تنيس ايران در سال 91 سال پر فراز و نشيبي را سپري کرد.

تنيس ايران در سالي که گذشت، سال پر فراز و نشيبي را پشت سر گذاشته و دستخوش اتفاقاتي شد که بعضاً اميدوارهايهايي را به وجود آورده و از سوي ديگر برخي اتفاقات تلخ از جمله ناکامي مليپوشان ايران در رقابتهاي گروه سوم جام ديويس در حالي که به ميزباني کشورمان برگزار شد، نااميديهايي را نسبت به آينده تنيس ايران رقم زد.

به گزارش فارس، در سالي که گذشت تنيس ايران علاوه بر حضوري فعال در رقابتهاي برون مرزي در ردههاي سني مختلف، با به وجود سازمان ليگ، در عرصه برگزاري مسابقات داخلي هم سال نسبتاً پر رقابت و مطلوبي را پشت سر گذاشت.

از مهمترين اتفاقات تنيس در سال 91 ميتوان به برگزاري رقابتهاي گروه سوم جام ديويس به ميزباني کشورمان اشاره کرد که با توجه به جوانگرايي که در تيم ملي تنيس صورت گرفته و باعث جا ماندن باتجربهها از حضور در تيم ملي شد، عاقبت خوبي در عرصه بينالملل براي تنيسبازان کشورمان همراه نداشت؛ در مقابل و در همين عرصه، مليپوش دختر نوجوان کشورمان که در ترکيب تيم منتخب غرب آسيا به مصاف حريفانش رفته بود، با کسب عنوان قهرماني به همراه مربي خود به عنوان بهترينهاي رقابتها انتخاب شده و راهي مرحله نهايي شد.

در همين عرصه بينالملل داوران ايراني به دفعات در رقابتهاي بزرگ جهاني از جمله مسابقات گرنداسلم شرکت کرده و بارها رقابت بزرگان تنيس جهان را قضاوت کردند تا داوران تنيس ايراني در سال 91 برگي زرين را براي ورزش کشور به ثبت رسانده باشند.

در عرصه داخلي هم برگزاري رقابتهاي ليگ برتر و جام حذفي در هر دو بخش مردان و زنان که البته با حواشي هم همراه بود در کنار انتخاب کادرفني جديد تيم ملي و بازگشت باتجربهها به تيم ملي تنيس ايران از مهمترين اتفاقات به شمار ميروند.

ناکامي در مسابقات تنيس جام ديويس آسيا و اقيانوسيه

در روز پاياني مسابقات تنيس جام ديويس آسيا و اقيانوسيه که به ميزباني تهران برگزار شد، تيم ملي تنيس ايران با شکست از مالزي به مقام چهارم رقابتها رسيد.

اين رقابتها با قهرماني تيم ملي سوريه و صعود اين تيم به همراه کويت به گروه دوم و سقوط بنگلادش و قرقيزستان به گروه چهارم رقابتها به پايان رسيد.

تيم ملي تنيس ايران بايد سال آينده در رقابتهاي همين گروه که اين بار به ميزباني ميانمار برگزار ميشود، براي صعود به گروه دوم در يک بار ديگر تلاش کند.

نامههاي جعلي در ليگ و محروميت متخلفان

دور رفت ليگ برتر تنيس در حالي به ميزباني آکادمي تنيس استقلال در تهران با حضور 5 تيم برگزار شد که زمزمههاي احتمال اينکه از جمع بازيکنان حاضر در رقابتها، 3 بازيکن با نامه جعلي اشتغال به تحصيل براي گرفتن مجوز حضور در ليگ تنيس استفاده کرده بودند، پيچيده و مسئولان فدراسيون را به تکاپو انداخت.

علياصغر غمناک، رئيس سازمان ليگ فدراسيون تنيس در اين مورد به فارس گفت: تحقيقات خود را در اين زمينه انجام دادهايم و در اين خصوص به نامه اشتغال به تحصيل 3 بازيکن مشکوک هستيم.

