفم.

سرمربي راهآهن اضافه کرد: مگر شرکت راهآهن به مالکان زمين بازي يا کمپ داده است؟ مالکان هم آن طور که دوست دارند بايد عمل کنند و ما نيز بايد از آنها حمايت کنيم. نه اين که به کارشان لطمه بزنيم. افراد زيادي به فوتبال آمدند و سرمايهگذاري کردند، اما فراري شدند، چون فوتبال فقط هزينه دارد و شرکتها بايد بتوانند برند خود را مطرح کنند. فکر نميکنم راهآهن بيشتر از 200 – 300 طرفدار داشته باشد، اما باشگاه استقلال با 30 – 40 ميليون طرفدار توانست اسمش را تغيير دهد.

علي دايي همچنين در اين نشست خبري درباره شرط باشگاه راهآهن براي بازي با پرسپوليس در ورزشگاه اکباتان تاکيد کرد: همه چيز شدني است. من کارمند باشگاه راهآهن هستم و هر تصميمي که مديريت بگيرد اطاعت خواهم کرد. اما من با تمام احترامي که براي پرسپوليسيها قائلم و خودم را يک پرسپوليسي ميدانم بايد بگويم که همه به دنبال عدالت هستند. موقعي عدالت حاکم ميشود که من از آن بهره ببرم. جامعه ما هم اسلامي است و ما بايد تمام تلاشمان را کنيم تا در تمام زمينهها عدالت را برقرار سازيم. تمام قوانين حرفهاي دنيا هم حرف من را تاييد ميکند . تيمم 17 بازي خانگي دارد و با توجه به اين که طرفداري هم ندارد سه بازياش را بايد در ورزشگاه ديگري انجام دهد. در حالي که تنها امتياز ما بازي در زمين خودمان و شناخت از زمين بازي است. آقاي فردوسيپور! چلسي در زمين منچستر يا بايرن مونيخ در زمين ولفسبورگ بازي ميکند؟

دايي در ادامه با بيان اين که طبق قوانين 10 درصد از جايگاهها بايد به طرفداران پرسپوليس اختصاص داده شود، عنوان کرد: امکانات امنيتي اکباتان هم بهتر است، چون فضاي بسته دارد و به عنوان مثال در ورزشگاه تختي نميتوان مسابقه برگزار کرد، چون آنقدر فضاي باز دارد که ميتوان هر کاري را انجام داد، اما وقتي ما در ورزشگاه را بننديم هيچ اتفاقي نميافتد. اگر بخواهيم فوتبال به سمت حرفهاي شدن پيش رود بايد اين کار را انجام دهيم. در همين کشور همسايه ما العين در ورزشگاه الشباب بازي ميکند و فردوسيپور در اين مسايل ميگويد که اينجا ايران است، اما در زمينههاي ديگر اروپا را مثال ميزند.

سرمربي راهآهن در پايان با بيان اين که بايد حق گفته شود، ادامه داد: ما مقابل پرسپوليس در زمين خودمان بازي ميکنيم و تنها 10 درصد از جايگاه را به طرفدارانشان ميدهيم. اصلا ما ميخواهيم در ورزشگاه خالي بازي کنيم. من به عنوان کارمند باشگاه تابع تصميم مديريت هستم، اما به هر حال بايد از يک جايي شروع کرد و تيمي بايد تاوان پس دهد.