برندهی این بازی در مرحلهی نیمه نهایی به دیدار برندهی دیدار شهرداری یاسوج با فولاد خوزستان میرود. مجید جلالی، سرمربی فولاد خوزستان در گفتوگو با دویچه وله به چشم انداز شهرآورد پایتخت و همچنین دیدار تیم خود در برابر شهرداری یاسوج پرداخته است.
آقای جلالی، روز جمعه ۹ دسامبر تیمهای فوتبال «استقلال» و «پرسپولیس» تهران در مرحلهی یک چهارم نهایی جام حذفی باشگاههای ایران به مصاف یکدیگر میروند. برندهی این دیدار در مرحلهی نیمه نهایی مقابل برندهی دیدار تیم شما فولاد خوزستان با تیم «شهرداری» یاسوج مسابقه خواهد داد. حال نخست به دیدار استقلال و پرسپولیس نگاهی کنیم. چه پیشبینی و چه انتظاری شما دارید در مورد روند این دیدار؟

البته ما خودمان هم بهعنوان تیمی که برای جام حذفی رؤیاهایی درسرمان داریم، نگاهمان خیلی قوی است به بازی تیمهای استقلال و پرسپولیس. آن چیزی که انتظار داریم این است که بازی چندان کیفیت بالایی نخواهد داشت. این بازیی است که در هر صورت یک تیم باید برنده شود. وقتی در لیگ بازی میکنند، در درجهی اول این دو تیم هدف اولشان نباختن است و آنها در لحظهها موقعیتهایی را برای بُرد هم جستجو میکنند. ولی در جام حذفی شما نمیتوانید با نیت مساوی بازی را شروع کنی و بعد دنبال لحظهها بگردید. در هر صورت حتی مانده در آخرین لحظهها، در ضربات پنالتی هم باید یکی برنده باشد. بنابراین ضریب احتیاطی بازیها در جام حذفی معمولاً بالاتر میرود و این میتواند بازی را ساکنتر کند و از آن هیجاناتی که تماشاگر دوست دارد، تا حدودی کم کند.
استقلال در حال حاضر صدرنشین لیگ برتر فوتبال باشگاههای ایران است. اما پرسپولیس فصل خوبی را تا کنون نداشته. آیا وضعیت این دو تیم در لیگ برتر اصلاً نقشی را بازی میکند برای این رویارویی در مرحلهی یک چهارم نهایی جام حذفی؟
بههیچوجه. برای این که تجربهی رویارویی این دو تیم نشان داده است که تعیین برندهاش هیچ ربطی به مکانشان قبل ازاین بازی نداشته. آنها نسبت به همدیگر حساسیتهایی دارند که رتبهها و سوابق را میتواند تحت تأثیر قرار دهد.
پیشبینی شخصی شما دربارهی نتیجهی این بازی چیست؟
تحلیل خود من این است که از بازی، شاید به سختی، ولی پرسپولیسیها میتوانند خودشان را بیرون آورند.
چرا؟
چون برای آنها مثل آخرین راه است. آخرین نفس برایشان است. در حالی که استقلال در لیگ صدر جدول است و تا حدودی آسودگی دارد از این بازی. ولی پرسپولیسیها برای خودشان دیگر هیچ راهی را جز این بازی نمیبینند. بنابراین آنها باید خیلی با حالت فداکارانه و انتحاری بازی کنند. حدسم این است که... البته منطق بازی استقلال الان برتر است، ولی حدسم این است که در این بازی آن کسانی که بیشتر خطر میکنند، میتوانند موفق باشند.
همان طور که در ابتدا اشاره شد، شما نیز در مرحلهی یک چهارم نهایی جام حذفی باشگاههای ایران دیداری را در پیش روی دارید. در زمین شهرداری یاسوج باید مقابل نمایندهی استان کهکیلویه و بویراحمد مسابقه دهید. آیا شما اصلاً شناختی روی تیم شهرداری یاسوج دارید و چه تدارکاتی را اصلاً چیدهاید برای سفر از اهواز به شهر یاسوج؟
یاسوج بههرحال جایش در لیگ یک هست و ما میتوانیم از طریق فیلمهایی که از بازیهایش وجود دارد، در موردش اطلاعات بگیریم. ولی با توجه به این که آنها در جام حذفی در دور اول تراکتورسازی را در یاسوج مغلوب کردند، بنابراین آن بازی برای ما خیلی حائز اهمیت است که روی آن تحلیل داشته باشیم. من سعی میکنم امروز با خود آقای قلعهنویی تماسی داشته باشم و ببینم چه اتفاقی افتاده که آنها آنجا توانستند موفق باشند و بتوانم از تجربهی ایشان هم استفاده کنم.
بههرحال فاصلهای که ما با یاسوج داریم، با اتوبوس حدود ۷ ساعت راه است. ما مجبوریم با اتوبوس به آنجا برویم. برای اینکه اگر بخواهیم با هواپیما برویم، مجبوریم از اهواز برویم تهران، بعد از تهران برویم یاسوج. به این صورت هم دو پروازه میشویم، هم این که تایمهای پرواز طوری است که ما چیزی حدود یکروز باید در راه باشیم تا به تایم پروازها بخورد. بنابراین تصمیم گرفتیم که از اهواز با اتوبوس برویم یاسوج.
شما با تیمتان فولاد خوزستان بدون شک مدعی کسب پیروزی در دیدار با شهرداری یاسوج هستید، برای این که یک دسته بالاتر از این تیم بازی میکنید. اگر برندهی این دیدار شوید، آقای جلالی، بیشتر دوست دارید مقابل کدام گزینه در مرحلهی نیمه نهایی مسابقه دهید، استقلال یا پرسپولیس؟ و کلاً چه اهدافی را در جام حذفی دنبال میکنید، آیا بههرحال میخواهید قهرمان جام حذفی شوید؟
ما فصل قبل هم تا یکقدمی جام حذفی خودمان را رساندیم. ولی در بازیی که با پرسپولیس در اهواز داشتیم، متأسفانه هم شرایط آب و هوایی خیلی بدی یکدفعه در زمین بازی حاکم شد، این که باد خیلی وحشتناکی آمده بود، و هم اشتباهات داور متأسفانه آن بازی را از ما گرفت. تا همین الان هم سختترین قرعه بین تمام تیمهای شرکتکننده در جام حذفی به ما خورده. یعنی ما بازی اول را با سپاهان داشتیم، بازی دوم را با صنعت نفت در آبادان.
هیچ تیمی تا الان دو بازیش با دو تیم برتر نبوده، آن هم در این فصل از بازی. ما این دو بازی را رد میکنیم و حالا هم یک بازی سخت در یاسوج داریم. امیدواریم بتوانیم آن بازی را هم به سلامت رد کنیم. برای ما خیلی فرق نمیکند که استقلال بازی کند یا پرسپولیس. همان طور که قبلاً هم گفتم، ما رؤیاهای زیادی برای این جام داریم. بنابراین تا الان که همه تیمهای قوی سر راهمان بودند، در این مرحله هم ما چنین انتظاری را داریم.