وي با بيان اينکه احتمالا اين کار براي فرار از خدمت سربازي انجام شده است،ادامه داد: نامه کسب اطلاع و استعلام براي اين 3 نفر از مراجع ذيربط آماده است و منتظر امضاي رئيس فدراسيون براي ارسال آن به اين مراجع هستيم تا آنها سريعاً به ما پاسخ بدهند.

غمناک تأييد کرد: به نوع برگه اشتغال به تحصيل اين بازيکنان مشکوک شدم چراکه با ساير نامههاي اشتغال به تحصيل تفاوت داشت. البته تا زماني که رسماً پاسخ استعلام نيايد، نميتوان در مورد تخلف اين افراد اظهارنظر کرد.

وي در پاسخ به اين سؤال که چه جرايمي براي متخلفان در نظر گرفته خواهد شد، گفت: در صورت احراز اين جرم، پروسه پيچيدهاي پيدا خواهد کرد اما در هر صورت طبق قوانين با بازيکنان متخلف برخورد خواهد شد. البته جعل اسناد از لحاظ قضايي جرم محسوب ميشود و بايد مشخص شود که پشت پرده اين قضايا چه افرادي هستند.

در نهايت نامه جعلي محمد مهذبنيا، مليپوش سابق تنيس کشورمان براي مسئولان محرز شد تا ضمن جلوگيري از حضور اين بازيکن در دور برگشت، جرايم مالي ديگري نصيب مهذبنيا شود. هرچند که اين رأي که توسط کميته انضباطي فدارسيون تنيس صادر شد، خيلي مورد توجه مسئولان فدراسيون قرار نگرفته و آنها خواستار جرايم و تنبيهات بيشتري براي اين بازيکن بودند.

تاريخسازي صدف صادق وزيري

در جريان برگزاري مسابقات تنيس منتخب آسيا در ويتنام، صدف صادق وزيري نماينده کشورمان در بازي فينال انفرادي به مصاف تنيسوري از يمن رفت و در نهايت با نتيجه 2 بر صفر حريف خود را از پيش رو برداشت و تاريخ ساز شد.

نماينده کشورمان با کسب اين موفقيت نه تنها بر بام آسيا ايستاد بلکه جواز حضور در مسابقات قهرماني آسيا را نيز بدست آورد.

همچنين صادقوزيري از کشورمان به همراه هم تيمي يمني خود در بخش انفرادي به مصاف تيم 2 نفره ويتنام رفتند و در نهايت موفق شدند با پيروزي 2 بر يک بار ديگر عنوان قهرماني اين رقابت ها را تکرار کند.

به اين ترتيب نماينده کشورمان با اين پيروزي دومين قهرماني خود را در اين مسابقات جشن گرفت تا از اين پس در انديشه تکرار اين موفقيت در رقابت هاي قهرماني آسيا باشد.

ايران، ميزبان اجلاس رؤساي فدراسيون هاي کشورهاي آسيايي در سال 92

در مهمترين ملاقاتي که عليرضا خروشي عضو ايراني هيئت رئيسه فدراسيون تنيس آسيا و شاهرخ کشاورز دبير فدراسيون تنيس کشورمان در حاشيه برگزاري اجلاس ساليانه کنفدراسيون آسيا با آنيل خانا رئيس ATF داشتند، درخواست قبلي مجيد شايسته رئيس فدراسيون تنيس جمهوري اسلامي ايران مبني بر ميزباني اجلاس ساليانه فدراسيون تنيس آسيا در تهران مطرح و پس از آن در مجمع مورد موافقت حاضرين قرار گرفت.

بدين ترتيب فدراسيون تنيس جمهوري اسلامي ايران شهريورماه سال 1392 در تهران ميزبان اجلاس سالانه فدراسيون تنيس آسيا ATF با حضور رؤساي فدراسيون هاي آسيايي خواهد بود.

