سکوت قطر و بیم لبنان؛ محتوای نامه ایران چیست؟
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: سکوت قطر و بیم لبنان؛ محتوای نامه ایران چیست؟

 1. #1


  نام واقعی
  amirali
  شغل و حرفه
  مهندس عمران
  تیم های محبوب خارجی
  Barcelona | Spain
  نوشته ها
  755
  تشکر
  343
  تشکر شده 1,219 بار در 333 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک

  سکوت قطر و بیم لبنان؛ محتوای نامه ایران چیست؟

  نامهنگاری اخیر فدراسیون ایران به دبیرکل فیفا در حالی که خود اتحادیه فوتبال لبنان این تخلفات را آشکار اعلام کرده، باعث شده تا کمیته انضباطی فیفا مشغول رسیدگی به این پرونده شود که با تعجب مسوولان فدراسیون و رسانههای لبنانی همراه بوده است.
  به گزارش مشرق، فدراسیون فوتبال لبنان به شدت از فدراسیون فوتبال ایران به دلیل شکایت به فیفا شاکی شده است هر چند فیفا اقدامات اتحادیه فوتبال لبنان در مبارزه با فساد و دستکاری در نتایج مسابقات را تحسین کرده و در نامهای از فدراسیون فوتبال لبنان در مورد مجازاتهایی که اخیرا برای بازیکنان و مقامات لبنانی در نظر گرفته ارایه جزییات بیشتری را خواستار شده است تا رییس کمیته انضباطی فیفا برای افزایش احتمالی این مجازاتها تصمیمگیری کند.

  اما آنها از فدراسیون فوتبال ایران به شدت گله دارند اتحادیه فوتبال لبنان مجازاتهای مختلفی برای 24 بازیکن در نظر گرفته که محرومیت مادامالعمر از حضور در فوتبال برای رامز دیوب مدافع تیم ملی لبنان (کسی که پاس به عقب او موجب گل قطر در چارچوب مسابقات مقدماتی جامجهانی شد) و محمد العلی مهاجم تیم ملی لبنان را در برمیگیرد.

  رامز دیوب برای باشگاه سلانگور در مالزی بازی میکرد که به همراه کرهجنوبی و چین مرکز اصلی رشوهدهی و دستکاری در نتایج فوتبال در آسیاست. همچنین این فدراسیون از فادی زوریخات، دبیرکل فدراسیون اردن درخواست کرده بود که سرپرستی کمیته تحقیق در این موضوع را برعهده گرفته و بعد از دو ماه تحقیق و احضار 60 شاهد این کمیته وقوع تخلفات در مسابقات لیگ داخلی فوتبال را تایید کرد وبه این نتیجه رسید که مسابقات بینالمللی و باشگاهی هدف شرط بندان اینترنتی و غیراینترنتی قرار گرفته است. خشم لبنانیها از نامه نگاری ایران
  از سویی نامهنگاری اخیر فدراسیون فوتبال ایران به دبیرکل فیفا در حالی که خود اتحادیه فوتبال لبنان این تخلفات را آشکار اعلام کرده است باعث شده تا کمیته انضباطی فیفا مشغول رسیدگی به این پرونده شود. این کار فدراسیون فوتبال ایران باعث تعجب مسوولان فدراسیون فوتبال و رسانههای لبنانی شده است و آن را به نوعی مغایر با روابط دوستانه موجود بین دو کشور ارزیابی کردهاند.

  عصر دوشنبه برنامه آفساید شبکه تلویزیونی الجدید لبنان که مثل «90» خودمان است در ویژه برنامهاش درباره همین موضوع مصاحبهای با دکتر مهدی محمودی، کارگزار رسمی فیفا و مشاور فدراسیون فوتبال ایران انجام داد که در آن، مجری برنامه تلاش کرد تا اثبات کند عمل فدراسیون فوتبال ایران جنبه دوستانهای نداشته است. گزیدهای از صحبتهای مجری و کارگزار رسمی فیفا را به نقل از میدان بخوانید:
  حسن شراره (مجری برنامه): نامه فدراسیون فوتبال ایران به فیفا در مورد تصمیمات اتحادیه فوتبال لبنان با چه هدفی فرستاده شده است؟
  مهدی محمودی: در وهله نخست، از اینکه تیم ملی لبنان تا این مرحله صعود کرده خوشحال هستم و امیدوارم فوتبال بتواند کمک کند تا در تمام زمینهها بتوانیم روابط خود را توسعه دهیم نامه فدراسیون فوتبال ایران تنها ماهیت اطلاعرسانی داشته و یک شکایت رسمی علیه فدراسیون فوتبال لبنان نبوده است ما از آنچه AFC قبلا از شما درخواست کرده تقاضای بیشتری نداشته و خواستار ارایه گزارشی جامع و کامل از آنچه اتفاق افتاده، هستیم.


