منچستریونایتد توانست با برد سه بر صفر مقابل استون ویلا به قهرمانی لیگ برتر برسد. اما این اتفاق چگونه روی داد؟
سایت گل – منچستریونایتد قهرمان شد. آنها بهسادگی بهترین تیم این فصل لیگ برتر بودند و حتی میتوانستند جشن قهرمانی را زودتر هم برپا کنند.
اما این قهرمانی تنها به دلیل درخشش آنها نبود و دیگر تیمها هم چندان خوب نبودند. منچسترسیتی، نزدیکترین رقیب آنها این فصل در حدی نبود که بخواهد آنها را به خطر بیندازد. آنچه باعث تردید در تواناییهای سیتی میشود عملکرد آنها در رقابتهای اروپایی است، جایی که در شش بازی تنها برای دقایقی خوب بودند و حتی یک برد هم نتوانستند کسب کنند.
سیتی روزهای بد بسیاری داشت. شکست در خانه تاتنهام و تساوی در خانه سوانزی نتایج فاجعهباری به شمار نمیروند اما توجیهی برای تساوی در خانه کویینز پارک رنجرز و باخت به ساندرلند و ساوتهمپتون وجود نداشت.
دیگر تیمها هم اوضاع خوبی نداشتند. مدیران آرسنال مدتهاست بیش از هر چیزی به مدل مالی باشگاه توجه دارند و برای آنها داشتن سیستم اقتصادی خوب مهمتر است تا قهرمانی. به همین دلیل تا زمانی که بدهیهای آرسنال پرداخت نشده آنها تنها برای راهیابی به لیگ قهرمانان میجنگند و البته هر سال اوضاع برایشان دشوارتر هم میشود.
چلسی نیز امسال یک چشم به مسائل مالی داشت. پیاده شدن بازی جوانمردانه مالی برای آنها تهدید است و آنها با این که همچنان خرج میکنند اما مراقبتر از گذشته شدهاند. در هر حال چلسی دو فصل است که در لیگ برتر اوضاع خوبی ندارد. آنها فصل پیش فاتح لیگ قهرمانان شدند اما اتفاقات بسیاری میتوانست مانع این افتخار شود. چلسی برای صعود از مرحله یکهشتم نهایی نیاز به برد چهار بر یک در وقت اضافی در دیدار برگشت مقابل ناپولی داشت، در بازی با بنفیکا هم ممکن بود اتفاقات در اواخر دیدار برگشت به گونه دیگری رقم بخورد، در بازی برگشت نیمهنهایی مقابل بارسلونا هم یک بار پنالتی لیونل مسی و یک بار هم ضربه دیگر او به تیر دروازه برخورد کرد که اگر یکی از آنها گل میشد شاید سرنوشت بازی تغییر میکرد، و فینال را هم با گل دقیقه 88 دروگبا به تساوی کشاندند تا در نهایت در ضربات پنالتی پیروز شوند.
آنها اگر قهرمان نمیشدند امسال جایی در لیگ قهرمانان نداشتند و البته حضور هم که داشتند، از مرحله مقدماتی صعود نکردند.
با این حال منچستریونایتد بیتردید تیم برتر انگلیس بود. آنها امسال به حدی خوب بودند که حتی در صورتی که رقیبان اوضاع بهتری داشتند باز هم قهرمان میشدند؛ هرچند کمی دیرتر. چرخه جدیدی که سر الکس فرگوسن در یونایتد آغاز کرده روندی رو به رشد دارد و بازیکنان جدید یونایتد دارند به بلوغ میرسند. دیدن بازی امثال فیل جونز، تام کلورلی و دنی ولبک در سالهای آینده جالب خواهد بود. یونایتد در فصل بعد تماشایی است.