*عملکرد فدراسيون تنيس از نگاه رئيس فدراسيون

شايسته: نمره خوبي به عملکرد فدراسيون در سال 91 ميدهم.

مجيد شايسته در مورد عملکرد فدراسيون تنيس در سال 1391 گفت: در سال جاري و با توجه به اينکه ميزبان رقابتهاي جام ديويس بوديم، طبيعتاً يکي از انتظاراتمان اين بود که بتوانيم مجدداً از گروه سوم به گروه دوم صعود کنيم. با وجود اينکه جوانان مليپوش تنيس ايران مسابقات خوبي را از خود به نمايش گذاشتند اما متأسفانه موفق به انجام اين کار نشدند.

وي ادامه داد: پس از برگزاري اين رقابتها که با رده سومي کشورمان به پايان رسيد، با توجه به برنامه فدراسيون، مسابقات مختلفي را از جمله ليگهاي دسته اول و دوم مردان و زنان را به نحو مطلوبي پشت سر گذاشتيم، ضمن اينکه چندين مورد رقابتهاي جايزه بزرگ به ميزباني شهرهاي مشهد، اصفهان و چند شهر ديگر برگزار شد.

وي ادامه داد: اوج رقابتهاي امسال ما در تابستان بود. بر همين اساس براي اولين بار رقابتهاي ليگ جام آيندهسازان را برگزار کردند و ليگهاي نوجوانان و جوانان را هم طبق برنامهريزي انجام داديم که اين رقابتها در راستاي استعداديابي، نتايج خوبي را براي فدراسيون تنيس به ارمغان آورد.

شايسته با بيان اينکه براي اولين بار رقابتهاي فيوچرز به ميزباني شهري غير از تهران و کيش برگزار شد، تأکيد کرد: در اين رقابتها که به ميزباني اصفهان برگزار شد، هم از لحاظ کيفي و هم از لحاظ کمي، شاهد مسابقات خوبي بوديم.

رئيس فدراسيون تنيس در مورد اردوهاي تيمهاي ملي گفت: اردوهاي مختلف در ردههاي سني نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان در بازههاي مختلف زماني و در شهرهاي مختلف برگزار شد که اين اردوها در نيم فصل دوم امسال نتايج خوبي را براي فدراسيون به همراه داشت.

وي افزود: در نيمه دوم امسال هم طبق تقويم، رقابتهاي ليگ برتر تنيس در هر دو بخش مردان و زنان را برگزار کرديم که در بخش مردان متأسفانه شاهد حضور 5 تيم بوديم که اميدوارم در سالهاي آينده با کيفيت بالاتر و بهتري برگزار شود. امسال اين رقابتها براي اولين بار به صورت متمرکز و طي دو هفته به شکل رفت و برگشت برگزار شد که طبيعتاً عدهاي منتقد و عدهاي موافق اين نوع برگزاري بودند. البته خود من هم اعتقاد دارم که رقابتهاي ليگ بايد در چهار هفته برگزار شود که اميدوارم با برنامهريزي جديدي بتوانيم يک شکلي ديگر از برگزاري رقابتها در ساليان آينده را تجربه کنيم.

شايسته تأکيد کرد: در نيمه دوم امسال همچنين اعزامهايي را براي مليپوشان در ردههاي سني مختلف داشتيم که پسران تنيسباز ايران عنوان نايب قهرماني آسيا را به خود اختصاص دادند و در بخش دختران هم تنيسورها نتايج خوبي را براي ايران به ارمغان آوردند که در اين بخش صدف صادقوزيري نماينده کشورمان توانست ضمن کسب عنوان قهرماني به عنوان نماينده آسيا به رقابتهاي نهايي راه پيدا کند. اکبر طاهري نيز براي اولين بار به عنوان مربي تيم منتخب غرب آسيا در رده سني نوجوانان انتخاب شد.

