فقیرترین پرسپولیس چند سال اخیر به لحاظ برخورداری از بازیکن سرحال و آماده رودرروی رقیب سنتی اش قرار می گیرد و به غیر از نگرانی های عمده ای که پیرامون ضعف فنی و و مسائل حاشیه ای این تیم وجود دارد کمبود مهره مورد ویژه ای است که می تواند بار دیگر تیم استیلی را با چالش های عمده ای در حین بازی مواجه کند.
حدس بزنید؛این پرسپولیس است!
شاید یک مقدار عجیب باشد اما دو روز قبل از دربی ترکیب پرسپولیس لو رفت چرا که تعداد نفراتی که می توانند در این بازی بزرگ یاور استیلی باشند بسختی به 11 تن می رسند. قرار است فرداحقیقی،تال، نورمحمدی ،شیری،فشنگچی،بادامکی،زارع ،کریمی،نوری،رضایی و اولادی در ارنج اصلی پرسپولیس به میدان بروند.
در این میان سه بازیکن از این ترکیب یعنی کریمی ،نوری و رضایی با مصدومیت و بدون تمرین سفت و سخت در روزهای گذشته پا به این میدان بزرگ می گذارند اما وضعیت روی نیمکت حتی بدتر از داخل زمین است.
فردا استیلی که به زحمت لیست 18 نفره تیمش را جور کرده بالاجبار دو دروازه بان (معمارزاده و داستانی)را روی نیمکت تیمش می نشاند .به غیر از این سه نیمکت نشین دیگر سه بازیکن زیر 23 سال هستند(الهایی،سیف اللهی و حمزه پور)و به غیر از این نفراتی مثل منصوری و آقازمانی تنها آلترناتیو های شناخته شده برای تغییر احتمالی جریان بازی در صورت لزوم خواهند بود.

فقیرترین تیم به داربی رسید
پرسولیس فردا تیم فقیری است چراکه 5 بازیکن مصدوم(محمد،شکوری،هاشمیان، وروزی و علی عسگری)به علاوه سه مهره محروم (شیث،نصرتی و کاظمیان)دارد و در بدترین شرایط ممکن رودرروی رقیب سنتی اش قرار می گیرد. مهمترین نگرانی های پیرامون ترکیب اصلی پرسپولیس به جناحین خط دفاعی اش برمی گردد.
هر چند ممدو تال با وجود هماهنگی نسبی که با نورمحمدی پیدا کرده همچنان مهره ای قابل اطمینان در قلب خط دفاعی تیمش نیست و بعضا اشتباهات عجیب و مبتدیانه ای مرتکب می شود اما حضور شیری در دفاع راست و فشنگچی در دفاع چپ تا حدود زیادی نگران کننده است.
در صورت بازی کردن خسرو حیدری برای استقلال کارهای ترکیبی او با جباری و تیموریان می تواند فشنگچی را در زمین خودی محبوس کند و از آنجایی که نمی توان روی وظایف تدافعی این گوش چپ توانا حساب ویژه ای باز کرد درصد اشتباه و خطای بازیکنی که در سه فصل اخیر تنها 110 دقیقه مدافع چپ بوده و می تواند در حمله از چپ مهره ای قابل اتکا باشد بالا خواهد رفت.
در سوی مقابل نیز هر چند شیری توانایی حضور در زمین حریف را ندارد و به کار دفاعی صرف مشغول خواهد بود اما عدم آشنایی با بازی در این پست می توند برای این بازیکن و پرسپولیس نگران کننده باشد.شیری در چند بازی از این فصل و فصل گذشته به عنوان یک مدافع میانی در پست غیر تخصصی و درجناح چپ بازی کرد و همواره نمایش متوسطی ارائه داد اما او فقط در یک یا دو بازی از فصل قبل در دفاع راست به میدان رفت ومدتهاست که از بازی کردنش در این جناح می گذرد.
این مساله در حالی نگران کننده تر به نظر می رسد که بدانیم شیری یک مدافع چپ پا است که بسختی می تواند از پای غیر تخصصی اش کار بکشد. زوج بادامکی – زارع در هافبک دفاعی فقط یک آلترناتیو دونده به نام آقازمانی دارد که فقط در صورت پیش افتادن پرسپولیس می تواند کارامد باشد ضمن اینکه این بازیکن برعکس فصل قبل و پاره ای از بازی های پایان فصل نشان داده نمی تواند مدافعی قابل اتکا در جناح راست باشد و استیلی حتی در غیاب محمد به شیری روی خواهد آورد.

