مديرکل ورزش و جوانان همدان گفت: با موافقيت فدراسيون جهاني سنگنوردي IFSC همدان به عنوان ميزبان ميزباني مسابقات سنگنوردي قهرماني بزرگسالان آسيا معرفي شد.

سيدعبدي افتخاري اظهار داشت: به دليل درخشش در ميزباني سال گذشته مسابقات سنگنوردي آسيايي نوجوانان که سال گذشته به ميزباني همدان در جريان بود با موافقيت فدراسيون جهاني سنگنوردي IFSC همدان به عنوان ميزبان ميزباني مسابقات سنگنوردي قهرماني بزرگسالان آسيا معرفي شد.

وي افزود: با جلسات متعددي که با محمود شعاعي سرپرست فدراسيون کوهنوردي و صعودهاي ورزشي کشور داشتيم اعلام آمادگي براي ميزباني مسابقات آسيايي و حتي جهاني را مطرح کرديم که با موافقت فدراسيون جهاني سنگنوردي، مسابقات سنگنوردي قهرماني بزرگسالان آسيا به همدان واگذار شد.

مديرکل ورزش و جوانان همدان تصريح کرد: بر اساس اعلام فدراسيون کوهنوردي و صعودهاي ورزشي کشور اين رقابتها در دو بخش آقايان و بانوان و در روزهاي نخست خرداد ماه سال 92 برگزار ميشود که اطلاعات تکميليتر از تعداد ورزشکار و کشورهاي شرکتکننده به زودي اعلام خواهد شد.

وي ادامه داد: براي نخستين بار در تاريخ ورزش همدان تير ماه سال گذشته 167 سنگنورد از 10 کشور آسيايي هند، کره جنوبي، چين، ژاپن، هنگکنگ، چين تايپه، قزاقستان تايلند، سنگاپور و ايران به همدان سفر کردند تا در يازدهمين دوره مسابقات سنگنوردي قهرمانان آسيا در رده نوجوانان و جوانان حضور داشته باشند و اين مسابقات با قهرماني تيم ملي کشورمان به پايان رسيد.

افتخاري اضافه کرد: در اين رقابتها دو سنگنورد از استان همدان در ترکيب تيم ملي کشورمان حضور داشتند که احمد رضاسلگي سنگنورد نهاوندي به مقام دوم و کسب مدال نقره رسيد و براي استان افتخارآفرين شد.

وي خاطرنشان کرد: سال گذشته همزمان با يازدهمين دوره مسابقات سنگنوردي قهرمانان آسيا در رده نوجوانان و جوانان بزرگترين سالن صخرهنوردي خاورميانه با حضور مسئولان ارشد کنفدراسيون آسيا و فدراسيون کشور مورد بهرهبرداري قرار گرفت.

مدير کل ورزش و جوانان همدان ابراز داشت: اين سالن يک هزار و 200 متري داراي ديواره، کفپوش، سکوي تماشاگران، اتاق قرنطينه، ايزوله، سيستم سرعتسنج، ساختمان اداري، خوابگاه و رستوران است که به نام زندهنام ميرزاجاني نام گرفت و با اين زيرساختي که در استان داريم اين ميزباني به استان همدان واگذار شده است.