شايسته ادامه داد: در حوزه آموزش امسال اتفاقاتي خوبي براي فدراسيون به وقوع پيوست که اين موضوع نشاندهنده فعال بودن و پويايي اين کميته در فدراسيون است که در همين راستا برگزاري دورههاي مربيگري به خصوص در استانهايي که با کمبود مربي مواجه بوديم، در دستور کار قرار گرفت و همچنين شاهد برگزاري دورههاي مربيگري با درجات بالا از سوي اين کميته بوديم. ضمن اينکه دو دوره کلاسهاي بينالمللي تنيس با حضور مدرسان کشورمان برگزار شد که اميدوارم اين موضوع سال آينده به نحو جديتري پيگيري شود.

وي عنوان کرد: يکي ديگر از اتفاقات خوبي که امسال براي فدراسيون تنيس رخ داد اين بود که کشور را به 5 منطقه تقسيم کرده و براي اولينبار مسابقات منطقهاي تنيس را راهاندازي کرديم تا چهرههاي جديد اين رشته ورزشي شناسايي شود.

شايسته افزود: در حوزه داوران هم بحث کلاسهاي آموزشي به نحو مطلوبي در سال 91 انجام شد و داوران خوب ما در همين راستا توانستند مسابقات بزرگ بينالمللي را قضاوت کنند که اين موضوع را ميتوان بدون شک از اتفاقات سال تنيس ارزيابي کرد.

وي گفت: اواخر بهمن و اوايل اسفند مسابقات حذفي تنيس در بخش مردان و زنان به ميزباني کيش به صورت تيمي برگزار شد که استقبال خوبي را از اين مسابقات شاهد بوديم. خوشبختانه براي اولين بار تيم پرسپوليس در اين مسابقات حضور پيدا کرد که اميدوارم اين تيم در سالهاي بعد هم در تنيس کشور فعال باشد.

شايسته در پاسخ به اين سؤال که آيا از عملکرد فدراسيون تنيس در سال 91 رضايت دارد گفت: ما به خودمان نمره خوبي ميدهيم اما اين طور نيست که ما بخواهيم به خودمان نمره بدهيم بلکه ديگران بايد اين نمره را داده و رضايت داشته باشند که اميدوارم خانواده تنيس هم نمره خوبي را به عملکرد تنيس بدهند چون سعيمان اين بوده است که هر کجا اشتباه کردهايم پذيرفته و در مجموع انتقادپذير باشيم.

وي در مورد اينکه نقطه قوت تنيس در سالي که گذشت چه بود اظهار داشت: تشکيل سازمان ليگ و تفويض تمام مسابقات به اين سازمان بود که اميدوارم سازمان ليگ در آينده بهترين عملکرد را از خود ارائه کند.

رئيس فدراسيون تنيس در پاسخ به اين سؤال که سال آينده را چگونه پيشبيني ميکند گفت: سال 92 را سال خوبي ميبينم. خوشبختانه کادر فني تيم تنيس ايران مشخص شده و بازيکنان اين تيم کار خود را براي حضور در رقابتهاي جام ديويس از شنبه گذشته آغاز کردهاند و در حال حاضر مراحل بدنسازي را پشت سر ميگذارند. اميدوارم بتوانيم با ملي پوشان خوب و کادر فني قدرتمندي که داريم در رقابتهاي گروه سوم جام ديويس سال آينده خوش درخشيده درنهايت به دور دوم صعود کنيم.

شايسته در مورد خاطرهاي که در سال 91 در ذهن باقي مانده است؛ تصريح کرد: در رقابت هاي جام ديويس امسال، تنيسورهاي ما نمايش خوبي از خود ارائه کردند و نشان دادند توانايي کار جديتر براي آينده را دارند ضمن اينکه انتخاب دو تنيسور دختر کشورمان در تيم منتخب آسيا هم يکي ديگر از انتخاب خوب براي کشورمان بود.