همه امیدها به کریمی
مثلث سه نفره تهاجمی پرسپولیس متشکل از کریمی ،نوری و رضایی که از راست به چپ در یک امتداد بازی خواهند کرد بازیکنان نیمه مصدوم و احنمالا نا آماده ای هستند که بسختی می توان برای تغییر جریان یا نتیجه بازی به آنها دل بست؛البته در این میان حساب علی کریمی از بقیه جداست.کریمی همواره مقابل استقلال بازیکن دیگری است و بیشتر از همیشه می توان روی خلاقیتش به عنوان یک عنصر پیش برنده حساب کرد.
اما مهمترین و شاید تنها آلترناتیو قابل اعتنای استیلی در این منطقه محمد منصوری است که با وجود نمایش 20 دقیقه ای و قابل دفاع مقابل تراکتورسازی و مربی مورد علاقه اش،مدتهاست که نتوانسته بازیکن تاثیر گذاری برای پرسپولیس باشد و در صورت به بن بست رسیدن کارهای تهاجمی سرخ ها بعید است استیلی با توانایی این بازیکن یا جوانان کم نام و نشان و کم تجربه اش روی نیمکت راه به جایی ببرد.

نگرانی های بعد از آخرین داربی
همه اینها را گفتیم تا به یک نکته اساسی و مهم برسیم؛در دربی 71 که به بازی رفت دو تیم در فصل جاری لیگ برتر مربوط می شد حمید استیلی با برخورداری از نفرات آماده تر و کارامد تر چه در ترکیب اصلی چه روی نیمکت هرگز موفق به تغییر جریان بازی در حین مسابقه نشد و تیم او در بیشتر دقایق بازی تحت فشار عجیبی قرار داشت.استیلی بعد از شکست در آن دیدار و در مصاحبه با خبرنگاران به صورت غیر مستقیم معترف شد که تغییرات تاکتیکی و ارنج عجیب استقلال در آن دیدار (از جمله استفاده همزمان از کرار و میداودی)که تا پیش از بازی از آن خبر نداشته شرایط را برای او و تیمش دشوار کرده بوده.
استیلی در آن مصاحبه اصرارداشت بگوید پرویز مظلومی با این چیدمان و تغییرات تاکتیکی دست به ریسک بزرگی زده که همیشه معلوم نیست جواب بدهد اما در واقع سرمربی پرسپولیس با پیش کشیدن این مطلب به نوعی دانش فنی خود را زیر سوال برد و اینکه چرا بعد از تماشای 15 دقیقه ابتدایی و پی بردن به تغییرات استقلال که منجر به تحت فشار قرار گرفتن تیمش شده بود ، دست به تغییر نزد تا راحت تر از حد تصور اسیر حریف سنتی نشود و چطور با ارائه یکی از ضعیف ترین بازی های پرسپولیس در تاریخ دربی ها شکست را با آغوش بازپذیرفت؟
با رجوع به نکاتی که در خصوص کمبود بازیکن متذکر شدیم خیلی خوب می دانیم فردا دست حمید استیلی برای اتخاذ چنین تصمیم هایی کاملا بسته است و هواداران پرسپولیس باید از این نگران باشند که اگر کادر فنی استقلال برای این بازی هم پلیتیکی در آستین داشته باشند و بار دیگر پرسپولیس ی ها را سورپرایز کنند ، سرمربی پرسپولیس اصلا می تواند واکنشی نشان دهد یا اینکه بازهم تماشاگر به توپ بسته شدن دروازه اش خواهد بود.
البته یک احتمال نیز وجود دارد که این بار چنین اتفاقاتی حداقل نه به آن شدت رخ ندهد و آن در صورتی است که استیلی و همکارانش برای این بازی بزرگ - که باید برنده داشته باشد- سورپرایزی رو کنند که منجر به غافلگیری استقلالی ها شود ؛که انصافا در نبود 6 بازیکن محروم و مصدوم و میدان دادن به 3 مهره مصدوم و نه چندان آماده بسیار دشوار می نماید.