  حسن شراره (مجری برنامه): چرا مسوولان فدراسیون فوتبال ایران حاضر به جواب دادن به سوالات ما نیستند؟
  مهدی محمودی: در حال حاضر رییس و دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران برای حضور در جلسه AFC در مالزی هستند از سویی ما در ایران اقدامات فدراسیون فوتبال لبنان در مبارزه علیه فساد و رشوهدهی را تایید میکنیم و وظیفه خود میدانیم که در کنار شما، از فوتبال در مقابل اعمال و رفتار غیراخلافی، نادرست و غیرقانونی دفاع کنیم.
  حسن شراره (مجری برنامه): آیا فدراسیون فوتبال به دنبال رسانهای کردن این موضوع و بهرهبرداری از آن در نزد افکار مردم ایران هست؟ و فدراسیون فوتبال ایران تا کجا این موضوع را پیگیری خواهد کرد؟
  مهدی محمودی: این برعهده فیفاست که نسبت به وقوع تخلفات تحقیق کرده و حکم صادر کند. فدراسیون فوتبال ایران براساس تعهدات بینالمللیاش این موضوع را به اطلاع فیفا رسانده تا آن را بررسی کند.
  به نظر میرسد که مشاور فدراسیون فوتبال، طوری پاسخ داده که نه سیخ بسوزد و نه کباب! اما به واقع فدراسیون فوتبال ایران حق دارد پیگیر ماجرای تبانی لبنانیها با قطریها باشد.
  سکوت قطر و بیم لبنان ؛ محتوای نامه ایران به فیفا چیست؟
  به هر جهت ایران مدعی است که اتفاقات نادر و خارج از قاعده ای در بازی میان دو تیم لبنان و قطر در بازی های مقدماتی جام جهانی روی داده است.

  همانطور که گفته شد شبکه الجدید لبنان در برنامه ورزشی آفساید به شکل ویژه به بررسی پرونده تبانی در فوتبال لبنان پرداخت .در این برنامه مجری این برنامه در سوال از میهمانان حاضر در استودیو با تاکید بر اینکه پرونده تبانی با صدور احکام صادره از سوی کمیته تحقیق بسته شده است ، خواهان شنیدن نظر آنها شد .
  حسین سرور نایب ریس باشگاه المبره لبنان در پاسخ به این سوال ضمن ابراز تاسف از وقوع چنین اتفاق تاسف باری ، با بیان اینکه ورزش و به خصوص فوتبال طی چند سال اخیر موجب ایجاد وحدت و انسجام ملی بین مردم لبنان شده بود این رویداد تلخ را عامل ایجاد سرخوردگی جامعه ورزشی ،هواداران و مردم لبنان دانست. وی با تاکید بر این مساله که تعدادی بازیکن در زمینه تبانی دخالت داشته اند گفت مردم لبنان و جامعه ورزش از جانب این افراد مورد ظلم واقع شده اند .
  همچنین در ادامه این برنامه تلویزیونی گفت و گوی زنده تلفنی با دکتر مهدی محمودی مشاور رییس اتحادیه فوتبال ایران انجام شد . محور این گفت و گو رمز گشایی از متن نامه ارسالی ایران به فیفا بود . به نظر می رسد لبنانی ها پس از اعلام رای کمیته تحقیق و صدور رای برای تعدادی از بازیکنان، پرونده تبانی را تمام شده می دانند اما ارسال نامه از سوی فدراسیون فوتبال ایران به فیفا آنها را با مشکل جدی موجه ساخته است . هر چند به نظر می رسد طرف نامه ایران به فیفا تنها لبنان نیست و قطر را نیز درگیر این پرونده خواهد کرد اما قطری ها با اتخاذ موضع سکوت منتظر پاسخ فیفا مانده اند .
  بر اساس نظر کمیته تحقیق تبانی ها به مسابقات مقدماتی جام جهانی مرتبط نبوده و مسابقات دیگری را در بر گرفته است. نکته ای که به نظر می رسد عامل اصلی ارسال نامه از سوی ایران به فیفا بوده است و لبنانی ها نیز به خوبی از آن آگاه هستند و در همین برنامه به آن پرداختند . ایران مدعی است که اتفاقات نادر و خارج از قاعده ای در بازی میان دو تیم لبنان و قطر در بازی های مقدماتی جام جهانی روی داده است . از همین رو لبنانی ها به شکل جدی تری خواهان رمز گشایی از نامه ایران هستند تا مخص شود ایران دقیقا چه مسایلی را مورد استناد خود قرار داده است .
  دکتر مهدی محمودی در گفت و گوی خود با برنامه آفساید با تاکید بر اینکه ایران قصد متهم کردن فدراسیون فوتبال لبنان و نابودی فوتبال این کشور را ندارد گفت : باید منتظر نتیجه کامل تحقیقات در لبنان از سوی فیفا باشیم و به همین دلیل قدر مسلم ایران قصد رسانه ای کردن محتوی نامه خود به فیفا را ندارد.
  از سوی دیگر یکی دیگر از مهمانان حاضر در این برنامه با تاکید بر اینکه تبانی در این ابعاد خیانتی بزرگ به مردم و کشور لبنان حساب می آید خواستار شکل گیری دادگاهی قضایی و رسیدگی به این پرونده شد .وی با اشاره به اینکه مساله ای در این ابعاد صرفا خانواده فوتبال را درگیر خود نساخته و کل جامعه لبنانی را متاثر کرد این اتفاق را خیانت آشکار به کشور و ملت دانست و ابراز امیدواری کرد که با تشکیل دادگاهی ویژه حقیقت روشن شود .

 2. 3 کاربر مقابل از amirali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  anahid (18th March 2013), FaRsHaD_8 (18th March 2013), شــب تاب کوچولو (18th March 2013)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا